Google rozwiązał radę ds. etyki sztucznej inteligencji

Google rozwiązał radę do odwiedzenia spraw etyki sztucznej bystrości. Firma ogłosiła jej zrealizowany zostanie niewiele ponad tydzień wcześniej. Rada miała dbać na temat to, by technologia sztucznej inteligencji w Google’u opracowywana była zgodnie z wykładnią zasad etyki. Wzbudziła jednak wiele kontrowersji, przede każdemu z powodu doboru profesjonalistów, a konkretnie jednej spośród ekspertek.

Tysiące pracowników Google'a protestowało po anonsie zatrudnienia w radzie Kay Coles James, prezes prawicowego think tanku Heritage Foundation.

Powołanie rady etyki...

We wtorek, 26 marca, Google ogłosił powstanie rady ds. etyki sztucznej mądrości. Firma chciała w ten sposób zaadresować problem trudnych decyzji etycznych, przed którymi stawać zostanie sztuczna inteligencja.

– Grupa ta zajmie się najbardziej skomplikowanymi kwestiami odnoszącymi się do zasad działania sztucznej bystrości. Weźmie na warsztat sprawy związane z rozpoznawaniem facjatyfizjonomij czy bezstronnością w przypadku uczenia maszynowego. Ma przekazywać mnie szeroki punkt widzenia w naszą pracę – napisał wtedy Kent Walker, wiceszef działu spraw międzynarodowych.

Kontrowersje pojawiły się prawie natychmiast po ogłoszeniu, że prezes Heritage Foundation stanie się jedną z członków ośmioosobowej rady. Niektórzy sugerowali, że jej dołączenie do grupy miało udobruchać konserwatywnych polityków, którzy zarzucali Google'owi antykonserwatywne uprzedzenia.

Kay Coles James zasłynęła m. in. transfobicznymi komentarzami.

Grupa pracowników Google'a, znana w charakterze Googlers Against Transphobia, przygotowała petycję, w której domagała się odsunięcia Kay Coles James. Zwrócono uwagę dzięki to, że powołanie jej do rady etyki to wyraz poparcia dla do niej poglądów i sygnał, "że jej punkt widzenia wydaje się wart włączenia do podjęcia decyzji".

Grupa wskazała, że zaproszenie James do rady "znacznie osłabia stanowisko Google' a w sprawie etyki i uczciwości sztucznej inteligencji". Tłumaczono, że "potencjalne szkody wywoływane przez sztuczną inteligencję nie są równomiernie rozłożone, " bo ludzie "którzy będą najbardziej zmarginalizowani, są najbardziej zagrożeni". Prawie 2400 pracowników Google'a podpisało ich petycję.

... i do niej koniec

Alessandro Acquisti, czołowy ekonomista behawioralny i badacz kwestii związanych z prywatnością, wycofał się z rady etyki Google'a, mówiąc, że odrzucić sądzi, iż to "właściwe miejsce dla mnie w celu zaangażowania się w tą ważną pracę". Wielu badaczy również podpisało petycję wzywającą do usunięcia James spośród rady.

W oświadczeniu rzecznik Google'a napisał: "Stało się jasne, że w obecnym środowisku rada nie może funkcjonować tak, jak tegoż chcieliśmy. Rezygnujemy z tej dziewczyny i wracamy do projektowania działań. Będziemy nadal działać odpowiedzialnie w naszej pracy nad ważnymi kwestiami, które dotyczą sztucznej inteligencji. Wydobędziemy inne sposoby uzyskiwania powierzchownych opinii na te tematy".

Popularny

ekspert: 500 plus wyprowadzi poważną część rodzin ponad próg ubóstwa
Ekspert: 500 plus wyprowadzi poważną część rodzin ponad próg ubóstwa

Program 500 plus wyprowadzi znaczną frakcja domach, szczególnie wielodzietnych, ponad próg ubóstwa. Nie nie ulega wątpliwości jednak, czy poprawi dzietność, a jest kosztowny a mianowicie zauważa Dominik Owczarek spośród Instytutu Spraw Publicznych.…...

eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2  Surowce
Eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2 Surowce

Eksperci Rady Unii Europejskiej uważają, że Komisja Europejska nie istnieje kompetencji do przewodzenia rozmów z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał po piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel".…...

egzamin gimnazjalny można zdawać po innej szkole? Prawnik wyjaśnia
Egzamin gimnazjalny można zdawać po innej szkole? Prawnik wyjaśnia

W jakich sytuacjach ma możliwość się odbyć egzamin gimnazjalny? Czy szkoły mogą wspólnie organizować egzaminy? Czy student może samodzielnie zdecydować o podejściu do egzaminu przy innej szkole? Kto może być członkiem zespołu nadzorującego…...

elektroniczny pobór opłat na bramkach autostrady Katowice-Kraków
Elektroniczny pobór opłat na bramkach autostrady Katowice-Kraków

Od 20 lipca za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem będzie można zapłacić wykorzystując zainstalowane po samochodzie urządzenie elektroniczne. Od momentu czwartku urządzenia można obecnie wypożyczać za kaucją…...