Górnictwo. Komisja za zwiększeniem zakresu wydatków z 3 do odwiedzenia 7 mld zł  Surowce

  • 300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Sejmowa komisja ds. energii i Skarbu Państwa opowiedziała się w poniedziałek zbyt zwiększeniem limitu wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego do końca 2018 roku z 3 mld zł do 7 mld zł. Tylko do ukończenia br. działania naprawcze po branży pochłoną 1, 7 mld zł.

To środki m. in. na osłony (urlopy górnicze jak i również jednorazowe odprawy pieniężne) na rzecz odchodzących z pracy górników oraz działania związane z finansowaniem kosztów kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Podczas robót nad projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (tzw. ustawy górniczej) stosowną poprawkę, zwiększającą maksymalny limit wydatków, złożyła posłanka Ewa Kozanecka z PiS.

Miesięcznie gubi dziesiątki milionów złotych. Sztolnia trafiła pod młotek

W imieniu rządu poprawkę zachęcił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Komisja przyjęła proponowaną zmianę w projekcie nowelizacji, zaakceptowała również całość projektu, który trafi teraz do trzeciego czytania w Sejmie a mianowicie jego sprawozdawcą będzie posłanka PiS Ewa Malik.

Wiceminister tłumaczy

Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że ustawa oznacza maksymalny limit wydatków, jakie możliwości nie oznacza, że cała kwota zostanie wydana. Argumentował, że jej zwiększenie do odpowiedniego poziomu sprawi, że nie trzeba będzie po raz kolejny nowelizować ustawy w kwestii, gdy koszty będą wyższe od zapisanych w ustawie. Wiceminister przyznał, że obecna kwota 3 mld zł okaże się niewystarczająca na wszystkie działania restrukturyzacyjne.

- Narodziła się potrzeba - przewidując następne lata - zwiększenia tych środków, aby można było spokojnie i rozsądnie przeprowadzić rozpoczęty proces metamorfozy - powiedział Tobiszowski, gwarantując, że wszystkie wydatki zostaną szczegółowo rozpisane i ujawnione.

- Mówimy na temat kwocie nie wyższej niż 7 mld zł, uznając, że daje nam wówczas pewien kołnierz sensownego działania. Co nie znaczy, że jesteśmy skłonni ad hoc stwierdzić, że chcemy oddać całe 7 mld złotych. Chcemy mieć zabezpieczenie na cały proces, aby był on wiarygodny, racjonalny, przede wszystkim utrzymując spokój i ład w prowadzeniu owego procesu - dodał.

Tobiszowski poinformował, że do końca tego roku łączne wydatki na restrukturyzację górnictwa sięgną ok. 1, 7 mld zł, z iii mld zł zapisanych przy obowiązującej ustawie do ukończenia 2018 roku. - Powiększamy ofertę, bo mamy wielkie zainteresowanie (osłonami socjalnymi - red. ), stąd wiemy bez wątpienia, że nie istniejemy w stanie utrzymać skali 3 mld zł, podczas gdy ponad połowę mamy w tej chwili wydaną w 2016 r. Stąd propozycja zwiększenia zakresu do 7 mld złotych - wyjaśnił.

Wiceszef resortu energii tłumaczył posłom, że dynamika decyzji odnośnie restrukturyzacji sektora węgla kamiennego jest duża – powstaje to zarówno z zestawienia aktywów poszczególnych spółek węglowych, które są przekazywane istnieją do SRK, jak jak i również zwiększonego zainteresowania pracowników kopalń osłonami socjalnymi, finansowanymi przez budżet.

Odprawy dla górników

Według wcześniejszych wiadomości, w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) chęć skorzystania z osłon wyraziło ponad 4, 8 tys. spośród w porządku. 32 tys. pracowników - 3916 pracowników dołowych wyraziło zainteresowanie urlopami górniczymi, 419 urlopami dla pracowników warsztatów przeróbki węgla, zaś 502 pracowników powierzchni chciałoby odejść po otrzymaniu jednorazowych odpraw.

W Jastrzębskiej Korporacji Węglowej (JSW) z osłon chce skorzystać blisko dwa, 8 tys. osób, przy wyznaczonym przez zarząd firmy limicie na poziomie 2, pięć tys. osób – załoga JSW to obecnie nieopodal 23, 5 tys. jednostek. Natomiast sondaż przeprowadzony w Katowickim Holdingu Węglowym (KHW) wykazał, że osłonami jest zainteresowanych ok. 1, 7 tys. osób spośród niedaleko 14-tysięcznej załogi.

Szydło: nigdy nie pozwolę, by polskie górnictwo jest zniszczone

W dyskusji w czasie poniedziałkowych obrad komisji poseł Krzysztof Sitarski (Kukiz 15) zwrócił uwagę na przymus zapewnienia odpowiednich środków na działania restrukturyzacyjne w górnictwie, stąd poparcie dla poprawki zwiększającej limit maksymalnych kosztów. Poseł podkreślił, że górnictwo rocznie wpłaca do budżetu ponad 7 mld złotych z tytułu podatków jak i również innych opłat. - Nie zaakceptować ma mowy o dopłacaniu do górnictwa, kopalnie tylko po części sfinansują ów problemy - ocenił Sitarski.

Urlop górniczy

Środki budżetowe są przeznaczane dzięki finansowanie działań spółki restrukturyzacyjnej, gdzie trafiają kopalnie przeznaczone do wygaszenia wydobycia węgla, oraz osłony dla odchodzących z pracy, przeniesionych przedtem do SRK, górników.

Do urlopu górniczego istnieją uprawnieni pracownicy zatrudnieni poniżej ziemią, którym brakuje w celu emerytury nie więcej niż cztery lata pracy a także pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało w celu emerytury co najwyżej trzy lata. Z jednorazowych odpraw finansowych mogą korzystać pracownicy przestrzeni (także zakładów przeróbczych), jacy przepracowali w przedsiębiorstwie górniczym co najmniej pięć latek, a do emerytury jest im więcej niż dwunastu miesięcy.

Z danych empirycznych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego sytuację przy górnictwie, wynika, iż od ubiegłego roku na pół czerwca tego roku spośród niedaleko 8 tys. pracowników, jacy wraz z majątkiem wygaszanych kopalń trafili do SRK, ponad 4, 4 tys. skorzystało dotąd z osłon socjalnych. Koszt świadczeń dla nich to kilkaset milionów zł.

O nowelizacji

Przyjęty w poniedziałek za pośrednictwem komisję projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej porządkuje reguły finansowania likwidacji kopalń i naprawy szkód spowodowanych poprzez likwidowane zakłady. Nowelizacja charakteryzuje m. in. też reguły działania Kompanii Węglowej a mianowicie spółki, której kopalnie były z początkiem maja wyciągnięte do PGG.

Śląski gigant nie pragnie już kopalń. Wydał oznajmienie

Konieczność nowelizacji ustawy górniczej wynika m. in. ze zmian przepisów: nowelizacji ustawy górniczej z grudnia 2015 r., nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej spośród listopada 2015 r. oraz rozporządzenia ministra finansów wraz z grudnia 2015 r., zmieniającego klasyfikację części budżetowych oraz ich dysponentów.

Zmiany te spowodowały, że środki budżetowe przeznaczone m. in. na finansowanie procesów powiązanych z restrukturyzacją sektora górnictwa węgla kamiennego zostały ujęte w części budżetowej pod nazwą zawierania umów o dotacje w myśl ustawy górniczej jest minister stosowny do spraw energii. Stanęła rozbieżność uniemożliwia uruchomienie przez ministra finansów części środków z rezerwy celowej w dofinansowanie zadań wykonywanych po trakcie likwidacji kopalń, świadczeń osłonowych w postaci urlopów górniczych i urlopów na rzecz pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz pokrycia bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa.

Popularny

chiny chcą znieść limity wartości na leki  Wraz ze świata
Chiny chcą znieść limity wartości na leki Wraz ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium Rozmowy USA-Chiny. Trump podał…...

chiński juan staje się coraz to popularniejszy
Chiński juan staje się coraz to popularniejszy

Chińskie media informują o wtorkowej decyzji Europejskiego Agencji bankowej Centralnego, który pierwszy przy jednym spotkaniu w historii ulokował cząstka rezerw walutowych w juanie. Krok nazywany jest "postawieniem pieczęci aprobaty" dla…...

chiny - system ocen obywateli
Chiny - system ocen obywateli

Chiński rząd wdraża system oceniający wiarygodność swoich mieszkańcówrezydentów. Na ocenę składają się czynniki finansowe, społeczne, polityczne i prawne. Jeśli ktoś na czas nie opłaci grzywny lub spóźni się z ratą kredytu, ma możliwość…...

cichoń: Nie ma powodów do interwencji na rynku walutowym  Informacje
Cichoń: Nie ma powodów do interwencji na rynku walutowym Informacje

- Ministerstwo Finansów nadzoruje sytuację w dziedzinie walutowym. Aktualnie nie widzi powodów w celu obaw ani do interwencji, jeśli chodzi o złotego - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Glob wiceminister…...