Internet Rzeczy: plusy i minusy

Sieć jest nie tylko dla jednostek, ale i sprzętów. Tych podłączonych do internetu wydaje się być coraz więcej. Niektóre wiadomości mówią o 15 miliardach urządzeń działających w sieci. Internet Rzeczy powoli okazuje się rzeczywistością.

Niemal ciągłe podłączenie do internetu niesie jednak ze sobą poważne zagrożenia. – Sieć rzeczy dostarczy cennych wiadomości inwigilującym obywateli służbom oraz szantażystom z półświatka, co z kolei zaowocuje rozwojem rozwiązań i przyzwyczajeń dających złudzenie prywatności – mówi Radosław Dąbrowski, dyrektor wydajny agencji BYSS, cytowany w raporcie „Trendy w polskim biznesie internetowym”.

Domowe sprzęty przy sieci

Internet Rzeczy wprowadzi jednak do życia wiele udogodnień – w końcu największy możliwości widzi się tu przy budowie inteligentnego domu. Paweł Paczuski, dyrektor zarządzający segmentem Nowe Technologie Grupy Onet-RASP, zauważa w raporcie, hdy z czasem będzie nas dziwić istnienie w własnym otoczeniu urządzeń działających prócz siecią.

Obiad w domu sam zacznie się podgrzewać, gdy wyjdziemy wraz z pracy, rolety podniosą się, gdy zadzwoni budzik, nagrzewanie przykręci się, gdy konkternego nie będzie w mieszkaniu i automatycznie podniesie się, gdy do niego wrócimy. Życie w inteligentnym mieszkaniu ma być coś znacznie więcej aniżeli tylko bardziej wygodne, ale też oszczędniejsze, naturalnie przez kontrolowanie ogrzewania, wykorzystania wody czy elektryczności.

Rodzi się jednak zapytanie: czy wszystkie sprzęty są chętne do współpracy jak i również czy producenci stworzą wszechstronne platformy.

Foto: IAB Polska/Webankieta. pl

Sterowanie samochodem, sterowanie zdrowiem

Sieć pomoże również na drogach. – Już dzisiaj Generalna Zwierzchnictwo Dróg Krajowych i Autostrad szykuje inteligentny system regulowania ruchem w całej Polsce. Będzie on monitorować ruch na autostradach i trasach krajowych. Powstać ma skomplikowany informator na temat korków, wypadków, koniecznych objazdów i każdej innej sytuacji, która to w każdej chwili być może się zdarzyć na polskich drogach – czytamy przy raporcie „Trendy w polskim biznesie internetowym”.

Inne plany mówią o łączności między samymi samochodami. Pozostaną one w ten środek wyręczać kierowców i tylko na siebie uważać. Spośród czasem w ten strategia rozpowszechnią się samochody autonomiczne i zdalne naprawy.

Stale podłączeni do globalnej sieci będziemy też rzadziej wizytować lekarza. – Myślę, iż z obszarów mocno niezagospodarowanych na pierwsze miejsce wysunie się w najbliższych czasach telemedycyna i wszelkie względy z nią związane – mówi Tomasz Mazurek, strategy manager agencji Imagine cytowany w raporcie „Trendy po polskim biznesie internetowym”. Dane wysyłane naszemu osobistemu lekarzowi na bieżąco ułatwią diagnozę jak i również pozwolą szybciej reagować.

Zobacz raport Business Insider Polska

Popularny

co należy zrobić przed pójściem spać?
Co należy zrobić przed pójściem spać?

Ostania rzecz, którą robisz przed pójściem spać ma istotny wpływ dzięki twój humor i poziom energii następnego dnia. Niejednokrotnie potrafi też wpłynąć dzięki jakoś i długość snu. Ludzie sukcesu pojmują…...

chiny - system ocen obywateli
Chiny - system ocen obywateli

Chiński rząd wdraża system oceniający wiarygodność swoich mieszkańcówrezydentów. Na ocenę składają się czynniki finansowe, społeczne, polityczne i prawne. Jeśli ktoś na czas nie opłaci grzywny lub spóźni się z ratą kredytu, ma możliwość…...

chiński juan staje się coraz to popularniejszy
Chiński juan staje się coraz to popularniejszy

Chińskie media informują o wtorkowej decyzji Europejskiego Agencji bankowej Centralnego, który pierwszy przy jednym spotkaniu w historii ulokował cząstka rezerw walutowych w juanie. Krok nazywany jest "postawieniem pieczęci aprobaty" dla…...

cichoń: Nie ma powodów do interwencji na rynku walutowym  Informacje
Cichoń: Nie ma powodów do interwencji na rynku walutowym Informacje

- Ministerstwo Finansów nadzoruje sytuację w dziedzinie walutowym. Aktualnie nie widzi powodów w celu obaw ani do interwencji, jeśli chodzi o złotego - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Glob wiceminister…...