Baltic LNG - Gazprom zmiania koncepcję projektu. Co z Shellem?

Rosyjski Gazprom zmienił koncepcję projektu terminalu do skraplania gazu ziemnego (LNG) po porcie Ust-Ługa nad Morzem bałtyckim. Firma planuje teraz powiązanie go z budową zakładów przetwarzania gazu. Rosyjskie publikatory podają, że nie nie ulega wątpliwości obecnie, czy w projekcie tym pozostanie Shell, który od 2015 roku był uznawany za jedynego męża Gazpromu w projekcie wybudowania Baltic LNG.

O planach Gazpromu w poniedziałek informowały dzienniki "Kommiersant" jak i również "Wiedomosti", powołując się na komunikat spółki. Gazprom odmówił dalszych komentarzy, a Shell nie odpowiedział na pytanie "Wiedomosti" w tej kwestii.

Plany Gazpromu – Baltic LNG

Z nowych planów Gazpromu wynika, że projekt Baltic LNG będzie powiązany z budową w tym samym miejscu kompleksu przetwarzania gazu. Oba obiekty będą wykorzystywać surowiec z obszaru Nadym-Pur-Taz, o wysokiej zawartości etanu. Projekt przewiduje przetwarzanie 45 mld metrów sześc. gazu rocznie.

Zdaniem firmy połączenie produkcji LNG i etanu w wymiarze wspólnej platformy znacznie usprawnia wskaźniki ekonomiczne projektu oraz pozwala na znaczne zredukowanie ryzyka związanego z zasobami i ceną.

"Kommiersant" podaje, że nowy całokształt będzie produkować m. in. 4 mln ton etanu, 2, 2 mln ton LPG i 13 mln ton LNG. Ponadto dwadzieścia mln metrów sześc. gazu eksportowanych będzie do krajów europejskich poprzez gazociąg Nord Stream 2.

Według rosyjskiego dziennika Gazprom osiągać ma ten projekt wraz ze spółką Rusgazdobycza. Do odwiedzenia listopada 2016 roku kontrolował tę firmę Arkadij Rotenberg, obecnie należy ona do odwiedzenia Artioma Obołenskiego, biznesmena zasiadającego w radzie dyrektorów banku SMP, należącego do braci Arkadija i Borisa Rotenbergów.

Koszt projektu oblicza się na ponad 700 mld rubli (10, siedmiu mld USD), an uruchomienie zakładów ma nastąpić przy latach 2023-2034. Eksperci cytowani przez "Kommiersant" oceniająm owe koszty jako optymistyczne, gdyż tyle samo miały one wynosić dla samego planu Baltic LNG.

Co z Shellem?

Komunikat Gazpromu nie wspomina o Shellu. Zdaniem "Kommiersanta" niejasność pozycji zachodniego koncernu w świeżych planach Gazpromu "wygląda dziwnie". Dziennik uważa, że wycofanie się Shella z pomysłu będzie oznaczać konieczność jego zasadniczego przekształcenia. To Shell miał zapewnić licencję w technologię skraplania gazu. Kurier spodziewa się, że frekwencja w projekcie spółki Rusgazdobycza "raczej nie zainspiruje kredytodawców i cały ciężar opłacania bałtyckiego megaprojektu spocznie dzięki programie inwestycji Gazpromu".

"Wiedomosti" uważają, że Gazprom w razie problemów spośród finansowaniem projektu może potrzebować więcej niż 4-5 lat na budowę nowego kompleksu. Ekspert Fitch Dmitrij Marinczenko powiedział dziennikowi, że ruski koncern będzie potrzebował bądź zagranicznego partnera w planie, albo też wsparcia finansowego państwa. – Głównym niebezpieczeństwem dla takich projektów będą sankcje technologiczne. Rosja na razie nie nauczyła się samodzielnie budować projektów LNG jak i również trudnych rafinerii ropy i zakładów przetwórstwa gazu – powiedział Marinczenko.

Popularny

afera gruntowa w Getin Noble Banku
Afera gruntowa w Getin Noble Banku

"We wszystkich interesie jest to, aby biznes gruntowy rozkręcić ASAP (z ang. tuz soon as posible a mianowicie red. ) i liczę tu w szczególności w Waszą pomoc. Na co nie…...

agencja Standard  Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus
Agencja Standard Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego  Ze świata
Adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego Ze świata

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rzekł dziennikarzom w Strasburgu, iż ma nadzieję, iż kraje Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie nazywanego pakietu drogowego. Ocenił, że szanse w to są większe niż w przypadku…...

akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA
Akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA

W reakcji na działania Centralnego Biura podróży Antykorupcyjnego dotyczące nieprawidłowości obok prywatyzacji Ciechu, akcje tej spółki straciły w środę ponad 5 proc.. Chwilowo zanurkował również indeks WIG20 (grupujące największe spółki).…...