InPZU jako sposób na inwestycje

Nowy plan na inwestycje przygotowany za pośrednictwem TFI PZU miał okazać się rewolucją wśród dotychczasowych wyrobów dostępnych na rynku. Ubezpieczający chwali się, że cyfra klientów rośnie, bo jego produkt został stworzony dla zwykłych ludzi, w dodatku przy niskiej opłacie 0, 5 proc. Konrad Augustyński szef zespołu Quantitative Investments, który pracował przy sporządzaniu platformy inPZU, podkreśla w rozmowie, że najważniejsze wydaje się to, że za 100 zł klient otrzymuje w PZU to, czego obok innych nie miałby często nawet za milion złotych. W jaki sposób? Zapytaliśmy w TFI PZU, konstruktorów platformy.

inPZU - co uzyskuje klient?

Platforma inPZU oferująca fundusze pasywne ruszyła 1 października owego roku. Jedną z ludzi, które ją tworzyły, zaś dziś zarządza funduszami pasywnymi, jest Konrad Augustyński, szef zespołu Quantitative Investments. Zapytaliśmy go o to, po jakich kategoriach miał być ujęty produkt.

- Jest to produkt, który to chcieliśmy stworzyć w jak najbardziej zrozumiały i przejrzysty dla klientów sposób. Szczególnie tych mniej obeznanych z rynkiem finansowym. W poniższym rezultacie klienci dostają ekspozycję dzięki dany rynek, a nie wizję czy oczekiwania na zachowanie tego rynku stworzoną w głowie zarządzającego. Klient otrzymuje dokładny obraz rynku, zatem jeśli ten będzie spadał, wycena portfela spadnie, zaś jeśli rynek będzie rósł fundusz powinien rosnąć w tym samym tempie. Wówczas klient podejmuje decyzję, przy który fundusz chce inwestować i na który zbyt stawia. Historia pokazuje jednakże, że w długim terminie rynki rosną a fundusze pasywne często radzą osobiście znacznie lepiej niż energiczne co przy opłacie w stopniu 0, 5 proc. zbyt zarządzanie powoduje, że tenże rodzaj inwestowania ma niesłychanie duży sens. Maleje bowiem niebezpieczeństwo, że nasz zysk będzie pochłonięty przez opłaty a mianowicie wskazuje Augustyński.

Inwestując na platformie inPZU zdobywamy możliwość inwestowania na rynkach, które dla zwykłego inwestora nie byłyby osiągalne z uwagi na wysoki próg wejścia. - Do uruchomienia oferty funduszy inPZU potrzebny był spory kapitał. Sam fundusz in PZU Obligacji Rynków Wschodzących, gdyby posiadał aktywa rzędu 5 mln zł to w zasadzie byłby niemożliwy do stworzenia. Dla ok. 75 proc. emisji, które są w jego indeksie, minimalna jednostka transakcyjna wynosi 200 tys. dolarów. Właściwa i bezpieczna dywersyfikacja portfela musiała zatem pochłonąć wielkie środki – wyjaśnia Augustyński.

Ale to nie jedyny przykład. Jako pozostały Augustyński wskazuje fundusz inPZU Akcji Rynków Rozwiniętych, po którym klient za symboliczne 100 zł dostaje ekspozycję na ponad 1600akcji (głównie amerykańskich). Samemu stworzenie takowego portfela byłoby niemożliwe. - wskazuje Augustyński.

Fundusze pasywne PZU - dla kogo?

TFI PZU zaznacza, że tworząc platformę kapitałów pasywnych, miało na uwadze przede wszystkim o tychże klientów, którzy nie posiadają dużego doświadczenia w inwestowaniu.

- Celujemy po grupę oszczędności, które znajdują się dzięki lokatach i na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. My, Polacy przed chwilą uczymy się oszczędzania przez inwestowanie. Dlatego zaoferowaliśmy towary, które poprzez szeroką podaż klas aktywów i niesłychanie niską opłatę za zarządzanie mogą być ciekawą możliwością dla trzymania środków po banku. Nasze produkty skierowane są również do przedsiębiorstw. Wiele z nich ma nadwyżki kapitału, ale nie kieruje się dochodowością własnych lokat - mówi Tomasz Czarnecki z TFI PZU.

inPZU działa przede wszystkim online. Klienci sami mogą wybrać swój cel inwestycyjny. Osoby bardziej doświadczone mogą same tworzyć swój portfel, a te mniej doświadczone - skorzystać z przygotowanych modeli. Minimalna wpłata do odwiedzenia inPZU to 100 złotych, ale to do klienta należy określenie miesięcznej kwoty inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy z TFI PZU

Niniejszy tekst odrzucić stanowi rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu §3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie danych stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. 2005 nr 206 poz. 1715)

WARTO ROZUMIEĆ:

Popularny

gUS: Polska szóstym krajem UE pod względem liczby mieszkańców
GUS: Polska szóstym krajem UE pod względem liczby mieszkańców

Polacy stanowili 7, 5 proc. populacji Unii Europejskiej po 2014 roku - wypływa z publikacji GUS. Przebywamy szóstym pod względem liczby mieszkańców krajem UE. W przeszłym roku zanotowano dobre informacje dotyczące liczby…...

grupa Onet-RAS Polska łączy spółki
Grupa Onet-RAS Polska łączy spółki

Grupa Onet-RAS Nasze państwo połączy wszystkie wchodzące po jej skład spółki przy jeden podmiot prawny. Pełny proces ma zakończyć się do września 2018 roku. Grupa w przyszłym roku kalendarzowego postawi na rozwój głównie…...

grecka tragedia, problem emerytalny, wyzwania LOT-u. Oglądaj TVN24 BiŚ  Ze świata
Grecka tragedia, problem emerytalny, wyzwania LOT-u. Oglądaj TVN24 BiŚ Ze świata

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia dookoła Grecji, gdzie - chociaż oficjalnie - wciąż daleko od porozumienia. Zastanowimy się także, w jakim nurcie mogą pójść zmiany przy emeryturach…...

gUS: 14 proc. gospodarstw w naszym kraju z dochodami poniżej granicy ubóstwa
GUS: 14 proc. gospodarstw w naszym kraju z dochodami poniżej granicy ubóstwa

14 proc. gospodarstw domowych posiada dochody poniżej przyjętej granicy ubóstwa - wynika wraz z danych GUS za 2015 roku. W najgorszej kwestii dochodowej, najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej. Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów…...