Część kopalni Wieczorek przekazana do odwiedzenia spółki restrukturyzacyjnej  Surowce

Dwa szyby katowickiej kopalni Wieczorek, wraz z gruntami jak i również częścią podziemnej infrastruktury, przekazano w piątek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wraz z majątkiem, SRK przejęła 597 pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego, którzy skorzystają z osłon socjalnych.

"Pracownicy ci skorzystają z rozwiązań osłonowych, przewidzianych w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa - 330 osób z jednorazowych odpraw pieniężnych, 264 z urlopów górniczych, natomiast trzy jednostki podjęły pracę w SRK" - poinformował w piątek rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Przed połączeniem wraz z gigantem

Ta kopalnia trafi do likwidacji. Duża ekipa górników zmieni miejsce robocie

Przekazanie części kopalni (tzw. Wieczorek 1) do SRK nastąpiło w przededniu złączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą, zaplanowanego na początek kwietnia po ramach kolejnego etapu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Przekazana w piątek do SRK część katowickiej kopalni mieści szyby Poniatowski i Wschodni, 7, 5 km dysydenckich wyrobisk między nimi oraz ok. 6, 5 hektara gruntów.

Bez węgla

Jak wcześniej informowali przedstawiciele KHW, w ponad 190-letniej kopalni Wieczorek w Katowicach kończą się złoża węgla. Dostępny jeszcze surowiec posiada być wyeksploatowany od witryny sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic. W styczniu obie kopalnie zyskały podziemne połączenie - doszło do połączenia chodnika transportowego w kopalni Wieczorek z przekopem na poziomie 720 w kopalni Murcki-Staszic. Zrobione wyrobisko - chodnik o długości 188 m a mianowicie to pierwszy etap rzeczywistego połączenia pod ziemią ludzi dwóch kopalń. Teraz stworzone będą dodatkowe wyrobiska, metrów. in. wentylacyjne, które pozwalają całkowicie uniezależnić ten rejon kopalni Wieczorek od zakładu macierzystego.

Co spośród pozostałą częścią zakładu?

Pozostała część Wieczorka - po przekazaniu w piątek części określanej jako Wieczorek 1 - wraz z infrastrukturą dołową i powierzchniową, ma znaleźć się w korporacji restrukturyzacyjnej do oporu 2017 roku kalendarzowego. Będzie to jednak analizował jeszcze specjalny zespół, powołany w myśl zawartego dzięki początku marca porozumienia wraz z stroną społeczną. Wraz z pozostałym majątkiem Wieczorka, do SRK mogłaby przejść - jakim sposobem wcześniej szacowano - kolejna grupa ok. 700 podwładnych. Do SRK - również po analizie zespołu a mianowicie ma również trafić stosowny do KHW ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej.

Jest zgoda na połączenie holdingu węglowego wraz z gigantem górniczym

Dzisiejsza sztolnia Wieczorek powstała w 1826 r. W początkach 20 wieku przy kopalni istnieje osiedle robotnicze Nikiszowiec, uważane dziś za główną krajoznawczą atrakcję Katowic. Tworzy hałasuje kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny. Osiedle znane wydaje się być m. in. z mnogich filmów o Górnym Śląsku. Od sześciu lat Nikiszowiec jest Pomnikiem Historii.

Kopalnie do likwidacji

Do Korporacji Restrukturyzacji Kopalń trafia majątek kopalń przeznaczony do likwidacji; spółka stara się też zagospodarowywać poprzemysłowe tereny jak i również obiekty. W ciągu przeszłych dwóch lat likwidacja infrastruktury przekazanej do SRK, zasłony socjalne dla odchodzących górników oraz działania polikwidacyjne i inne świadczenia kosztowały w sumie blisko 1, 5 mld zł. Harmonogram likwidacji rozpisany jest obecnie do 2021 r.

Z końcem ubiegłego roku zakończyła się likwidacja podziemnej frakcji kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Na połowę tego r. wyznaczono termin zakończenia likwidacji kopalni Rozbark V po Bytomiu. Kopalnia Anna przy Pszowie ma być zlikwidowana do końca 2018 r., a trzy inne zakłady – Mysłowice, Boże Dary w Katowicach i Brzeszcze-Wschód w Brzeszczach (inną część dawnej kopalni Brzeszcze przejęła grupa Tauron) – rok kalendarzowy później, do końca 2019 r. Termin zakończenia likwidacji kopalni Centrum w Bytomiu wyznaczono na koniec 2020 r., a kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu Zdroju dzięki koniec 2021 r. Również do 2021 roku ma zakończyć się likwidacja zabrzańskiej kopalni Makoszowy, która zakończyła wydobycie węgla z końcem ubiegłego roku.

Kto następny?

Pracownicy likwidowanej kopalni Makoszowy otrzymają odprawy

Gdy później – zgodnie z zapowiedziami spółek węglowych i resortu energii – do SRK trafią następujące wygaszane kopalnie lub ich części, również dla nich zarząd spółki restrukturyzacyjnej przygotuje harmonogram likwidacji. Najdalej do odwiedzenia najbliższego poniedziałku Jastrzębska Korporacja Węglowa ma przekazać do odwiedzenia SRK kopalnię Krupiński po Suszcu. W dalszej sekwencji Polska Grupa Górnicza, jaka w końcu 2016 r. przekazała do SRK część kopani Ruda (ruch Pokój 1) może przekazać tam również wydzieloną część ruchu Rydułtowy w kopalni ROW. Do odwiedzenia końca 2017 r. do SRK miałaby też - po kolejnych analizach a mianowicie trafić rudzka część kopalni Wujek (ruch Śląsk) i pozostała część kopalni Wieczorek.

SRK wydaje budżetowe nakłady na działania likwidacyjne, polikwidacyjne (jak odwadnianie nieczynnych kopalń, by chronić przed zalaniem sąsiednie zakłady, czy poprawa szkód górniczych), dopłaty do odwiedzenia strat produkcyjnych (gdy prosperowała jeszcze kopalnia Makoszowy) a także osłony socjalne i odmienne świadczenia. Do końca ubiegłego roku kalendarzowego z osłon socjalnych przewidzianych tzw. ustawą górniczą skorzystało w SRK blisko sześć tys. osób. Jak szacował niedawno minister energii Krzysztof Tchórzewski, uprawniona do osłon jest grupa ok. dziesięciu tys. pracowników kopalń.

W listopadzie ubiegłego roku Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu przeznaczenia przez polski rząd prawie 8 mld zł publicznych pieniędzy w procesy związane z restrukturyzacją górnictwa, m. in. ryglowanie nierentownych kopalń, osłony socjalne dla górników oraz ochrona terenów pogórniczych. Jako sztolnie lub ich części posiadające trafić do SRK po decyzji KE wymieniono siedem podmiotów: ruch Jas-Mos i kopalnię Krupiński w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, kopalnię Sośnica (później ustalono, że stanie się ona działać co w żadnym wypadku do końca 2018 r. ), ruch Pokój jednej oraz ruch Rydułtowy po Polskiej Grupie Górniczej, czyn Śląsk w Katowickim Holdingu Węglowym oraz kopalnię Makoszowy, działającą od 2015 r. w ramach SRK.

Popularny

cyberbezpieczeństwo - zastosowanie dronów
Cyberbezpieczeństwo - zastosowanie dronów

W dobie rewolucji cyfrowej okazuje się, że niebezpieczeństwo czai się przy chmurach. Mowa o dronach – dlatego to naturalnie w tej branży wychodzą przełomowe rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szczególnie w…...

a1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę
A1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę

Duży gest w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

cytaty znanych miliarderów o pieniądzach, biznesie, sukcesie
Cytaty znanych miliarderów o pieniądzach, biznesie, sukcesie

To, jak myślimy o pieniądzach i które to mamy w związku z tym nawyki finansowe, dzierży ogromne znaczenie na drodze do sukcesu. Dlatego zebraliśmy dla was wypowiedzi miliarderów, które zmieniają sposób…...

500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM
500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM

- Moim pomysłem był program 500 plus, owszem - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński, zapytany w RMF FM, czy "piątka Kaczyńskiego" to jego projekty. Stwierdzenie to budzi kontrowersje - plan na taki program…...