Francja zaciska pasa. Wprowadza pęk oszczędności na 50 mld euro  Informacje

  • Posiadłość z 19 wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się w nietypową sprzedaż
  • Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Mieszkania jak luksusowe apartamenty
  • Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa praca Banksy'ego skradziona
  • Staruszka aresztowana u dołu zarzutem kradzieży setek płyt. Zaskakujące tłumaczenie
  • Kolejna ogromna inwestycja Ronaldo. "To konkretne z najchętniej odwiedzanych w zamian na świecie"

Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, zatwierdziło we wtorek program oszczędności w wydatkach publicznych szacowany na 50 mld euro. Media zwracają uwagę, że podczas głosowania ujawniły się głębokie podziały w rządzącej Partii Socjalistycznej.

- To najistotniejsze głosowanie, które dobitnie zaświadcza o postępie naszego kraju - mówił nowy premier Manuel Valls przed głosowaniem.

Juncker: Unia energetyczna to właściwa odpowiedź w zachowania Rosji

Przyjęty plan przewiduje, że w latach 2015-2017 państwo zaoszczędzi 18 mld euro, samorządy regionalne - 11 mld €, a 21 mld € zostanie zaoszczędzone na osłonach społecznych. Dzięki temu brak budżetowy Francji ma zejść do wymaganego w UE poziomu 3 proc. PKB.

Kto ucierpi?

Program obejmuje również zamrożenie na rok emerytur i świadczeń socjalnych oraz zamrożenie wynagrodzeń większości pracowników administracji państwowej do 2017 r. Zamrożenie świadczeń socjalnych nie zaakceptować obejmie najbiedniejszych i emerytów o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 1200 euro. Według Reutera jest to skutek ugięcia się Vallsa pod presją jego własnej partii.

Analitycy pozostają jednak sceptyczni co do skuteczności ludzi zamierzeń - odnotowuje agencja Reutera. Za programem zaoszczędzone pieniądze nowego premiera głosowało 265 deputowanych; 232 było przeciwko. Aż 67 deputowanych, w niniejszym 41 socjalistów, wstrzymało się od głosu, co podług mediów świadczy o silnym oporze w szeregach Partii Socjalistycznej wobec lansowanych przez Vallsa zmian.

Będą protesty

Teraz program naprawczy francuskiej gospodarki zostanie przedstawiony do zatwierdzenia Komisji Europejskiej, która dała Francji poboczne dwa lata na zejście z deficytem do akceptowanego poziomu.

Jeden alians zawodowy już zapowiedział jednodniowy strajk w maju dzięki znak sprzeciwu wobec zamrożenia wynagrodzeń dla pracowników sektora państwowego.

We Francji dochodzi do protestów przeciw polityce prezydenta Hollande'a.

Popularny

facebook walczy z tytułami wariantu «clickbait»  Tech
Facebook walczy z tytułami wariantu «clickbait» Tech

Facebook wydał w czwartek oświadczenie, które można potraktować jako ogłoszenie wojny przeciwko tak zwanym. "wyłudzaczom klików" - donosi CNN Money. Sieć społecznościowa chce zmusić wydawców witryn internetowych, by tytuły ich tekstów przekazywały…...

europa zaostrza sankcje wobec Rosji. USA też o naszym myślą  Informacje
Europa zaostrza sankcje wobec Rosji. USA też o naszym myślą Informacje

UE opublikuje w piątek po Dzienniku Urzędowym decyzję na temat zaostrzeniu sankcji gospodarczych względem Rosji za destabilizowanie Ukrainy, w związku z tym sankcje wejdą w życie. Nowe sankcje potrzebują nałożyć USA.…...

expose premier Beaty Szydło
Expose premier Beaty Szydło

300 plus po nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

facebook kontra Snapchat - Zuckerberg stosuje strategię Gatesa
Facebook kontra Snapchat - Zuckerberg stosuje strategię Gatesa

W latach 90., zanim jeszcze ktoś myślał na temat memach, w sieci krążył słynny obrazek przedstawiający Billa Gatesa jako złego cyborga z filmu "Star Trek". Było to naprawdę brutalne porównanie, bo cyborgi…...