CBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Okręgowej po Krakowie przeszukali siedziby Alior Banku i spółki Czyn oraz innych podmiotów po związku ze śledztwem dotyczącym m. in. nieprawidłowości z udzieleniem przez ten pula kredytów Ruchowi. Informację jak pierwsze podało radio RMF FM.

Według rzecznika Prokuratury Okręgowej śledztwo wydaje się być rozwojowe i znajduje się na początkowym etapie.

Alior Bank wydał oznajmienie, w którym stwierdza, że "w pełni współpracuje spośród upoważnionymi organami państwa dla wyjaśnienia wszelkich wątpliwości odnośnie współpracy z RUCH SA. W związku z tym śledczym udostępnione zostały niezbędne materiały w tej sprawie. "

CBA w siedzibie Alior Banku i Ruchu

Jak poinformował rzecznik, przeszukań dokonano też u innych podmiotów i osób. Funkcjonariusze zabezpieczyli niezbędną dokumentację, w niniejszym elektroniczną, związaną z nadzorowanym śledztwem.

Rzecznik prokuratury tłumaczył, że ze zgromadzonych w toku dotychczasowych czynności towarów wynika, iż w latach 2012-2018 osoby działające w imieniu Ruch SA mogły skorzystać nierzetelną dokumentacją finansową naszej spółki, w celu uzyskania linii kredytowej w Alior Banku SA w poziomie 153 mln 600 tys. zł. Według prokuratury może to świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu.

Według śledczych istnieje też możliwość, że udzielenie i w następnej kolejności utrzymanie tego wsparcia finansowego związane było z nadużyciem udzielonych uprawnień lub niedopełnieniem ciążących obowiązków, przez jednostki zarządzające Alior Bankiem przy latach 2012-2018. Działanie wówczas mogło wyrządzić tej korporacji szkodę w wysokości nie niższej niż 153 mln 600 tys. mln zł.

Zobacz też: Ruch posiada nowego prezesa. To zostały wiceszef Państwowej Wytwórni Dokumentów Wartościowych

Prokuratura bada kredytów dla Ruchu

Zdaniem prokuratury, przy celu wykreowania zadowalającej sytuacji finansowej Ruchu, potrzebnej do odwiedzenia udzielenia kredytu, mogło dojść także do nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienia ciążących obowiązków, przez osoby zarządzające tym podmiotem, poprzez pozbawiony jakiejkolwiek racjonalności zakup po 2011 roku obligacji prawnych holenderskiej spółki Lurena Investments B. V. za kwotę 34 mln dolarów jak i również 110 mln zł. Korporacja zbyła też swoje nieruchomości. Spowodowało to szkodę w mieniu spółki Ruch w wysokości nie niższej aniżeli 204 mln 586 tys. zł.

[Artykuł zaktualizowany]

Popularny

a1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę
A1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę

Duży gest w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM
500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM

- Moim pomysłem był program 500 plus, owszem - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński, zapytany w RMF FM, czy "piątka Kaczyńskiego" to jego projekty. Stwierdzenie to budzi kontrowersje - plan na taki program…...

3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski
3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski

Od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Uaktualnieniu Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie papierów o dopłaty bezpośrednie. W tym roku jest na ten zamiar ponad 3, 5 mld euro - poinformował w piątek na konferencji…...

bZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi
BZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi

Bank Zachodni WBK już po raz trzeci w ciągu ostatnich tygodni ostrzega swoich klientów poprzednio atakami phishingowymi. Spółka apeluje o ostrożność przy sprawdzaniu podejrzanych wiadomości. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko kradzieży…...