Ile pieniędzy za medale uzyskane w RIO dostają sportowcy?

Oprócz wiecznej chwały i sportowej sławy olimpijczycy dostają za medale pieniądze. Jednak wbrew pozorom to nie USA lub Chiny płacą najwięcej medalistom, a Polska pod tymże względem nie odstaje bardzo od Zachodu.

Nie ma żadnych oficjalnych regulacji ani międzynarodowych zasad odnośnie wynagradzania olimpijczyków. Niektóre kraje płacą za medale, przede wszystkim złote, setki tysięcy dolarów, a inne w praktyce. Do tego każde państwo ma swój system płatności - niektóre oferują niższe bonusy za medal, lecz dorzucają dodatkowo, jak po Polsce, specjalną emeryturę. O pieniądzach decydują poszczególne, rodzime komitety olimpijskie, jak i również np. ministerstwa sportu.

Ile zarabiąją polscy olimpijczycy w medalach

Polscy sportowcy za wygrane medale otrzymują różne sumy w zależności od tegoż, jaka to dyscyplina. Tak dzielą się zarobki polskich olimpijczyków:

 • W sportach indywidualnych: złoto - 120 tys. zł (ok. 31 tys. dolarów); srebro - 80 tys. złotych (ok. 21 tys. dolarów); brąz - 50 tys. zł (ok. 13 tys. dol. )
 • W sportach drużynowych (deble, załogi, osady, sztafety): złoto a mianowicie 90 tys. zł (23 tys. dol. ); srebro - 60 tys. zł (15 tys. dol. ); brąz - 37, 5 tys. zł (9, jedenastu tys. dol. ). Jakikolwiek startujący otrzyma 75 proc. kwoty należnej za sukces indywidualny
 • W sportach zespołowych (np. siatkówka, piłka ręczna) pula nagród dla całej drużyny wynosi: srebro - 720 tys. złotych (189 tys. dol. ), srebro - 480 tys. zł (126 tys. dol. ); brąz - 300 tys. zł (79 tys. dol. )

Do tego dochodzą specjalne wynagrodzenia, które wypłaca olimpijczykom Ministerstwo Sportu. Daje ono 64, 4 tys. złotych, 46 tys. zł a także 36, 8 tys. złotych za kolejno złoty, srebrny i brązowy medal.

Dodatkowe pieniądze sportowcy zdobywają też od niektórych klubów czy związków sportowych. Takie premie przewiduje np. Polski Związek Narciarski, w trakcie ostatnich zimowych igrzysk było to 60 tys. zł za złoty medal.

Pieniądze za medale dostają także trenerzy olimpijczyków. Szkoleniowcy złotych medalistów mogą liczyć na 60 tys. zł, srebrnych - 40 tys. zł, zaś brązowych - 25 tysięcy.

Po igrzyskach w Rio PKOl wypłaci za 11 medali łącznie 915 tys. złotych. W tym zawierają się dwa złota, trzy srebra i sześć brązów.

Foto: Kuba Atys / Agencja Gazeta Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj a mianowicie złote medalistki dwójek wioślarskich

Ile wynosi emerytura na rzecz olimpijczyków w Polsce

Nagrody zbytnio medale to jednak odrzucić wszystko, na co mają możliwość liczyć nasi sportowcy na igrzyskach olimpijskich. Dostają również specjalną emeryturę w wysokości - na 2016 rok a mianowicie 2623 złotych i 38 groszy.

Do zdobycia takiego świadczenia nie trzeba jednak zdobycie medalu. Oprócz tego trzeba realizować szereg innych warunków, np. mieć ukończone 40 latek oraz zakończoną karierę sportową. Olimpijski emeryt musi również mieszkać na terenie UE bądź Norwegii, Islandii, Liechtensteinu albo Szwajcarii i nie może być prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo.

Część krajów, jak Rumunia czy Malezja, oferuje olimpijczykom emerytury podobne do polskich - wypłacane co miesiąc do końca życia. Po przypadku np. Malezji jest to 1200 dolarów co miesiąc.

Jak Polska trzeba na tle innych krajów - płace za olimpijskie medale

Co prawda, każdy państwo ma inny system płac, ale głównie porównuje się kwoty otrzymywane przez sportowców indywidualnych. Polska plasuje się mniej więcej w środku stawki - płacimy olimpijczykom zdecydowanie więcej, niż Wielka Brytania, a nawet USA. Jak jednak istotne, największe ilości za medale otrzymują zawodnicy... z dość dalekowschodnich krajów, a nie Stanów Zjednoczonych czy Niemiec.

Poniżej bonusy za medale w różnych krajach, jeden po drugim za: złoto, srebro jak i również brąz. Dane za FOX Sports oraz USA Today.

 • Tajwan: 630 tys. dol.; 223 tys. dol.; 160 tys. dol.
 • Indonezja: 383 tys. dolarów; 152 tys. dol.; 76 tys. dol.
 • Azerbejdżan: 255 tys. dol.; 124 tys. dol.; 62 tys. dol.
 • Kazachstan: 230 tys. dol.; 150 tys. dol.; 75 tys. dol.
 • Filipiny: 215 tys. dol.; 107 tys. dol.; 42 tys. dol.
 • Indie: 150 tys. dol.; 112 tys. dol.; 75 tys. dol.
 • Rosja: 62, 6 tys. dol.; 39, 1 tys. dol.; 26, 6 tys. dol.
 • Korea: 53, 8 tys. dol.; 26, 9 tys. dol.; 16, 1 tys. dol.
 • Japonia: 49, 9 tys. dol.; 20 tys. dol.; 10 tys. dol.
 • Niemcy: 22, 6 tys. dol.; 17 tys. dol.; 11, 3 tys. dol.
 • USA: 25 tys. dol.; 15 tys. dol.; 10 tys. dol.
 • Kanada: 15, 5 tys. dol.; 11, 7 tys. dol.; 7. 7 tys. dol.
 • Brazylia: 11 tys. dolarów za jakikolwiek rodzaj medalu
 • Szwecja, Norwegia, Chorwacja, Wielka Brytania: ZERO

Tak, oczy Was nie mylą - również w UK, Norwegii, jakim sposobem i Szwecji i Chorwacji, komitety olimpijskie nie potwierdzają nagród za medale. Jak wyjaśnia BBC za rzecznikiem prasowym BOA (British Olympic Association - tamtejszy PKOl), brytyjski komitet olimpijski nie uważa pieniędzy za element istotnie motywujący po osiąganiu sukcesów na igrzyskach. BOA "wierzy, że sportsmeni kierowani są głównie chęcią reprezentowania swojego kraju". Natomiast Szwedzi zauważają, że przeznaczają całe możliwe pieniądze dzięki wsparcie i przygotowanie graczy przez igrzyskami.

Z drugiej strony niektóre kraje wypłacają premie, ale są one ograniczone. Jak donosi agencja AFP, np. Niemcy płacą tylko za 1 medal, więc liczba zdobytych krążków tego samego rodzaju na jednych igrzyskach z punktu widzenia finansowego nie ma gwoli sportowca znaczenia.

Dlaczego w Azji płacą naprawdę dużo za medale olimpijskie?

Jednocześnie niektóre egzotyczne kraje, jak Tajlandia, płacą według kilkaset tysięcy dolarów medalistom m. in. dlatego, że doskonale wiedzą, iż... po igrzyskach nie będą miały za dużo do odwiedzenia wypłacenia. Tajlandczycy uzyskali w Rio łącznie szóstka medali, po dwa spośród każdego rodzaju.

Na podobnej zasadzie aż 750 tys. dolarów otrzyma zbytnio złoty medal pływak Joseph Schooling z Singapuru. Nikt po prostu nie spodziewał się, że jakikolwiek Singapurczyk stanie w Rio dzięki podium - Schooling jak pierwszy w historii Singapuru nie tylko zdobył złocisty medal na igrzyskach olimpijskich, ale jakikolwiek medal gwoli tego kraju w ogóle. złoto Schoolinga było głównym na igrzyskach w relacji Singapuru. Dla porównania: Amerykanie wyjeżdżają z Brazylii spośród do 100 medalami, w tymże 46. złotymi. Sam Michael Phelps zdobył katalogów w Rio łącznie sześć.

Na drugim biegunie jest Nigeria. Tam sportowcy mogą liczyć tylko na 2 tys. dolarów za złoty medal i... nic poza tym. Stawki na całym świecie będą bardzo różne - np. Francja za złoto daje 66 tysięcy dolarów, zaś Włochy już 185 tys. dol. Podobne rozwarstwienie panuje w Azji, w której a mianowicie jak widać w powyższym zestawieniu - sporo płaci się za złote medale. I tak Tajlandia daje zbytnio nie swoim zawodnikom 287 tysięcy dolarów, a Chiny "tylko" 31, 4 wiele.

Dlatego Polska, wraz ze stawkami: 31 tys. dol.; 21 tys. dol. jak i również 13 tys. dol. plasuje się mniej więcej, powyżej niż np. Stany Zjednoczone.

Popularny

chiński juan staje się coraz to popularniejszy
Chiński juan staje się coraz to popularniejszy

Chińskie media informują o wtorkowej decyzji Europejskiego Agencji bankowej Centralnego, który pierwszy przy jednym spotkaniu w historii ulokował cząstka rezerw walutowych w juanie. Krok nazywany jest "postawieniem pieczęci aprobaty" dla…...

cichoń: Nie ma powodów do interwencji na rynku walutowym Informacje
Cichoń: Nie ma powodów do interwencji na rynku walutowym Informacje

- Ministerstwo Finansów nadzoruje sytuację w dziedzinie walutowym. Aktualnie nie widzi powodów w celu obaw ani do interwencji, jeśli chodzi o złotego - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Glob wiceminister…...

chiny - system ocen obywateli
Chiny - system ocen obywateli

Chiński rząd wdraża system oceniający wiarygodność swoich mieszkańcówrezydentów. Na ocenę składają się czynniki finansowe, społeczne, polityczne i prawne. Jeśli ktoś na czas nie opłaci grzywny lub spóźni się z ratą kredytu, ma możliwość…...

chiny chcą znieść limity wartości na leki Wraz ze świata
Chiny chcą znieść limity wartości na leki Wraz ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium Rozmowy USA-Chiny. Trump podał…...