Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 11-17 grudnia 2017

Benzyna Pb98 za 4, 88-4, 99 zł/l, Pb95 za cztery, 56-4, 66 zł/l, oliwa napędowy ON za cztery, 48-4, 57 zł/l, autogaz LPG za 2, 12-2, 18 zł/l - wówczas prognozowane ceny paliw tygodniowo od 11 do 17 grudnia 2017 r. Podwyżki nie są przewidziane - to dobra wiadomość.

Analitycy e-petrol. pl oświadczają, że rynek ochłonął na decyzji OPEC. "Obawy rozwiały się zupełnie, a stan rzeczy pozostał niemal niezmieniony" - piszą. Ich zdaniem to porządny prognostyk na koniec roku kalendarzowego:

W okresie świątecznych wyjazdów chyba nie powinniśmy obawiać się specjalnie możności wzrostu cen, an minione prognozy wskazują wręcz w możliwość obniżania się tych.

Również Rafał Zywert z BM Reflex zwraca uwagę, że "rzeczywistość zadziwia nas pozytywnie":

Ubiegłoroczny grudzień upłynął pod emblematem wzrostu cen paliw, po tym roku jednak najbardziej prawdopodobny wydaje się harmonogram stabilizacji i niewielkich zmian cen do oporu roku.

Z danych BM Reflex wynika, że od połowy listopada ceny benzyny i oleju napędowego spadły przeciętnie o 6 groszy w litrze, a litr diesla jest średnio 2 małe pieniądze na litrze tańszy aniżeli przed rokiem.

Dane z Chin odwróciły styl na rynku ropy naftowej

Jacek Bakoński, analityk DM mBanku, podsumowuje mijający tydzień treściwie: pierwsza połowa dla handlujących na rynku ropy WTI okazała się wyjątkowo nieudana.

Brak nowych katalizatorów przemawiających za dalszym rozwojem cen surowca i intensywna przewaga pozycji długich stały się wystarczającym argumentem za blisko 2 dol. korektą.

Cenom nie pomogły również środowe dane z NA JUKATAN zgodnie, z którymi zapasy benzyny wzrosły aż na temat 6, 8 mln baryłek w ujęciu tydzień do tygodnia, podczas gdy spodziewano się liczby ponad dwukrotnie niższej.

Zwraca obserwację, że oficjalny raport DoE wskazał na dalszy niestrudzony wzrost produkcji ropy naftowej w USA. Osiągnął obecnie poziom 9, 7 mln baryłek dziennie. - Końcówka tygodnia to jednak częściowe odwrócenie opisywanego ruchu, dzięki któremu odmiana WTI skończyła tydzień powyżej poziomu 57 dol. za baryłkę - dodaje Bakoński.

Podkreśla, że jest to po dużej mierze wynik opublikowanych danych z Chin. - Import do Państwa Środeczka osiągnął w listopadzie poziom 9 milionów baryłek dziennie, co okazało się naczelną najwyższą figurą w opowieści i jest potwierdzeniem moce popytu - mówi analityk DM mBanku:

Poza tym, cenom pomogły doniesienia o możliwym strajku jednego wraz z związków zawodowych pracowników zatrudnionych w sektorze wydobywczym w Nigerii, która jest największym afrykańskim eksporterem surowca.

Z jednej strony coraz większa produkcja ropy w NA JUKATAN i bliskość tegorocznych szczytów, a z drugiej rzetelna kondycja światowej gospodarki i rosnący popyt przemawiają zbytnio pozostaniem cen WTI w przedziale 55 - 60 dol. za baryłkę przy najbliższym czasie.

Popularny

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...

cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić  Wraz z świata
Cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić Wraz z świata

May przejmuje kontrolę ponad negocjacjami co do brexitu Premier May do obywateli Unii europejskiej: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn przemieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa…...

bZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi
BZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi

Bank Zachodni WBK już po raz trzeci w ciągu ostatnich tygodni ostrzega swoich klientów poprzednio atakami phishingowymi. Spółka apeluje o ostrożność przy sprawdzaniu podejrzanych wiadomości. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko kradzieży…...

cBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu
CBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Okręgowej po Krakowie przeszukali siedziby Alior Banku i spółki Czyn oraz innych podmiotów po związku ze śledztwem dotyczącym m. in. nieprawidłowości z udzieleniem przez ten pula kredytów…...