Garnitury - mężczyźni kupują ich coraz mniej. Zmiany dzięki rynku

Coraz skromniej mężczyzn kupuje garnitury. Wytwórce muszą przystosować się do świata, w którym przypuszczenie do pracy luźnych gaci już nie jest postrzegane jako wykroczenie przeciw zasadom dress code'u czy wytworności. Coraz więcej firm rozpoczyna zezwalać swoim pracowników dzięki swobodny ubiór – informuje "Wall Street Journal".

W ostatnim czasie taką decyzję podjął bank Goldman Sachs i amerykańska obwód handlowa Target. Goldman poinformował pracowników na początku marca, że od tej okresy wszystkich obowiązuje "elastyczny dress code", ale zaapelował też o rozsądek w doborze ubrań, w których pracownicy przychodzą do pracy. W 2017 roku Goldman wprowadził luźniejsze zasady dotyczące kostiumu, ale obowiązywały wtedy tylko pracowników działu technologicznego.

Zrobił to, by przyciągnąć do firmy najbardziej uzdolnionych ludzi – jak akcentuje BBC. Ci utalentowani wybierają często pracę u olbrzymów technologicznych, takich jak Google czy Apple, których managerowie robią wszystko, by pracownicy czuli się swobodnie jak i również gdzie często jedyny dress code, jaki obowiązuje, wówczas zakaz bikini czy portek kąpielowych.

Firmy dostosowują zasady dress code'u

Sieć Target w połowie lutego 2019 roku ogłosiła, że personel mogą do pracy przychodzić w niebieskich jeansach. Gigant nadał nawet tej modyfikacji polityki nazwę - "Jeans Forever". Wcześniej reprezentatywnym "lookiem", jaki musieli prezentować sprzedawcy zatrudnieni w Targecie, był czerwony T-Shirt z logo i spodnie khaki. Mogli założyć jeansy tylko w niektóre weekendy jak i również święta.

"Młodzi osoby kochają dziś komfort. Termin »stretch«, gdy pada w kontekście męskiej odzieży, nie zaakceptować jest już brzydkim słowem" – przyznaje w rozmowie z WSJ Marshal Cohen, główny doradca NPD Group, firmy zajmującej się badaniami rynku.

W USA rynek graniturów się kurczy

Amerykański rynek męskich garniturów od czasu 2015 roku skurczył się o 8 proc. do odwiedzenia 1, 98 mld dol., choć tempo tego spadku w ostatnich latach wydaje się łagodniejsze. W tym danym okresie wartość rynku konfekcji sportowej, która obejmuje różne rodzaje ubrań – od tych zakładanych do biegania czy innych treningów do odwiedzenia np. dresów, które niektóre osoby noszą na co dzionek, wzrosła o 17 proc. do 44, 8 mld dol. - podaje WSJ.

Dziennik informuje też, że sprzedaż ubraniowego giganta – grupy Tailored Brands, do której należy parę marek oferujących ubrania gwoli mężczyzn, w tym garnitury, spadła w ostatnim kwartale o prawie 11 proc.

"Nie zdołaliśmy dotrzymać tempa klientom, których preferencje ewoluują" – przyznaje Dinesh Lathi, prezes grupy Tailored Brands, cytowany przez WSJ. Jego firma próbuje w tym momencie zrównoważyć ofertę i powziąć decyzję, jaką jej część powinny stanowić garnitury, a jaką ubrania casualowe.

Popularny

dino Polska - debiut giełdowy
Dino Polska - debiut giełdowy

Spółka Dino Polska, posiadająca 589 supermarketów, złożyła prospekt emisyjny po Komisji Nadzoru Finansowego. Debiut planuje w pierwszej połowie 2017 roku - podała spółka w komunikacie. Jak zapowiada prezes firmy, będzie to prawdopodobnie…...

debata wiceprezydencka w USA - Tim Kaine, Mike Pence
Debata wiceprezydencka w USA - Tim Kaine, Mike Pence

Polityka zagraniczna była dominującym tematem debaty wiceprezydenckiej w AMERYCE. Tim Kaine, kandydat demokratów na urząd wiceprezydenta NA JUKATAN, pokonał swojego rywala krzepą argumentów. Ale to Mike Pence, kandydat republikanów, wyróżnił…...

dera: po podniesieniu kwoty pustej możliwa rekompensata dla samorządów
Dera: po podniesieniu kwoty pustej możliwa rekompensata dla samorządów

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

dlaczego wybuchały Samsungi Galaxy Note 7 - kolejne doniesienia
Dlaczego wybuchały Samsungi Galaxy Note 7 - kolejne doniesienia

Samsung w przełomie września i października był w nie lada tarapatach. Galaxy Note siedmiu, jeden z flagowych smartfonów firmy, stawał w płomieniach. 11 października wstrzymano wytwórczość urządzenia, a sprzedane egzemplarze miały…...