Grupa Onet-RAS Polska łączy spółki

Grupa Onet-RAS Nasze państwo połączy wszystkie wchodzące po jej skład spółki przy jeden podmiot prawny. Pełny proces ma zakończyć się do września 2018 roku. Grupa w przyszłym roku kalendarzowego postawi na rozwój głównie w biznesach pozareklamowych.

Połączenie spółek to wykonanie zapowiedzi z listopada ub. r. Właściwe działania rozpoczęły się w lipcu 2014 r., kiedy powstała Group Executive Board, nadzorująca każde spółki w ramach grupy. Przez trzy lata kluczowe kompetencje w spółce zostały scentralizowane. Ostatnim krokiem na drodze do połączenia było uzyskanie 100 proc. własności spółki Onet. Wydarzyło się to w lipcu br., po przejęciu 25 proc. udziałów w niniejszym serwisie od Grupy TVN.

W wyniku fuzji spółki Ringier Axel Springer Nasze państwo, Onet, Onet Marketing, Onet Holding, Go Brands, Media Impact Polska oraz Dreamlab połączone zostaną w nową spółkę pod nazwą Ringier Axel Springer Polska. W jej zarządzie znajdą się wszyscy członkowie Group Executive Board, a na czele nowej spółki stanie Mark Dekan, CEO Ekipy Onet-RAS Polska.

Połączenie wszystkich spółek w 1 podmiot prawny ma sprowadzić znaczące usprawnienia, bo ograniczy złożoność i nakłady roboty administracyjnej.

- Jest spora różnica, czy przebywamy jedną grupą, czy spółką. Oczekujemy, że połączenie zostanie mieć pozytywny wpływ na sposób myślenia o naszej strukturze i jej kulturę. Pozwoli zharmonizować nasze procesy, procedury pracy, systemy. Osoby będą mogli mocniej skupić się na biznesie, a nie zaakceptować sprawach administracyjnych - zaznacza w rozmowie z Business Insider Polska Mark Dekan. Podaje, że np. obecnie co miesiąc między spółkami Grupy trzeba księgować 500 faktur. Po fuzji ta konieczność przepadnie.

Usprawnienie procesów ograniczy koszty prawne oraz porządkowe. Jak wysokie będą to oszczędności? - Nie podam na razie twardych liczb - mówi Dekan. Powiązanie spółek ma zostać sfinalizowane do września 2018 roku kalendarzowego.

W Grupie Onet-RAS Polska pracuje obecnie około 1800 pracowników. CEO Grupy zapewnia, że z przedmiotem o wielkiejk nie wiążą się jakiekolwiek bądź zwolnienia.  Nie nastąpi również likwidacja dotychczasowych biur.

Dekan: Grupa Onet-RAS nie ma pozycji dominującej

Połączenie spółek pozostało zapowiedziane w momencie, wówczas gdy władze pracują nad ustawami dotyczącymi dekoncentracji na sektorze mediów.

- Póki co nie ma jakichkolwiek konkretnych propozycji. Słyszymy, że regulacje mają dotyczyć udziałów rynkowych, a nie restrykcji kapitałowych. Nasza Grupa nie ma w żadnym sektorze pozycji dominującej - mówi Mark Dekan.

Zobacz także: Dekoncentracja mediów opóźniona. Elżbieta Kruk ujawniła powód

Nowe regulacje mogą jednak oddziaływać na ewentualne akwizycje. Czy Grupa Onet-RAS je planuje? - Konsekwentnie patrzymy w różne okazje. Nie zaakceptować rozważamy innych akwizycji niż te w obszarze cyfrowym - mówi Dekan. Obecnie przychody z biznesu cyfrowego stanowią już połowę przychodów całej Grupy, za resztkę odpowiada prasa drukowana. W przypadku zysków już dwie trzecie generowane są poprzez obszar digital.

Ogłoszenia internetowe i treści płatne motorem rozwoju

Grupa liczy dzięki dalszy rozwój przede wszelkim dzięki rosnącym przychodom ze źródeł pozareklamowych. Mark Dekan wymienia tutaj takie obszary jak ogłoszenia internetowe (Ringier Axel Springer Media nabywał ostatnio firmę CV Keskus OÜ, prowadzącą serwisy ogłoszeniowe w krajach nadbałtyckich) oraz treści płatne.

- Mamy kilka potencjalnych aktyw, którym się przyglądamy, zamierzamy też uruchomienie nowych planów w ramach Grupy. Wkonujemy nasze prac nad strategią dla płatnego kontentu. Więcej szczegółów podamy w przyszłym roku - zapowiada Dekan.

Popularny

e-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli
E-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli

Część e-dowodów została wyprodukowana z błędem i unieważniona. - W trakcie 1 z kontroli okazało się, że wyprodukowano niewielką partię dokumentów, w których nie każde funkcjonalności warstwy elektronicznej funkcjonowały tak…...

eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2  Surowce
Eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2 Surowce

Eksperci Rady Unii Europejskiej uważają, że Komisja Europejska nie istnieje kompetencji do przewodzenia rozmów z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał po piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel".…...

blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli  Wraz ze świata
Blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli Wraz ze świata

Tysiące rolników, głównie producentów wieprzowiny i mleka, protestowało w poniedziałek przy Brukseli, domagając się interwencji na rynku w celu podniesienia cen. Rolnicy blokowali główne instytucje europejskie ciągnikami. Policja użyła gazu łzawiącego.…...

costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech
Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi…...