Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się nieoficjalnie PAP w Brukseli.

Choć projekty dotyczące reformy WPR mają być przedstawione na przełomie maja jak i również czerwca, to już przy przyszłym tygodniu przy okazji prezentacji propozycji wieloletniego budżetu UE zostaną przedstawione poniektóre kluczowe aspekty odnoszące się do wsparcia dla rolników.

Praktycznie przesądzone wydaje się, że nie obejdzie się bez cięć związanych spośród Brexitem, jednak do danego końca będzie się toczyła walka o to, jak na przykład głębokie one będą. Po Brukseli słychać, że ma możliwość się skończyć na kilku procentach, ale przedstawiciele KE na środowym spotkaniu z unijnymi ambasadorami przekonywali, by nie dawać wiary przeciekom, bo stałych liczb według prostu jeszcze nie istnieje.

Z informacji PAP wraz ze źródeł w KE wypływa, że liczby mają się pojawić w weekend, natomiast w niedzielę odbędzie się poświęcone im spotkanie szefów gabinetów komisarzy.

Poza kluczową dla rolników rzeczą wielkości budżetu projekt wieloletnich ram finansowych ma również mówić o limicie w dopłatach bezpośrednich. Portal Politico podał w czwartek, że miałby on wynosić 60 tys. euro. Rozmówcy PAP w Brukseli potwierdzili, iż taka liczba pojawia się w dokumentach KE.

Taki zabieg - o ile zgodzą się na jego państwa członkowskie UE - będzie oznaczał zmianę w proporcjach wydatkowania dopłat bezpośrednich.

Obecnie bowiem 80 proc. unijnych środków zmierza do 20 proc. rolników, którzy mają największe gospodarstwa. Ustalenie górnego limitu nie istnieje jednak w założeniu modyfikować koperty poszczególnych państw członkowskich. To, co zostanie w taki sposób zaoszczędzone, ma trafić do odwiedzenia mniejszych rolników w naszym samym kraju.

Władze Polski i kilku innych państw już wcześniej zdecydowały się wprowadzić ograniczenie maks. wsparcia, jednak wynosi to siano 150 tys. euro.

Propozycja KE będzie miała mniejsze znaczenie dla naszego kraju, a większe dla Czech, wschodniej części Niemiec, Słowacji czy Rumunii, dokąd jest więcej bardzo dużych gospodarstw. Największe w kompletnej UE ma ponad 60 tys. hektarów i wyszukuje się w Rumunii. Przy Polsce gospodarstwo ma przeciętnie 10 hektarów, a w Czechach ponad 130 hektarów.

Dopłaty dla rolników także z budżetów krajowych

Według źródeł PAP Komisja Europejska nie zaproponuje, by was członkowskie mogły z krajowego budżetu dokładać się do dopłat bezpośrednich. Polska jak biedniejszy kraj w UE obawiała się takiego scenariusza, bo oznaczałoby to wyższą presję na krajowe kapitał publiczne.

Nowa Wspólna Polityka Rolna ma przynieść zmiany także jeśli chodzi o tworzenie i używanie rezerw. W obecnym platformie niewielki procent z dopłat powyżej 2 tys. € był zabierany rolnikom i odkładany na wypadek kryzysów. Jednak ani KE, czy państwa członkowskie nie dawny chętne, by sięgać na te pieniądze, bo niewykorzystane środki wracały do rolników w danym państwie. Przy tej sytuacji źródłem awaryjnego zasilania były m. in. przychody z kar, np. za przekroczenie kwot mlecznych. Możliwe, iż, że nowy system rezerwy będzie przewidywał zamrożenie środków na dłuższy okres, naprawdę by nie wracały one po upływie danego roku do państw członkowskich.

Innym ruchem KE, który to ma pomóc mniejszym rolnikom, ma być dodatkowa płatność dla mniejszych gospodarstw. W Polsce już teraz gospodarstwa liczące od trzy do 30 hektarów dostaną nieco większe środki. Przy Brukseli rozważa się zapoczątkowanie zwiększonych dopłat już od jednego hektara.

Zmieni się definicja rolnika

Reforma WPR może też zmienić definicję rolnika, aby była ona uzależniona od źródeł przychodów. Za "prawdziwego rolnika" (obecnie w prawodawstwie używa się określenia "aktywny rolnik") ma być uznana osoba, która większość swoich przychodów czerpie z rolnictwa. Dla ludzi, dla których jest to tylko dodatkowa działalność, kurek z unijnymi pieniędzmi mógłby zostać przykręcony.

Popularny

black Friday - lista sklepów i promocji w 2017 roku
Black Friday - lista sklepów i promocji w 2017 roku

To już dziś - Black Friday, a więc ogromne święto zakupów. Wiele aukcji, które działają w Naszym narodzie, włączyło się w tegoroczną akcję. Atrakcyjne promocje odnajdziemy w znanych sieciówkach, jak…...

bIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych
BIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych

Pomimo zaostrzenia przepisów kodeksu karnego, wymierzonych w niepłacących na dzieci, w pierwszym półroczu 2018 roku tylko przy kwietniu odnotowano nieznaczny zmniejszenie liczby dłużników alimentacyjnych. Dodatkowo tendencja jest wzrostowa a mianowicie poinformował BIG…...

białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu  Informacje
Białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu Informacje

Białoruś wprowadza od czwartku zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Polski w związku z wykryciem na terenie polski przypadku afrykańskiego pomoru świń – poinformował tegoż dnia przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa.…...

bitcoiny warte 4 mln funtów gdzieś na wysypisku  Informacje
Bitcoiny warte 4 mln funtów gdzieś na wysypisku Informacje

Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą uregulowania kryptowalut. "Mogą tworzyć znaczące ryzyko" Kryptowaluty nieoczekiwanie tracą na wartości Jaki będzie 2018 rok po gospodarce? Sprawdź prognozy Udany…...