Francja zaciska pasa. Wprowadza pęk oszczędności na 50 mld euro  Informacje

  • Posiadłość z 19 wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się w nietypową sprzedaż
  • Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Mieszkania jak luksusowe apartamenty
  • Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa praca Banksy'ego skradziona
  • Staruszka aresztowana u dołu zarzutem kradzieży setek płyt. Zaskakujące tłumaczenie
  • Kolejna ogromna inwestycja Ronaldo. "To konkretne z najchętniej odwiedzanych w zamian na świecie"

Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, zatwierdziło we wtorek program oszczędności w wydatkach publicznych szacowany na 50 mld euro. Media zwracają uwagę, że podczas głosowania ujawniły się głębokie podziały w rządzącej Partii Socjalistycznej.

- To najistotniejsze głosowanie, które dobitnie zaświadcza o postępie naszego kraju - mówił nowy premier Manuel Valls przed głosowaniem.

Juncker: Unia energetyczna to właściwa odpowiedź w zachowania Rosji

Przyjęty plan przewiduje, że w latach 2015-2017 państwo zaoszczędzi 18 mld euro, samorządy regionalne - 11 mld €, a 21 mld € zostanie zaoszczędzone na osłonach społecznych. Dzięki temu brak budżetowy Francji ma zejść do wymaganego w UE poziomu 3 proc. PKB.

Kto ucierpi?

Program obejmuje również zamrożenie na rok emerytur i świadczeń socjalnych oraz zamrożenie wynagrodzeń większości pracowników administracji państwowej do 2017 r. Zamrożenie świadczeń socjalnych nie zaakceptować obejmie najbiedniejszych i emerytów o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 1200 euro. Według Reutera jest to skutek ugięcia się Vallsa pod presją jego własnej partii.

Analitycy pozostają jednak sceptyczni co do skuteczności ludzi zamierzeń - odnotowuje agencja Reutera. Za programem zaoszczędzone pieniądze nowego premiera głosowało 265 deputowanych; 232 było przeciwko. Aż 67 deputowanych, w niniejszym 41 socjalistów, wstrzymało się od głosu, co podług mediów świadczy o silnym oporze w szeregach Partii Socjalistycznej wobec lansowanych przez Vallsa zmian.

Będą protesty

Teraz program naprawczy francuskiej gospodarki zostanie przedstawiony do zatwierdzenia Komisji Europejskiej, która dała Francji poboczne dwa lata na zejście z deficytem do akceptowanego poziomu.

Jeden alians zawodowy już zapowiedział jednodniowy strajk w maju dzięki znak sprzeciwu wobec zamrożenia wynagrodzeń dla pracowników sektora państwowego.

We Francji dochodzi do protestów przeciw polityce prezydenta Hollande'a.

Popularny

donald Trump wycofuje USA spośród umowy TPP
Donald Trump wycofuje USA spośród umowy TPP

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek zarządzenie formalnie rozpoczynający proces wycofywania się Stanów Zjednoczonych spośród Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP). Była wówczas jedna z jego zapowiedzi z kampanii wyborczej.…...

droga S1 z Mysłowic do Bielska-Białej coraz bliżej, zlecenie GDDKiA
Droga S1 z Mysłowic do Bielska-Białej coraz bliżej, zlecenie GDDKiA

Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nowatorską trasą Duży ruch po autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy…...

dobre wyniki TVN w głównym kwartale. Większy przychód i zysk  Informacje
Dobre wyniki TVN w głównym kwartale. Większy przychód i zysk Informacje

352 mln złotych wyniosły przychody TVN w pierwszym kwartale 2014 roku. To o dwa, 5 proc. więcej aniżeli w tym samym okresie w ubiegłym roku. "Lepsze wyniki to efekt m. in.…...

dokończenie autostrad i ekspresówek, następne kilometry. Sprawdź, co obiecała premier Kopacz  Informacje
Dokończenie autostrad i ekspresówek, następne kilometry. Sprawdź, co obiecała premier Kopacz Informacje

12 zł za godzinę pracy czy kontrakty likwidujące umowy śmieciowe? Starcie Kopacz - Szydło Powstanie Polska Grupa Promowa. "Szansa na wspólny zwycięstwo branży" Kopacz otwiera gazoport. "Będziemy w 100…...