Białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu  Informacje

Białoruś wprowadza od czwartku zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Polski w związku z wykryciem na terenie polski przypadku afrykańskiego pomoru świń – poinformował tegoż dnia przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa.

Wprowadza się czasowy zakaz wwozu i tranzytu w obrębie Białorusi z Polski żywych świń, wieprzowiny, mięsa dzika, produktów z przetworzonej wieprzowiny, surowca po postaci skóry, rogów jak i również kopyt oraz jelit, szczeciny, trofeów myśliwskich ze wspomnianych rodzajów zwierząt, karm i dodatków paszowych dla zwierzaków pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

białoruskie Ministerstwo Rolnictwa

„W związku z tymże od 20 lutego stosuje w praktyce się czasowy zakaz wwozu i tranzytu w obrębie Białorusi z Polski żywych świń, wieprzowiny, mięsa dzika, towarów z przetworzonej wieprzowiny, surowca w postaci skóry, rogów i kopyt oraz jelit, szczeciny, trofeów myśliwskich wraz z wspomnianych rodzajów zwierząt, karm i dodatków paszowych dla zwierząt pochodzenia roślinnego jak i również zwierzęcego, w tym wraz z drobiu i ryby, suplementów karmowych dla psów jak i również kotów, a także gotowych karm dla nich, niepoddanych obróbce cieplnej (w temperaturze nie niższej niż 70 stopni C przez odrzucić krócej niż 20 minut), uzyskanych z surowca pochodzącego z Rzeczpospolitej Polskiej przy wykorzystaniu sprzętu do zbierania, uboju i ćwiartowania świń” – podał departament nadzoru weterynaryjno-spożywczego Ministerstwa Rolnictwa.

Pasze przejadą

Podkreślono obok tym, że karma jak i również dodatki paszowe dla zwierzaków pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym z ryby słodkowodne i drobiu, dodatki karmowe dla psów i kotków, a także gotowa karma dla nich niepoddana obróbce cieplnej, ale wyprodukowana do odwiedzenia 19 lutego 2014 r. włącznie będzie wpuszczana na Białoruś w zwykłym nastroju.

Departament zwrócił też uwagę na konieczność podjęcia dodatkowych środków kontrolnych w celu zapewnienia biologicznej opieki dużych zakładów hodowli świń. Zaznaczono również, że powinno się podjąć kroki, by odrzucić dopuścić do wwozu wraz z Polski w bagażu podręcznym i przesyłkach pocztowych do celów prywatnych wieprzowiny, mięsiwa dzika oraz pochodzących wraz z nich produktów, a również wszystkich wymienionych wyżej paragrafów.

Duży cios

Białoruś chce zabić 20 tys. dzików. Polska i Republika federalna niemiec zaostrzają kontrolę. Europa walczy z pomorem świń

Agencja BiełTA informuje, że wycofano również wydane wcześniej zezwolenia dzięki wwóz tych towarów do Republiki Białoruś z Lokalny.

Polska była w ubiegłym roku największym eksporterem wieprzowiny na Białoruś. Według informacji białoruskiego urzędu statystycznego Biełstat w miesiącach styczeń-listopad 2013 r. wwieziono ponad 24 tys. ton wieprzowiny z Polski o wartości 79 mln USD.

Kolejne przypadki choroby

We wtorek wykryto drugi przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce. Zdaniem premiera Donalda Tuska wystąpienie naszej choroby to istotny kłopot dla naszego rolnictwa.

W zeszłym roku dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń stwierdzono także na Białorusi: w obwodzie grodzieńskim dzięki zachodzie kraju oraz w obwodzie witebskim na północy. Przystąpiono wówczas do masowego wybijania świń w tychże obwodach, a także do odwiedzenia odstrzału dzików.

Afrykański pomór świń po przy jednym spotkaniu pierwszy został zanotowany w 1903 roku w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ odrzucić ma na nią szczepionki. Nie jest jednak groźna dla ludzi.

Popularny

afera gruntowa w Getin Noble Banku
Afera gruntowa w Getin Noble Banku

"We wszystkich interesie jest to, aby biznes gruntowy rozkręcić ASAP (z ang. tuz soon as posible a mianowicie red. ) i liczę tu w szczególności w Waszą pomoc. Na co nie…...

agencja Standard  Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus
Agencja Standard Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA
Akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA

W reakcji na działania Centralnego Biura podróży Antykorupcyjnego dotyczące nieprawidłowości obok prywatyzacji Ciechu, akcje tej spółki straciły w środę ponad 5 proc.. Chwilowo zanurkował również indeks WIG20 (grupujące największe spółki).…...

adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego  Ze świata
Adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego Ze świata

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rzekł dziennikarzom w Strasburgu, iż ma nadzieję, iż kraje Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie nazywanego pakietu drogowego. Ocenił, że szanse w to są większe niż w przypadku…...