CETA - Tusk zapewnia, że rozmowy trwają

Ze względu na stanowisko Belgii Unia europejska Europejska wciąż nie jest gotowa do podpisania dokumenty urzędowe handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy w Belgii trwają - poinformował przy środę w Strasburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Mam nadzieję, że Belgia po raz kolejny udowodni, że jest mistrzem wypracowywania konsensusu i wkrótce będziemy mieć porozumienie" - powiedział Tusk w Parlamencie Europejskim. Możliwe, hdy szczyt UE-Kanada odbędzie się według planem w czwartek w Brukseli. Na szczycie z udziałem kanadyjskiego premiera Justina Trudeau miało nastąpić podpisanie umowy CETA. "Ale decyzja w sprawie stanowiska Belgii należy jedynie do Belgów" - powiedział Tusk.

Podpisanie umowy UE-Kanada blokuje belgijski region Walonia. Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody wszystkich regionów jak i również wspólnot językowych kraju, aby podpisać porozumienie. Sprzeciw choćby jednego regionu grozi fiaskiem umowy, bowiem państwan UE muszą jednomyślnie podarować zgodę na zawarcie poprzez Unię porozumienia z Kanadą.

"Jeżeli nie będziemy mogli zawrzeć porozumienia o wolnym handlu z Kanadą, najbardziej europejskim z pozaeuropejskich krajów na świecie oraz bliskim przyjacielem i sojusznikiem, będzie to mieć jasne konsekwencje dla globalnej pozycji UE" - ostrzegł kierownik Rady Europejskiej.

Szydło: Umowa CETA pokazuje, że Unia przeżywa kryzys

Premier Beata Szydło uważa natomiast, hdy problemy z podpisaniem dokumenty urzędowe handlowej CETA pokazują, iż Unia przeżywa kolejny kryzys i nie potrafi dogadać się jednego stanowiska w istotnych sprawach.

Szefowa rządu dodała, że oprócz CETY problemem jest też kwestia braku możliwości zawarcia porozumienia partnerstwa między Ukrainą an UE.

- Królestwo niderlandów w referendum wypowiedziała się przeciwko tej ratyfikacji. Wówczas oznacza tyle, że obecnie jeszcze 28 państw, nie potrafi ze sobą ustalić jednego stanowiska. To fatalnie wróży na przyszłość UE i potwierdza tylko wówczas stanowisko, które Polska uosabia od momentu Brexitu, że UE potrzebuje bardzo dogłębnych i szerokich reform - zaznaczyła premier.

Ponadto oceniła, że jeśli Unia europejska się nie zreformuje, wówczas takie kryzysy będą pojawiały się po raz pozostały.

Negocjacje w sprawie CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizować handel usługami między UE a Kanadą. Komisja Europejska na początku lipca br. zaproponowała państwom członkowskim podpisanie umowy. Gdy to uczynią i przegłosuje ją Parlament Europejski, umowa będzie mogła wejść eksperymentalnie w życie. Ostateczna ratyfikacja będzie należeć do parlamentów krajów unijnych i Kanady.

Co to wydaje się CETA?

Negocjacje co do CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe i zliberalizować handel usługami pośród UE a Kanadą. Komisja Europejska na początku lipca zaproponowała państwom członkowskim podpisanie umowy.

Gdy wówczas uczynią i przegłosuje ją Parlament Europejski, umowa zostanie mogła wejść tymczasowo po życie. Ostateczna ratyfikacja będzie należeć do parlamentów państwa unijnych i Kanady. Tymczasowe stosowanie umowy ma tyczyć się relacji handlowych; do czasu zatwierdzenia przez wszystkie państwa członkowskie, zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.

Tagi: CETA UE Kanada umowa handlowa Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

brytyjczycy krytycznie o uwagach Obamy ws. Brexitu  Wraz ze świata
Brytyjczycy krytycznie o uwagach Obamy ws. Brexitu Wraz ze świata

Publicznie mówił, że chce u wymienionych pracować. Teraz szukają "prezydenta playlisty" Wizyta u babci Baracka Obamy. "Uczy jak złowić rybę" Duda rozmawiał z Obamą. Jednym z tematów Trybunał Konstytucyjny?…...

bZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi
BZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi

Bank Zachodni WBK już po raz trzeci w ciągu ostatnich tygodni ostrzega swoich klientów poprzednio atakami phishingowymi. Spółka apeluje o ostrożność przy sprawdzaniu podejrzanych wiadomości. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko kradzieży…...

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...

budowa biznesu online - porady Michała Sadowskiego
Budowa biznesu online - porady Michała Sadowskiego

– Budowanie własnego biznesu to maraton – mówił Michał Sadowski podczas swojego wystąpienia na infoShare 2017. Przypominał, że Brand24 to jego szósty projekt. Wcześniej współtworzył takie serwisy jak Patrz. pl…...