Bruksela chce sprawniej walczyć spośród dopalaczami. Jest porozumienie

Rada UE i Parlament Europejski osiągnęły przy poniedziałek porozumienie w sprawie reformy przepisów o świeżych substancjach psychoaktywnych. Dzięki naszym regulacjom UE będzie potrafiła szybciej reagować na pojawiające się na rynku dopalacze i zakazywać ich sprzedaży.

UE od kilkunastu lat chce wprowadzić skuteczne regulacje, które pomogą usunąć z rynku niebezpieczne substancje psychoaktywne. Sprawa wydaje się pilna, tym bardziej że kraje członkowskie odnotowują spory wzrost liczby pojawiających się na rynku dopalaczy. Tylko w 2015 r. na rynku UE pojawiło się 98 nowych substancji psychoaktywnych, a w 2016 r. kolejnych 66.

Bruksela chce sprawniej walczyć z dopalaczami

Dotychczas kwestie związane z dopalaczami regulowało rozporządzenie spośród 2006 r. o Europejskim Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), jednak pokazało się ono niewystarczające po walce z nowymi mieszaninami.

Nowe przepisy posiadają to zmienić. Unijni prawodawcy chcą przede wszelkim usprawnienia systemu wczesnego ostrzegania, co pozwoliłoby szybciej wykrywać niebezpieczne substancje i wspomóc w lepszej ochronie przed negatywnymi skutkami ich zażywania. W tym zamiarze należy szybciej i sprawniej identyfikować szkodliwe dopalacze, obserwować ich pojawianie się na rynku i wcześnie ostrzegać o związanym z nimi ryzyku.

UE potrzebuje także przyspieszenia procedur zakazujących sprzedaży danej substancji w rynku UE. Procesy zestawienia i oceny ryzyka tyczące nowych substancji psychoaktywnych mogą mieć być przeprowadzane znacznie szybciej, a czas oczekiwania dzięki wyniki skrócony nawet na temat połowę. Nowe regulacje skrócą też z 12 do 6 miesięcy termin, jaki państwa członkowskie pozostaną miały na przyjęcie unijnych decyzji ws. dopalaczy do swojego prawa krajowego i ewentualne wprowadzenie zakazu handlu konkretnej substancji. Ponadto ciebie UE zobowiązane zostaną do informowania pozostałych krajów Wspólnoty o pojawieniu się świeżych substancji psychoaktywnych na ich rynku.

Carmelo Abela, minister spraw wewnętrznych Malty, która sprawuje obecnie unijną prezydencję, ocenia, że:

Nowe substancje psychoaktywne są coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Europie, zwłaszcza jeśli chodzi o osób młodych, którzy są najbardziej narażeni na ich wpływ. Dzięki nowym przepisom UE będzie mogła szybciej i efektywniej reagować, kiedy dzięki rynku pojawią się oryginalne dopalacze. Będziemy w będzie drastycznie skrócić procedury połączone z oceną i ewentualnym unijnym zakazem sprzedaży tychże substancji na rynku Wspólnoty.

Rozporządzenie powinno zostać w najbliższych miesiącach formalnie przyjęte przez Radą UE, czyli organ, w którym zasiadają przedstawiciele rządów państwa członkowskich, oraz Parlament Europejski.

Dopalacze to substancje naturalne lub syntetyczne, które oddziałują na centralny system nerwowy i wywołują rezultaty porównywalne do narkotyków, jak na przykład kokaina czy heroina. Mogą wywoływać halucynacje, zaburzać zachowanie i percepcję bądź powodować wahania nastroju. Bardzo często są promowane za pośrednictwem dystrybutorów jako legalna alternatywa dla niedozwolonych narkotyków. Oblicza się, że obecnie dzięki rynku UE znajduje się ponad 600 różnego typu dopalaczy, z czego 460, czyli ponad 75 proc. pojawiło się w zbytu w ciągu ostatnich sześciu lat.

Tagi: dopalacze Polska Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Popularny

akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA
Akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA

W reakcji na działania Centralnego Biura podróży Antykorupcyjnego dotyczące nieprawidłowości obok prywatyzacji Ciechu, akcje tej spółki straciły w środę ponad 5 proc.. Chwilowo zanurkował również indeks WIG20 (grupujące największe spółki).…...

adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego  Ze świata
Adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego Ze świata

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rzekł dziennikarzom w Strasburgu, iż ma nadzieję, iż kraje Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie nazywanego pakietu drogowego. Ocenił, że szanse w to są większe niż w przypadku…...

afera gruntowa w Getin Noble Banku
Afera gruntowa w Getin Noble Banku

"We wszystkich interesie jest to, aby biznes gruntowy rozkręcić ASAP (z ang. tuz soon as posible a mianowicie red. ) i liczę tu w szczególności w Waszą pomoc. Na co nie…...

agencja Standard  Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus
Agencja Standard Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...