Bochniarz komentuje zakaz handlu po niedzielę

Henryka Bochniarz, przewodnicząca Wskazówki Dialogu Społecznego uważa zakaz handlujących niedziel za złe rozwiązanie. Może ono zaburzać logistykę firm i bóg wie do końca, jak odbije się na całej gospodarce. Dlatego, według niej, lepszym rozwiązaniem byłyby zgody pracowników na pracę w siódmym dniu tygodnia oraz by ta praca była dobrze płatna.

Rada Dialogu Społecznego ma dopiero uzyskać projekt ustawy w sytuacji zakazu handlu w niedziele. Henryka Bochniarz powiedziała, że rada nie ma pojęcia do finiszu, w jakiej formule tenże projekt trafi do Parlamentu. Wyraziła nadzieję, że debata nad ustawą będzie debatą "na argumenty ekonomiczne, zaś nie debatą ideologiczną".

- My na pewno przedstawimy wszystkie argumenty wskazujące na tek krok, że to nie jest najzwyczajniej w świecie dobre rozstrzygnięcie dla nikogo - rzekła Bochniarz i dodała:

Wydaje nam się, iż dużo rozsądniejszym byłoby, by wprowadzić po pierwsze dobrowolność, by pracownicy wyrażali zgodę w pracę w niedziele, jak i również po drugie, żeby ta praca była najzwyczajniej w świecie dobrze płatna. Myślę, że w takim przypadku czy studenci, czy ludzie starsze, które chciałyby sobie dorobić, miałyby szanse na to, żeby powiększyć własny budżet.

Zakaz handlu w niedzielę to podłe rozwiązanie

Szefowa Rady Dialogu Społecznego uważa, że wyłączenie wraz z handlu niektórych niedziel to "złe rozwiązanie", bo zakłóci logistykę, gdyż sieci komercyjne funkcjonują w określonym trybie. Będą więc kłopoty z zarządzeniem ludźmi czy logistyką dostaw towarów.

- To jest duże wyzwanie - dodała. Do niej zdaniem handel działa postawieni w takiej formule, że niedzielne zakazy "są bezsensowne". Wskazała handel internetowy czy sklepy tuż przy stacjach benzynowych, gdzie wymiana handlowa ma być możliwy.

Bochniarz zaznaczyła też, iż nie bez znaczenia jest to, że "konsumpcja wydaje się być czynnikiem wzrostu polskiej gospodarki". Dlatego - jak mówiła - warto zapytać, jakie możliwości się wydarzy, gdy sklepy zostaną zamknięte - np. jak odczują to internecie, które większość obrotów notują w weekendy:

Wydaje się, że to wyjście, które ani konsumentom odrzucić będzie sprzyjało, ani odrzucić będzie sprzyjało tym osobom, którzy chcieliby w ten sposób zwiększyć swoje dochody.

Rząd nie ma pojęcia, jakie możliwości zrobić z gorącym niedzielnym kartoflem

We wtorek rząd zarekomendował z "co najmniej kilkunastoma uwagami" dalsze prace morzem obywatelskim projektem ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Nie określono, ile niedziel zakaz handlu będzie obowiązywał.

Rząd nie zgodził się natomiast na penalizacja więzieniem za złamanie zakazu handlu. Nie padły również żadne konkrety odnoszące się do dalszych prac.

Zakaz handlu w niedzielę. O co chodzi?

Zgodnie spośród obywatelską propozycją, zakaz handlu w niedziele miałby tyczyć się większości placówek handlowych, spośród odstępstwami. Handel mógłby odbywać się jedynie w 2-ie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w finalną niedzielę przed Wielkanocą, przy ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w 1 niedzielę lipca. W wigilię Bożego Narodzenia - chyba że przypada w niedzielę a mianowicie oraz w Wielką Sobotę „handel oraz wykonywanie odmiennych czynności sprzedażowych” mogłoby się odbywać do godz. 14. Projekt przewiduje też odpowiedzialność karną za złamanie zakazu handlu – chodzi tu o grzywnę, karę zastrzeżenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Handel prowadzić mogłyby metrów. in.:

 • sklepy prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców (z wyłączeniem franczyzobiorców jak i również ajentów),
 • stacje benzynowe (z pewnymi obostrzeniami),
 • sklepiki z pamiątkami i dewocjonaliami,
 • piekarnie umiejscowione przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż własnych produktów do godz. 13.
 • w aptekach i punktach aptecznych.
 • placówki handlowe, których powierzchnia nie przekracza 25 mkw., usytuowane w obiektach do obsługi pasażerów (m. in. w portach aeronautycznych i na dworcach),
 • kwiaciarnie o powierzchni nieprzekraczającej 50 mkw., gdzie sprzedaż kwiatów stanowi minimum 30 proc. miesięcznego obrotu jednostki.

Stanowisko rządu ws. zakazu handlu w niedziele to zaproszenie do rozmów - uważa rzecznik NSZZ Solidarność Marek Lewandowski. a mianowicie Z naszego punktu widzenia to jest bardzo dobra decyzja i kolejny wielki krok w kierunku zamiarze, jaki mamy, a zatem ograniczenia handlu w niedziele - wskazał. Dodał, iż "decyzja rządu jest niesłychanie otwarta".

- Dysponujemy nadzieję, że ustawa o zakazie handlu w niedziele zostanie w trakcie debat doszlifowana i wprowadzona - ocenił wiceprezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wiesław Michałowski. Jego zdaniem "zasada wolnej niedzieli od handlu powinna mieć status porozumienia społecznego".

- Wiarygodna grupa społeczeństwa rezygnuje z możliwości robienia zakupów w niedziele, aby inna grupa społeczeństwa miała dzionek wolny dla siebie lub rodziny - tłumaczył. Tej zdaniem "karanie bezwzględnym więzieniem za naruszenie zasad gospodarki w niedziele jest cokolwiek przesadzone".

Tagi: Handel zakaz handlu PiS Polska Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Popularny

a1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę
A1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę

Duży gest w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski
3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski

Od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Uaktualnieniu Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie papierów o dopłaty bezpośrednie. W tym roku jest na ten zamiar ponad 3, 5 mld euro - poinformował w piątek na konferencji…...

eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2 Surowce
Eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2 Surowce

Eksperci Rady Unii Europejskiej uważają, że Komisja Europejska nie istnieje kompetencji do przewodzenia rozmów z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał po piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel".…...

500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM
500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM

- Moim pomysłem był program 500 plus, owszem - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński, zapytany w RMF FM, czy "piątka Kaczyńskiego" to jego projekty. Stwierdzenie to budzi kontrowersje - plan na taki program…...