Altus i Trigon - u dołu lupą KNF

Na październikowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego być może zadecydować o odebraniu przedsiębiorstwie Altus TFI licencji w zarządzanie funduszami alternatywnymi (FIZ, FIZAN, NS FIZ) - dowiedział się nieoficjalnie Business Insider Polska. Podobny życie może czekać też Trigona. To efekt postępowania administracyjnego, które KNF wszczęła w nawiązaniu z potencjalnym naruszeniem obowiązków nadzoru nad poczynaniami GetBacku przy serwisowaniu portfeli kasy wierzytelności.

- Tajemnica zawodowa uniemożliwia udzielenie jakichkolwiek informacji w tym obrębie - mówi nam Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Gdyby nasze nieoficjalne informacje się potwierdziły, to gwoli Trigona mogłoby to oznaczać koniec biznesu. Altusowi pozostałoby trochę aktywów w funduszach otwartych, ale biorąc u dołu uwagę kłopoty wizerunkowe, dalsze prowadzenie działalności może być trudne. Problemy TFI odbiją się rykoszetem na GPW, zwłaszcza na notowaniach niewielkich i średnich firm. Stracą też klienci funduszy.

Foto: Twitter

KNF może wymierzyć karę

Przypomnijmy: w lipcu KNF poinformowała o wszczęciu postępowania administracyjnego wobec czterech TFI: Altusa, Trigona, Saturna i Noble Funds (to ostatnie przejęło fundusz wierzytelności od Open Finance TFI). Nadzór miał bowiem podejrzenia, że towarzystwa te nie zaakceptować dochowały obowiązku nadzoru morzem GetBackiem, który był tzw. serwiserem ich funduszy sekurytyzacyjnych (wierzytelności).

Zgodnie z ustawą, za tego rodzaju przewinienie grozi ograniczenie albo nawet cofnięcie zezwolenia w zarządzanie funduszami albo kara finansowa w wysokości 5 mln zł. Z naszych danych wynika, że KNF być może odebrać towarzystwom licencję w zarządzanie funduszami zamkniętymi jak i również dedykowanymi. A to byłby wyjątkowo bolesny cios.

Z danych Analiz Online wynika bowiem, że dzięki koniec lipca 2018 roku kalendarzowego Altus TFI miało ogółem około 13 mld zł aktywów, z czego tylko 1, 4 mld zł ulokowane jest w portfelach funduszy otwartych (FIO). Reszta pieniędzy jest w FIZ-ach.

Dla Trigon TFI FIZ-y stanowią całość biznesu. I być może zatem towarzystwo to poinformowało w ostatnim czasie, że chce przenieść cząstka działalności operacyjnej do Skarbca TFI (wybrane fundusze zamknięte o aktywach wartości 600 mln zł). W tenże sposób mogłoby uchronić biznes przed konsekwencjami utraty licencji. Rada wierzycieli GetBacku chce jednak tę operację zablokować. Zwróciła się dlatego z prośbą do KNF, by nadzór podjął po tej sprawie odpowiednie kroki prawne. Z naszych danych wynika, że podobny przepływ próbuje przeprowadzić Altus jak i również przenieść część funduszy do zależnego od siebie RockBridge TFI (dawniej BPH TFI).

Partnerzy biznesowi rezygnują

Gdy 31 sierpnia CBA poinformowało o zatrzymaniu byłych przedstawicieli zarządu Altusa - Jakuba Rybę i założyciela TFI oraz jego byłego prezesa Piotra Osieckiego, kurs spółki runął. Afera z GetBackiem solidnie uderzyła w reputację, a to z transportu powoduje, że najważniejsi partnerzy biznesowi rezygnują ze współpracy.

Norges Bank, największy na świecie fundusz emerytalny, wypowiedział Altusowi (oraz zależnemu od czasu Altusa funduszowi Rockbridge) umowę na zarządzanie portfelem inwestycyjnym (łącznie około 3, 5 mld zł aktywów). Tego samego dnia Esaliens TFI odstąpił od planów połączenia się z Altusem.

Na tym nie skraj. Jak dowiedział się Business Insider Polska, z dokumenty urzędowe z Altusem wycofała się także Jastrzębska Spółka Węglowa. Towarzystwo zarządzało aktywami JSW o wartości 1, pięć mld zł.

- Dzisiaj został podpisany aneks do umowy o kooperacyj w ramach zarządzania JSW FIZ pomiędzy JSW a TFI Energia i Altus TFI. Na mocy aneksu do periodu zawarcia odmiennych porozumień całością portfela inwestycyjnego będzie rządzić TFI Energia. Środki, którymi zarządzał Altus, nie zostały wycofane z FIZ-u. Wielkość aktywów się nie zmieniła. Wynoszą 1, 5 mld zł. FIZ będzie obecnie w całości zarządzany przez TFI Energia, a środki nagromadzone w zakresie funduszu zgromadzone są na bezpiecznym rachunku depozytariusza, czyli PKO BP a mianowicie informuje Business Insider Polska Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka prasowa JSW.

Klienci uciekają, biznes topnieje

Powiązanie Altusa i Trigona z aferą GetBack powoduje, że również frakcja klientów dokonuje ewakuacji. Od początku roku flagowy fundusz Trigon Polskie Perły FIZ stracił aż 26 proc., a jego aktywa spadły o niemal połowę do 153, 1 mln zł na koniec lipca. Łącznie przez ostatnie 2 miesiące wraz z Trigona odpłynęło 700 mln zł aktywów. Podobnie dzieje się w Altusie, który to również boryka się spośród ucieczką klientów. Od czerwca wycofali oni 770 mln zł netto.

Ciężko jest też z nabywaniem nowych klientów. W połowie sierpnia Trigon zrezygnował z emisji siedmiu nowych linii certyfikatów inwestycyjnych Polskich Pereł FIZ. W dniu planowanej publikacji raportu półrocznego funduszu (31 sierpnia), poinformowano, że zostanie on przekazany "w dacie późniejszej". I jak na przykład informuje portal obligacje. pl, tego samego miesiąca z pracy odeszło trzech z trzech zarządzających funduszem.

Na giełdzie potrafią być problemy

Exodus klientów spośród Altusa, czy Trigona może spowodować wyprzedaż na krajowej giełdzie, zwłaszcza w segmencie małych i średnich firm. A to natomiast wpłynie negatywnie na stopy zwrotu tych funduszy i nadal bardziej nakręci spiralę umorzeń (sprzedaż udziałów funduszach).

Zresztą już to obserwujemy. Poniższa tabela przedstawia korporacji, w których Altus TFI ma najwięcej głosów w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (powyżej progu 5 proc. ).

Foto: Mariusz Olszewski / Business Insider Polska

Wiele z tych firm tuż po informacjach o aresztowaniu Piotra Osieckiego traciła według kilkanaście procent. A najgorsze może być dopiero przed naszym biurem.

- Inwestorzy wykonali ruchy wyprzedzające. Spodziewają się po prostu najgorszego scenariusza i próbują w ten strategia zminimalizować straty. Wiadomo bowiem, że wzmożona fala umorzeń z funduszy zmusi TFI do wyprzedaży akcji jak i również zdołuje notowania spółek. Jeśli dojdzie do odebrania licencji, to problem ten wciąż bardziej się nasili - mówi nam zarządzający funduszami, który prosi o anonimowość.

Bolesne konsekwencje odczują też uczestnicy funduszy. Przeszłość Inventum TFI (d. Koncepcja TFI) jest tego najważniejszym dowodem. W 2014 r. KNF odebrała towarzystwu licencję, co było pierwszym takowym przypadkiem na krajowym sektorze funduszy.

Powodem wyborów regulatora były liczne naruszenia przepisów prawa, statutów kasy oraz interesu klientów. A wszystko zaczęło się od nietrafionych inwestycji Inventum, głównie w obligacje Polimeksu, PBG i DSS. Gdy się okazało, hdy spółki te mają kłopoty, klienci ze strachu rozpoczęli wycofywać pieniądze z funduszy Inventum. Fala umorzeń była tak duża, że TFI utraciło płynność, an wspólnicy ponieśli bolesne straty.

W ubiegłym roku KNF po raz drugi tak dotkliwie ukarała TFI. Regulator cofnął FinCrea TFI zezwolenie na zarządzanie funduszami i nakazał zapłacić 5 mln zł. Powodem było "niewykonanie bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu TFI powierzyło zarządzanie portfelami".

Popularny

e-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli
E-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli

Część e-dowodów została wyprodukowana z błędem i unieważniona. - W trakcie 1 z kontroli okazało się, że wyprodukowano niewielką partię dokumentów, w których nie każde funkcjonalności warstwy elektronicznej funkcjonowały tak…...

costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech
Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi…...

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...

eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2  Surowce
Eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2 Surowce

Eksperci Rady Unii Europejskiej uważają, że Komisja Europejska nie istnieje kompetencji do przewodzenia rozmów z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał po piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel".…...