Emerytura plus - prezydent podpisał ustawę

Emerytura plus stała się faktem. We wtorek, 23 kwietnia, prezydent Andrzej Dudarz podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W ramach programu "Emerytura plus" jakikolwiek emeryt otrzyma dodatkowo 1100 zł brutto, czyli blisko 888 zł na rąsię.

- To wydaje się być jednorazowe świadczenie skierowane do odwiedzenia prawie 10 mln Polaków – ludzi, którzy przy znakomitej większości liczą pieniążki do końca miesiąca i nie mają rewelacyjnej kwestii materialnej - powiedział Andrzej Duda po podpisaniu ustawy.

Zgodnie z tą kobietą, świadczenie ma być zapłacone osobom pobierającym:

  • emerytury i renty po systemie powszechnym,
  • emerytury i renty rolników, służb mundurowych,
  • emerytury pomostowe,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
  • renty socjalne,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów militarnych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymają także ludzie pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia pozostaną miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Rząd wypłaci trzynastki także tysiącom cudzoziemców, m. in. Ukraińcom. Ustawa nie postawiła bowiem przed beneficjentem ani obowiązku mieszkania w Polsce, ani posiadania polskiego obywatelstwa.

Trzynasta emerytura obecnie w maju

Większość świadczeń w ramach programu "Emerytura plus" zostanie wypłacona wraz wraz z majową emeryturą lub rentą. W przypadku zbiegu uprawnienia do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której wydaje się uprawniona więcej niż 1 osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie stracenie komornicza.

Świadczenie przysługuje ponad 9, 8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6, 96 mln emerytów i 2, 62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych).

Trzynasta emerytura tylko w tym roku?

W Aktualizacji Programu Konwergencji, który określa działania jak i również ramy finansowe rządu w najbliższe lata, rząd ustanawia, że tzw. trzynasta emerytura będzie jednorazowa. Nie dzierży planów wypłaty tego zaświadczania w kolejnych latach. W APK czytamy, że koszt świadczenia wyniesie dziesięciu, 8 mld zł.

"Emerytura plus zostanie sfinansowana w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Robocie oraz w ramach nakładów pozostających w dyspozycji innych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 – Obrona narodowa, części 37 – Sprawiedliwość oraz części 42 – Sprawy wew. na 2019 r. " – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Popularny

belka: w działalności gospodarczej potrzebna jest odpowiedzialność
Belka: w działalności gospodarczej potrzebna jest odpowiedzialność

Media: Volkswagen może mieć następujące problemy. Nowe ustalenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć następne problemy Zaskakujące wyniki germańskiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…...

bCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej  Prawo
BCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej Prawo

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Business Centre Club chcą, żeby rząd wycofał się z projektu naprawdę zwanej ustawy tytoniowej. Katalogów zdaniem znowelizowane przepisy uderzą rykoszetem w plantatorów tytoniu i producentów papierosów, zaś na zmianach skorzystają…...

barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację  Ze świata
Barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację Ze świata

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

bezrobocie. Minister Elżbieta Rafalska o najnowszych danych
Bezrobocie. Minister Elżbieta Rafalska o najnowszych danych

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze…...