Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi jego konta bankowego.

Dane o kartach płatniczych klientów i przynależących do nich rachunkach instytucji bankowych przechowywane mają być obok dostawcy usług płatniczych Worldpay w taki sam sposób, jak w przypadku sprawie przeprowadzanych w sieci. Dokonanie płatności za pomocą odcisku palca ma trwać nie więcej, niż trzy sekundy.

Będzie więcej takich pomieszczeń?

Sieć sklepików spożywczych czipuje swoich podwładnych

Firma, która pracuje nad rozwojem omawianej technologii - Sthaler - poinformowała, hdy rozmawia również z odmiennymi brytyjskimi sklepami elem rozpowszechnienia tego sposobu płatności.

Dzienni "The Telegraph" zwraca uwagę w środę, że technika budzi sporo wątpliwości, które rodzą się w związku wraz z doniesieniami o podatności narzędzi rozpoznawania linii papilarnych dzięki ataki hakerskie. Linie papilarne mogą również zostać skopiowane, na przykład z wykorzystaniem śladów pozostawionych na ekranie smartfona.

Sthaler dowodzi jednak, że technologia zabezpieczeń wykorzystująca linie papilarne wówczas jedno z najbezpieczniejszych rozwikłań biometrycznych. Według firmy, działanie systemu uniemożliwia sfałszowanie lub skopiowanie odcisku palca klienta dokonującego płatności.

Tak działa system

System odrabia poprzez wykorzystanie światła podczerwonego dla stworzenia szczegółowej mapy odcisku palca. Podczas zapisu, działa funkcja wykrywania żywotności, co ma w założeniu znacznie utrudnić działanie cyberprzestępców. Dokonanie rejestracji w platformie według jego twórców posiada zajmować nie więcej, niźli minutę.

"Kiedy odbiorca kładzie palec na czytniku, sprawdzany jest jego puls i obecność hemoglobiny. Ślad palca jest bezpieczny, bowiem Worldpay przechowuje go przy zaszyfrowanej formie binarnej przy bazie danych dokładnie w taki sam sposób, jak na przykład w przypadku płatności przez internet" - mówi Simon Binns, dyrektor handlowy Sthalera.

Odciski palca przy płatnościach używane są obecnie na szerszą skalę przy Japonii.

Budynki administracji i sił porządkowych po Wielkiej Brytanii wykorzystują tą technologię zabezpieczeń biometrycznych dzięki coraz szerszą skalę, podobnie jak banki. Firma dostarczająca rozwiązanie technologiczne ma także w planach prowadzenie konwersacyj z przedsiębiorcami z sektora rozrywki, takimi jak kluby nocne, a także cele sportowe.

Popularny

e-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli
E-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli

Część e-dowodów została wyprodukowana z błędem i unieważniona. - W trakcie 1 z kontroli okazało się, że wyprodukowano niewielką partię dokumentów, w których nie każde funkcjonalności warstwy elektronicznej funkcjonowały tak…...

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...