500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM

- Moim pomysłem był program 500 plus, owszem - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński, zapytany w RMF FM, czy "piątka Kaczyńskiego" to jego projekty. Stwierdzenie to budzi kontrowersje - plan na taki program został bowiem zaprezentowany ok. 2009 roku, a jego pisarzem jest prof. Julian Auleytner.

"Piątka Kaczyńskiego" wówczas zaprezentowane niedawno przez PiS obietnice wyborcze. Szef PiS Jarosław Kaczyński przyznał przy RMF FM, że koncepty z "piątki" nie były jego, chociaż zaznaczył, hdy "owszem", program 500 plus był jego pomysłem. Lecz czy faktycznie tak było?

Czy Kaczyński wymyślił 500 plus?

Historia partii Polska Jest Najważniejsza przeczy opinii prezesa PiS. Pomysł na program bowiem stworzył prof. Julian Auleytner, były prezes Polskiego Towarzystwa Strategii Społecznej i rektor Wyższej Uczelni Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Autor ponad 300 artykułów, książek i podręczników, metrów. in. "Polityka społeczna w Polsce i na świecie". Jeden wraz z największych autorytetów w sferze polityki społecznej w Naszym narodzie.

Prof. Auleytner na temat powstaniu pomysłu na pięć stów plus - nazywanego wtenczas jeszcze 400 plus - opowiadał w rozmowie spośród Business Insider Polska.

- To ogółem moje dziecko. W 2011 r. z Pawłem Kowalem, który to wtedy odszedł już spośród PiS i zakładał Nasze państwo Jest Najważniejsza, sporo dyskutowaliśmy nad programem socjalnym naszej partii. Kowal chciał, by transfery społeczne i strategia w tym zakresie nie były tylko domeną lewicy, ale również konserwatystów. Spotkaliśmy się w jednej z knajpek i zaczęliśmy rozmawiać dzięki temat programu - tłumaczył profesor. I dodawał:

Powiedziałem mu, że obligatoryjnie trzeba coś przekazać rodzinie, ponieważ tutaj w państwa nigdy nie wprowadzono systemu wsparcia dla domach wraz z prawdziwego zdarzenia. Zadaliśmy więc pytanie, co możemy w tym zakresie zrobić? Kopiować kolejne piękne hasła? Tego już w ostatnich latach było aż nadto.

Powiedziałem, że najlepiej sprawdziłaby się żywa gotówka. Pamiętam, że na początku pięćset plus miał być czterysta plus. Chciałem, aby pierwotnie wypłacana kwota była ekwiwalentem 100 euro.

Zapytany, w jaki sposób Prawo i Sprawiedliwość "podchwyciło" rozwiązanie na 500 plus, prof. Auleytner stwierdził, iż "najpierw wszyscy ustawili się w opozycji do tego planu, a później powoli zaczęli go kupować". - Stało sporo debat na ów temat. Po pewnej przerwie PiS wrócił do tegoż pomysłu, oferując 100 zł więcej i tłumacząc, hdy to okrągła, ładnie wyglądająca suma. Dobrze, że faktycznie się stało - tłumaczył profesor w rozmowie spośród BI Polska.

Paweł Kowal o powstawaniu pięćset plus

Po wywiadzie z prof. Auleytnerem o początkach systemu 500 plus opowiadał mnie również Paweł Kowal, zostały polityk PiS i europoseł, a także swego czasu kierownik partii Polska Jest Zasadnicza, złożonej m. in. z byłych polityków PiS.

– Prof. Auleytnera spotkałem, organizując prezydencką kampanię wyborczą Jarosława Kaczyńskiego w 2010 r. Przychodził na debaty do Hotelu Europejskiego, dokąd odbywały się spotkania programowe. Zakolegowaliśmy się – mówił Ryszard Kowal w rozmowie wraz z BI Polska.

– Dyskutując o polityce prorodzinnej w programie partii wpadliśmy w rozwiązanie zgoła liberalne. Doszliśmy do wniosku, że Ludzie z polski powinni dostać do ręki żywą gotówkę na pociechy, a państwo nie miałoby wpływu na to, jak je wydatkują. Każdy wcześniejszy pomysł w jakiś sposób kierunkował te wydatki - opowiadał.

Kwota, na temat której rozmawialiśmy, rzeczywiście zamykała się w 400 zł na każde dziecko. Ja mam dość słabą pamięć, ale spotkanie, na jakim to wymyśliliśmy, utkwiło jest w głowie. Pamiętam świetnie restaurację, w której ten temat omawialiśmy oraz jak jadłem. Każdy szczegół.

500 plus a wsad Polska Jest Najważniejsza

Jak opisywał Damian Szymański, później przyszedł 2011 - rok decyzji parlamentarnych. Paweł Kowal, Ryszard Poncyljusz i Joanna Kluzik-Rostkowska wcześniej w listopadzie 2010 r. rozstali się z partią Jarosława Kaczyńskiego. Kujon i Poncyljusz odeszli dobrowolnie. Kluzik-Rostkowska została z partii usunięta.

Byli politycy PiS założyli własną partię Polska Jest Najważniejsza i zaczęli ostro pracować nad programem nowego ugrupowania. To wtedy Kowal intensywnie spotykał się z profesorem Auleytnerem.

Późną wiosną ruszyła kampania wyborcza. Polska Wydaje się Najważniejsza szła do decyzji pewnie, a na sztandarach miała pomysł profesora – 400 zł na każde dziecko. Nie wszyscy w partii byli jednak w tej kwestii optymistami.

– To był rewolucyjny plan. Ja się z zanim nie zgadzałam. Zabrakło jest tej intuicji, którą posiadał Paweł. Wtedy był okres pokryzysowy i wiedziałam, że wszelkie wydatki budżetowe pozostaną bardzo mocno krytykowane. Pomyliłam się, dystansując się od momentu tych 400 zł. W tej chwili to wiem – mówiła naszej firmie Kluzik-Rostkowska, która po zgrzycie w partii w czerwcu, oddała ją pod egidę Kowala i Poncyljusza.

W wakacje 2011 r. Polskę kolejny raz zasypały billboardy i reklamy wyborcze. PJN wypuściła serię spotów z Markiem Migalskim, ówczesnym członkiem partii. Jeden z nich traktował właśnie na temat pomyśle 400 zł w każde dziecko. W internecie nadal zresztą są osiągalne spoty PJN, w wskazane jest Paweł Kowal zapowiada 400 plus:

Popularny

apple pokazał Smart Watch  Tech
Apple pokazał Smart Watch Tech

Inteligentny zegarek oraz zupełnie nowy model komputera MacBook zaprezentował w poniedziałek Apple na konferencji w San Francisco. Apple Watch pozwala odbierać rozmowy telefoniczne i czyta e-maile. Była to pierwsza premiera…...

awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach  Ze świata
Awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach Ze świata

Microsoft potwierdził, że spośród powrotem można korzystać przy Chinach z ich wyszukiwarki Bing. "Potwierdzamy, że wyszukiwarka Bing nie był dostępna w Chinach, lecz już można z pani a korzystać" - napisał…...

barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację  Ze świata
Barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację Ze świata

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...