Eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2  Surowce

Eksperci Rady Unii Europejskiej uważają, że Komisja Europejska nie istnieje kompetencji do przewodzenia rozmów z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał po piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Opinia ta wydaje się zgodna ze stanowiskiem germańskiego rządu.

Komisja Europejska zwróciła się w lipcu do Rady UE, dokąd reprezentowane są rządy 28 krajów członkowskich, o udzielenie jej mandatu na prowadzenie rozmów ze stroną rosyjską co do reżimu prawnego dla morskiego odcinka przyszłego gazociągu Nord Stream 2.

Niemcy i Austria są temu przeciwne, ponieważ przypuszczają, że KE chce opóźnić realizację projektu i przyczynić się do jego fiaska - wyjaśnia "Der Spiegel".

Co w opinii?

Były kanclerz Niemiec we władzach rosyjskiego giganta. "To brudny interes"

Zespół specjalistów przedstawił liczącą 25 witryn internetowych opinię w czwartek na forum grupy roboczej Wskazówki UE zajmującej się problemami energii. Z ekspertyzy wypływa, że wątpliwe jest istotne założenie KE, iż dodatkowa magistrala dostaw zwiększy wzór Unii Europejskiej od rosyjskiego gazu.

Zdaniem autorów ekspertyzy, czy dyrektywa dotycząca zaopatrzenia po gaz z 2009 r., ani też traktaty unijne nie zapewniają UE jednoznacznej podstawy prawnej do prowadzenia negocjacji w sprawie gazociągu. "Dyrektywa tyczy się mianowicie wyłącznie wewnętrznego rynku energii, a nie planów jednego z krajów UE z krajem trzecim, którym jest Rosja" - odczytujemy w "Spieglu".

Luka prawna

Autorzy opinii zwracają ponadto uwagę, że nie zaakceptować można mówić o luce prawnej wynikającej z twierdzenia, iż gazociąg ma okazać się poprowadzony przez morze. "W takim przypadku obowiązuje uprawnienie międzynarodowe" - zaznaczają eksperci.

Miedwiediew: Amerykanie chcą pogrzebać Nord Stream 2

"Der Spiegel" przypomniał, że kilka krajów UE, w tym Polska, opowiedziało się za przekazaniem negocjacji w sprawie Nord Stream 2 Komisji Europejskiej, jakkolwiek Niemcy zaproponowały, by poprosić o opinię służby prawne Rady UE.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześc. materiału rocznie. Gazociąg ma okazać się gotowy do końca 2019 r. Po tym r. Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi poprzez terytorium Ukrainy. Polska, państwa bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Rząd Niemiec wspiera budowę Nord Stream 2, utrzymując, hdy ma on charakter biznesowy, a nie polityczny. Po finansowaniu przedsięwzięcia uczestniczą niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell. Zagraniczne koncerny chcą pokryć 50 proc. szacowanych na 9, 5 mld euro kosztów planu.

Popularny

bitcoiny warte 4 mln funtów gdzieś na wysypisku  Informacje
Bitcoiny warte 4 mln funtów gdzieś na wysypisku Informacje

Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą uregulowania kryptowalut. "Mogą tworzyć znaczące ryzyko" Kryptowaluty nieoczekiwanie tracą na wartości Jaki będzie 2018 rok po gospodarce? Sprawdź prognozy Udany…...

bIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych
BIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych

Pomimo zaostrzenia przepisów kodeksu karnego, wymierzonych w niepłacących na dzieci, w pierwszym półroczu 2018 roku tylko przy kwietniu odnotowano nieznaczny zmniejszenie liczby dłużników alimentacyjnych. Dodatkowo tendencja jest wzrostowa a mianowicie poinformował BIG…...

białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu  Informacje
Białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu Informacje

Białoruś wprowadza od czwartku zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Polski w związku z wykryciem na terenie polski przypadku afrykańskiego pomoru świń – poinformował tegoż dnia przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa.…...

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...