Garnitury - mężczyźni kupują ich coraz mniej. Zmiany dzięki rynku

Coraz skromniej mężczyzn kupuje garnitury. Wytwórce muszą przystosować się do świata, w którym przypuszczenie do pracy luźnych gaci już nie jest postrzegane jako wykroczenie przeciw zasadom dress code'u czy wytworności. Coraz więcej firm rozpoczyna zezwalać swoim pracowników dzięki swobodny ubiór – informuje "Wall Street Journal".

W ostatnim czasie taką decyzję podjął bank Goldman Sachs i amerykańska obwód handlowa Target. Goldman poinformował pracowników na początku marca, że od tej okresy wszystkich obowiązuje "elastyczny dress code", ale zaapelował też o rozsądek w doborze ubrań, w których pracownicy przychodzą do pracy. W 2017 roku Goldman wprowadził luźniejsze zasady dotyczące kostiumu, ale obowiązywały wtedy tylko pracowników działu technologicznego.

Zrobił to, by przyciągnąć do firmy najbardziej uzdolnionych ludzi – jak akcentuje BBC. Ci utalentowani wybierają często pracę u olbrzymów technologicznych, takich jak Google czy Apple, których managerowie robią wszystko, by pracownicy czuli się swobodnie jak i również gdzie często jedyny dress code, jaki obowiązuje, wówczas zakaz bikini czy portek kąpielowych.

Firmy dostosowują zasady dress code'u

Sieć Target w połowie lutego 2019 roku ogłosiła, że personel mogą do pracy przychodzić w niebieskich jeansach. Gigant nadał nawet tej modyfikacji polityki nazwę - "Jeans Forever". Wcześniej reprezentatywnym "lookiem", jaki musieli prezentować sprzedawcy zatrudnieni w Targecie, był czerwony T-Shirt z logo i spodnie khaki. Mogli założyć jeansy tylko w niektóre weekendy jak i również święta.

"Młodzi osoby kochają dziś komfort. Termin »stretch«, gdy pada w kontekście męskiej odzieży, nie zaakceptować jest już brzydkim słowem" – przyznaje w rozmowie z WSJ Marshal Cohen, główny doradca NPD Group, firmy zajmującej się badaniami rynku.

W USA rynek graniturów się kurczy

Amerykański rynek męskich garniturów od czasu 2015 roku skurczył się o 8 proc. do odwiedzenia 1, 98 mld dol., choć tempo tego spadku w ostatnich latach wydaje się łagodniejsze. W tym danym okresie wartość rynku konfekcji sportowej, która obejmuje różne rodzaje ubrań – od tych zakładanych do biegania czy innych treningów do odwiedzenia np. dresów, które niektóre osoby noszą na co dzionek, wzrosła o 17 proc. do 44, 8 mld dol. - podaje WSJ.

Dziennik informuje też, że sprzedaż ubraniowego giganta – grupy Tailored Brands, do której należy parę marek oferujących ubrania gwoli mężczyzn, w tym garnitury, spadła w ostatnim kwartale o prawie 11 proc.

"Nie zdołaliśmy dotrzymać tempa klientom, których preferencje ewoluują" – przyznaje Dinesh Lathi, prezes grupy Tailored Brands, cytowany przez WSJ. Jego firma próbuje w tym momencie zrównoważyć ofertę i powziąć decyzję, jaką jej część powinny stanowić garnitury, a jaką ubrania casualowe.

Popularny

budowa biznesu online - porady Michała Sadowskiego
Budowa biznesu online - porady Michała Sadowskiego

– Budowanie własnego biznesu to maraton – mówił Michał Sadowski podczas swojego wystąpienia na infoShare 2017. Przypominał, że Brand24 to jego szósty projekt. Wcześniej współtworzył takie serwisy jak Patrz. pl…...

cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić  Wraz z świata
Cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić Wraz z świata

May przejmuje kontrolę ponad negocjacjami co do brexitu Premier May do obywateli Unii europejskiej: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn przemieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa…...

bZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi
BZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi

Bank Zachodni WBK już po raz trzeci w ciągu ostatnich tygodni ostrzega swoich klientów poprzednio atakami phishingowymi. Spółka apeluje o ostrożność przy sprawdzaniu podejrzanych wiadomości. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko kradzieży…...

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...