Emerytura plus - prezydent podpisał ustawę

Emerytura plus stała się faktem. We wtorek, 23 kwietnia, prezydent Andrzej Dudarz podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W ramach programu "Emerytura plus" jakikolwiek emeryt otrzyma dodatkowo 1100 zł brutto, czyli blisko 888 zł na rąsię.

- To wydaje się być jednorazowe świadczenie skierowane do odwiedzenia prawie 10 mln Polaków – ludzi, którzy przy znakomitej większości liczą pieniążki do końca miesiąca i nie mają rewelacyjnej kwestii materialnej - powiedział Andrzej Duda po podpisaniu ustawy.

Zgodnie z tą kobietą, świadczenie ma być zapłacone osobom pobierającym:

  • emerytury i renty po systemie powszechnym,
  • emerytury i renty rolników, służb mundurowych,
  • emerytury pomostowe,
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
  • renty socjalne,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów militarnych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymają także ludzie pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia pozostaną miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Rząd wypłaci trzynastki także tysiącom cudzoziemców, m. in. Ukraińcom. Ustawa nie postawiła bowiem przed beneficjentem ani obowiązku mieszkania w Polsce, ani posiadania polskiego obywatelstwa.

Trzynasta emerytura obecnie w maju

Większość świadczeń w ramach programu "Emerytura plus" zostanie wypłacona wraz wraz z majową emeryturą lub rentą. W przypadku zbiegu uprawnienia do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której wydaje się uprawniona więcej niż 1 osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie stracenie komornicza.

Świadczenie przysługuje ponad 9, 8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6, 96 mln emerytów i 2, 62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych).

Trzynasta emerytura tylko w tym roku?

W Aktualizacji Programu Konwergencji, który określa działania jak i również ramy finansowe rządu w najbliższe lata, rząd ustanawia, że tzw. trzynasta emerytura będzie jednorazowa. Nie dzierży planów wypłaty tego zaświadczania w kolejnych latach. W APK czytamy, że koszt świadczenia wyniesie dziesięciu, 8 mld zł.

"Emerytura plus zostanie sfinansowana w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Robocie oraz w ramach nakładów pozostających w dyspozycji innych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 – Obrona narodowa, części 37 – Sprawiedliwość oraz części 42 – Sprawy wew. na 2019 r. " – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Popularny

ekspert: 500 plus wyprowadzi poważną część rodzin ponad próg ubóstwa
Ekspert: 500 plus wyprowadzi poważną część rodzin ponad próg ubóstwa

Program 500 plus wyprowadzi znaczną frakcja domach, szczególnie wielodzietnych, ponad próg ubóstwa. Nie nie ulega wątpliwości jednak, czy poprawi dzietność, a jest kosztowny a mianowicie zauważa Dominik Owczarek spośród Instytutu Spraw Publicznych.…...

egzamin gimnazjalny można zdawać po innej szkole? Prawnik wyjaśnia
Egzamin gimnazjalny można zdawać po innej szkole? Prawnik wyjaśnia

W jakich sytuacjach ma możliwość się odbyć egzamin gimnazjalny? Czy szkoły mogą wspólnie organizować egzaminy? Czy student może samodzielnie zdecydować o podejściu do egzaminu przy innej szkole? Kto może być członkiem zespołu nadzorującego…...

elektroniczny pobór opłat na bramkach autostrady Katowice-Kraków
Elektroniczny pobór opłat na bramkach autostrady Katowice-Kraków

Od 20 lipca za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem będzie można zapłacić wykorzystując zainstalowane po samochodzie urządzenie elektroniczne. Od momentu czwartku urządzenia można obecnie wypożyczać za kaucją…...

eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2  Surowce
Eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2 Surowce

Eksperci Rady Unii Europejskiej uważają, że Komisja Europejska nie istnieje kompetencji do przewodzenia rozmów z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał po piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel".…...