Fitch - ocena polskiej produkcji, rating, marzec 2019

Pomimo pozytywnych zaskoczeń w stosunku do wzrostu PKB w Naszym kraju, agencja Fitch ocenia, iż w kolejnych 5 czasach potencjalne tempo wzrostu oszczędnego w naszym kraju wyniesie średnio 2, 6 proc. rdr a mianowicie wynika z raportu filii z 13 marca. Wówczas o ok. 0, dziewięć pkt. proc. mniej niźli w horyzoncie do 2021 r. prognozuje NBP.

"Pomimo solidnego i lepszego od oczekiwań tempa wzrostu w ostantnim czasie, nadal prognozujemy, hdy potencjał wzrostu PKB Lokalny w kolejnych 5 czasach wyniesie średnio 2, 6 proc. rdr" - napisano w raporcie.

Polska gospodarka oczami agencji Fitch

"Ocena taka odzwierciedla po części pogarszające się perspektywy demograficzne, przy prognozowanym przez naszej firmy spadku osób w wieku produkcyjnym w tempie 0, 8 proc. rocznie vs -0, 4 proc. w poprzednim raporcie. Dodatkowo, obszar do dalszego spadku nogi bezrobocia w obserwowanym w ostatnich latach tempie emituje się wysoko nieprawdopodobne" a mianowicie dodano.

NBP poinformował w marcowej projekcji inflacji i PKB, że tempo wzrostu produktu potencjalnego przy Polsce do 2021 r. pozostanie na poziomie zbliżonym do 3, 5 proc. rdr.

Agencja Fitch nie spodziewa się, aby w kolejnych kilku czasach stopa aktywności zawodowej "bardzo wzrosła", z uwagi w obniżkę wieku emerytalnego i wzrost transferów socjalnych na rzecz rodzin.

"Podsumowując, przewiduje się, że kontrybucja wraz z strony siły roboczej do wzrostu gospodarczego będzie w mniejszym stopniu więcej zerowa, przy słabych perspektywach demograficznych" - napisano.

Zobacz też: Wzrost PKB Polski w czołówce Unii Europejskiej [INFOGRAFIKA]

Fitch zaznaczył przy tym, że oczekiwane przyspieszanie tempa wzrostu wydajności robocie powinno kompensować negatywne rezultaty demograficzne i wspierać postęp gospodarczy od strony podażowej.

Wzrost inwestycji powinien być wystarczający, by uformować ponad 3-proc. przyrost zasobów kapitałowych, co w złączeniu z zasadniczo zerowym wzrostem zatrudnienia, powinno skutkować ważnym przyrostem kapitału na podwładnego. (... ) Trend wzrostowy łącznej wydajności czynników produkcji (TFP) powinien być dość solidny, a wspierać fita będzie relatywnie wykwalifikowana energia robocza oraz rosnący wkład przetwórstwa w całości wytwórczości.

Ekonomiści Narodowego Instytucji finansowej Polskiego przeszacowali przy sposobności marcowej projekcji tempo przyrostu potencjalnego w Polsce w górę, przy rewizji na dół prognoz luki popytowej. Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, powiedział w poniedziałek, przy okazji prezentacji najnowszej projekcji, że postęp produktu potencjalnego w Polsce będzie nieco wyższy w nadchodzących latach niż przedtem szacowano i mógł być wyższy również w czasach 2016- 2018.

Ogółem średnio przeszacowaliśmy (w górę - PAP) dynamikę potencjału o 0, 4 proc. w latach 2016-18, natomiast lukę popytową (w dół - PAP) o w porządku. 0, 5 pkt. proc.

Przeszacowaliśmy potencjał, bowiem wydawało nam się, hdy on był nieco zbytnio niski. Po pierwsze dlatego, iż inflacja bazowa była bardzo niska, więc luka (popytowa – PAP) trochę nie przystawała do tej inflacji bazowej. Drugim czynnikiem, jakie możliwości najmniej tak samo zasadniczym, było to, że chociaż pracownicy z Ukrainy posiadają wynagrodzenie na podobnych posadach niższe niż Polacy, wówczas jednak wydaje nam się, że nie do ukończenia oddaje to jeszcze wariancje produktywności. Być może te banki nie są wcale o tyle mniej produktywni, przy czym pracują więcej w ujęciu godzinowym. (…) Po trzecie, on cały termin mają proces wzrostu zdolności produkcyjnej.

Na początku marca agencja Fitch podtrzymała recenzje PKB Polski z grudnia na 2019 i 2020 r., odpowiednio, na poziomie: 3, 8 proc. i 3 proc.

Fitch ocenia wiarygodność kredytową Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Fitch zaplanowano na 29 marca.

Popularny

cyberbezpieczeństwo - zastosowanie dronów
Cyberbezpieczeństwo - zastosowanie dronów

W dobie rewolucji cyfrowej okazuje się, że niebezpieczeństwo czai się przy chmurach. Mowa o dronach – dlatego to naturalnie w tej branży wychodzą przełomowe rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szczególnie w…...

cytaty znanych miliarderów o pieniądzach, biznesie, sukcesie
Cytaty znanych miliarderów o pieniądzach, biznesie, sukcesie

To, jak myślimy o pieniądzach i które to mamy w związku z tym nawyki finansowe, dzierży ogromne znaczenie na drodze do sukcesu. Dlatego zebraliśmy dla was wypowiedzi miliarderów, które zmieniają sposób…...

czy Rosja zwróci Krym Ukrainie? MSZ: Krym należy do odwiedzenia Rosji
Czy Rosja zwróci Krym Ukrainie? MSZ: Krym należy do odwiedzenia Rosji

Rosja nie zamierza omawiać z USA i pozostałymi państwami kwestii zwrócenia okupowanego Krymu Ukrainie. - Nie oddamy naszego terytorium. Krym zalicza się do Federacji rosyjskiej a mianowicie powiedziała szefowa tamtejszego…...

costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech
Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi…...