Baltic LNG - Gazprom zmiania koncepcję projektu. Co z Shellem?

Rosyjski Gazprom zmienił koncepcję projektu terminalu do skraplania gazu ziemnego (LNG) po porcie Ust-Ługa nad Morzem bałtyckim. Firma planuje teraz powiązanie go z budową zakładów przetwarzania gazu. Rosyjskie publikatory podają, że nie nie ulega wątpliwości obecnie, czy w projekcie tym pozostanie Shell, który od 2015 roku był uznawany za jedynego męża Gazpromu w projekcie wybudowania Baltic LNG.

O planach Gazpromu w poniedziałek informowały dzienniki "Kommiersant" jak i również "Wiedomosti", powołując się na komunikat spółki. Gazprom odmówił dalszych komentarzy, a Shell nie odpowiedział na pytanie "Wiedomosti" w tej kwestii.

Plany Gazpromu – Baltic LNG

Z nowych planów Gazpromu wynika, że projekt Baltic LNG będzie powiązany z budową w tym samym miejscu kompleksu przetwarzania gazu. Oba obiekty będą wykorzystywać surowiec z obszaru Nadym-Pur-Taz, o wysokiej zawartości etanu. Projekt przewiduje przetwarzanie 45 mld metrów sześc. gazu rocznie.

Zdaniem firmy połączenie produkcji LNG i etanu w wymiarze wspólnej platformy znacznie usprawnia wskaźniki ekonomiczne projektu oraz pozwala na znaczne zredukowanie ryzyka związanego z zasobami i ceną.

"Kommiersant" podaje, że nowy całokształt będzie produkować m. in. 4 mln ton etanu, 2, 2 mln ton LPG i 13 mln ton LNG. Ponadto dwadzieścia mln metrów sześc. gazu eksportowanych będzie do krajów europejskich poprzez gazociąg Nord Stream 2.

Według rosyjskiego dziennika Gazprom osiągać ma ten projekt wraz ze spółką Rusgazdobycza. Do odwiedzenia listopada 2016 roku kontrolował tę firmę Arkadij Rotenberg, obecnie należy ona do odwiedzenia Artioma Obołenskiego, biznesmena zasiadającego w radzie dyrektorów banku SMP, należącego do braci Arkadija i Borisa Rotenbergów.

Koszt projektu oblicza się na ponad 700 mld rubli (10, siedmiu mld USD), an uruchomienie zakładów ma nastąpić przy latach 2023-2034. Eksperci cytowani przez "Kommiersant" oceniająm owe koszty jako optymistyczne, gdyż tyle samo miały one wynosić dla samego planu Baltic LNG.

Co z Shellem?

Komunikat Gazpromu nie wspomina o Shellu. Zdaniem "Kommiersanta" niejasność pozycji zachodniego koncernu w świeżych planach Gazpromu "wygląda dziwnie". Dziennik uważa, że wycofanie się Shella z pomysłu będzie oznaczać konieczność jego zasadniczego przekształcenia. To Shell miał zapewnić licencję w technologię skraplania gazu. Kurier spodziewa się, że frekwencja w projekcie spółki Rusgazdobycza "raczej nie zainspiruje kredytodawców i cały ciężar opłacania bałtyckiego megaprojektu spocznie dzięki programie inwestycji Gazpromu".

"Wiedomosti" uważają, że Gazprom w razie problemów spośród finansowaniem projektu może potrzebować więcej niż 4-5 lat na budowę nowego kompleksu. Ekspert Fitch Dmitrij Marinczenko powiedział dziennikowi, że ruski koncern będzie potrzebował bądź zagranicznego partnera w planie, albo też wsparcia finansowego państwa. – Głównym niebezpieczeństwem dla takich projektów będą sankcje technologiczne. Rosja na razie nie nauczyła się samodzielnie budować projektów LNG jak i również trudnych rafinerii ropy i zakładów przetwórstwa gazu – powiedział Marinczenko.

Popularny

awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach  Ze świata
Awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach Ze świata

Microsoft potwierdził, że spośród powrotem można korzystać przy Chinach z ich wyszukiwarki Bing. "Potwierdzamy, że wyszukiwarka Bing nie był dostępna w Chinach, lecz już można z pani a korzystać" - napisał…...

apple pokazał Smart Watch  Tech
Apple pokazał Smart Watch Tech

Inteligentny zegarek oraz zupełnie nowy model komputera MacBook zaprezentował w poniedziałek Apple na konferencji w San Francisco. Apple Watch pozwala odbierać rozmowy telefoniczne i czyta e-maile. Była to pierwsza premiera…...

auta z silnikiem Diesla. Zredukowania w Lombardii  Moto
Auta z silnikiem Diesla. Zredukowania w Lombardii Moto

W 214 miastach i miasteczkach w Lombardii wchodzi po życie zakaz ruchu samochodów z silnikami napędzanymi paliwem diesel Euro 3. Będzie obowiązywał 12 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Dotyczy kilkuset…...

aRiMR wypłaciła ponad 97 proc. dopłat bezpośrednich za 2016 r.
ARiMR wypłaciła ponad 97 proc. dopłat bezpośrednich za 2016 r.

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii Unia szykuje rewolucję w…...