CBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Okręgowej po Krakowie przeszukali siedziby Alior Banku i spółki Czyn oraz innych podmiotów po związku ze śledztwem dotyczącym m. in. nieprawidłowości z udzieleniem przez ten pula kredytów Ruchowi. Informację jak pierwsze podało radio RMF FM.

Według rzecznika Prokuratury Okręgowej śledztwo wydaje się być rozwojowe i znajduje się na początkowym etapie.

Alior Bank wydał oznajmienie, w którym stwierdza, że "w pełni współpracuje spośród upoważnionymi organami państwa dla wyjaśnienia wszelkich wątpliwości odnośnie współpracy z RUCH SA. W związku z tym śledczym udostępnione zostały niezbędne materiały w tej sprawie. "

CBA w siedzibie Alior Banku i Ruchu

Jak poinformował rzecznik, przeszukań dokonano też u innych podmiotów i osób. Funkcjonariusze zabezpieczyli niezbędną dokumentację, w niniejszym elektroniczną, związaną z nadzorowanym śledztwem.

Rzecznik prokuratury tłumaczył, że ze zgromadzonych w toku dotychczasowych czynności towarów wynika, iż w latach 2012-2018 osoby działające w imieniu Ruch SA mogły skorzystać nierzetelną dokumentacją finansową naszej spółki, w celu uzyskania linii kredytowej w Alior Banku SA w poziomie 153 mln 600 tys. zł. Według prokuratury może to świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu.

Według śledczych istnieje też możliwość, że udzielenie i w następnej kolejności utrzymanie tego wsparcia finansowego związane było z nadużyciem udzielonych uprawnień lub niedopełnieniem ciążących obowiązków, przez jednostki zarządzające Alior Bankiem przy latach 2012-2018. Działanie wówczas mogło wyrządzić tej korporacji szkodę w wysokości nie niższej niż 153 mln 600 tys. mln zł.

Zobacz też: Ruch posiada nowego prezesa. To zostały wiceszef Państwowej Wytwórni Dokumentów Wartościowych

Prokuratura bada kredytów dla Ruchu

Zdaniem prokuratury, przy celu wykreowania zadowalającej sytuacji finansowej Ruchu, potrzebnej do odwiedzenia udzielenia kredytu, mogło dojść także do nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienia ciążących obowiązków, przez osoby zarządzające tym podmiotem, poprzez pozbawiony jakiejkolwiek racjonalności zakup po 2011 roku obligacji prawnych holenderskiej spółki Lurena Investments B. V. za kwotę 34 mln dolarów jak i również 110 mln zł. Korporacja zbyła też swoje nieruchomości. Spowodowało to szkodę w mieniu spółki Ruch w wysokości nie niższej aniżeli 204 mln 586 tys. zł.

[Artykuł zaktualizowany]

Popularny

awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach  Ze świata
Awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach Ze świata

Microsoft potwierdził, że spośród powrotem można korzystać przy Chinach z ich wyszukiwarki Bing. "Potwierdzamy, że wyszukiwarka Bing nie był dostępna w Chinach, lecz już można z pani a korzystać" - napisał…...

banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów
Banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów

Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Fundamentalne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden spośród największych…...

bank Handlowy - wyniki finansowe w I kwartale 2017 roku
Bank Handlowy - wyniki finansowe w I kwartale 2017 roku

Wynik finansowy Banku Handlowego rozczarował. W pierwszym kwartał 2017 roku jego zysk netto wyniesie 60 mln zł. To o 44 mln zł mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podała spółka…...

baltic LNG - Gazprom zmiania koncepcję projektu. Co z Shellem?
Baltic LNG - Gazprom zmiania koncepcję projektu. Co z Shellem?

Rosyjski Gazprom zmienił koncepcję projektu terminalu do skraplania gazu ziemnego (LNG) po porcie Ust-Ługa nad Morzem bałtyckim. Firma planuje teraz powiązanie go z budową zakładów przetwarzania gazu. Rosyjskie publikatory podają, że…...