Frankowicze nie zapłacą więcej. Gabinet Prezydenta wyjaśnia

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Prezydencki projekt ustawy frankowej ucieszył tysiące Polaków zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Pojawiły się jednak wątpliwości tyczące wyliczania tzw. kursu sprawiedliwego, które mogły oznaczać lepsze koszty dla frankowiczów, ale mniejsze dla banków. Wszystko przez nieścisłość, która jeszcze we wtorek widniała po przepisach.

Najważniejszym założeniem zaprezentowanego w piątek prezydenckiego projektu jest możliwość przeliczenia walutowego kredytu hipotecznego na złociste po "sprawiedliwym" kursie. Na potrzeby tej propozycji Kancelaria Prezydenta opublikowała specjalny arytmometr, w którym stosunkowo łatwo można wyliczyć wysokość świeżej raty.

Nieznany podatek i pomoc dla frankowiczów. Belka: to wzór na kryzys bankowy

Okazało się jednak, że takie obliczenia wcale nie musiały mieć potwierdzenia w rzeczywistości.

Poprawa załącznika

- To jest kwestia nieścisłości w zapisach. Inaczej widzimy, to co jest zapisane w papierze, an inaczej jest skonstruowany arkusz - zwrócił uwagę w rozmowie wraz z. pl Ernest Pytlarczyk, naczelny ekonomista mBanku.

W arkuszu Excel, do którego skonstruowany jest kalkulator, w kolumnie L mamy wyliczenia odnoszące się do raty odsetkowej, jaką nabywca miałby zapłacić od hipotetycznego kredytu złotowego. Tymczasem, w projekcie ustawy L widniało jako "wartość raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotetycznego". Widniało, gdyż Kancelaria Prezydencka poprawiła treść załącznika do projektu kontroli.

"Kancelaria Prezydenta RP skierowała wczoraj (wtorek a mianowicie red. ) do Komisji Nadzoru Finansowego poprawną tekst załącznika do projektu regulacji o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki. Przy poprawnej treści załącznika w miejscu pierwotnego brzemienia protokołu w literze L: "Wartość raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)", widnieje zapis: "Wartość raty odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)”, co definiuje tą wartość także w innych miejscach dokumentu" - czytamy w przesłanym nam komunikacie przez biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Jak dodano, "kalkulator elektroniczny (plik MS Excel) opublikowany na stronie www.prezydent.pl działa prawidłowo i faktycznie oddaje intencje autorów projektu".

Banki nie zapłacą mniej

To dobra informacja dla frankowiczów, bowiem według wyliczeń mBanku, gdyby defekt był w algorytmie kalkulatora oznaczałoby to różnicę dochodzącą do nawet 50 groszowej między pierwotnie wyliczanym kursem "sprawiedliwym", a tym, który to widnieje po uwzględnieniu raty kapitałowo-odsetkowej.

"Kurs sprawiedliwy" może być szkodliwy. Prezydencka ustawa w trzech etapach

Kurs "sprawiedliwy" stałby się zatem wyższy, a równocześnie korzystniejszy z punktu widzenia sektora bankowego, który poniósłby przez to potencjalnie mniejsze straty. I to o połowę.

Po piątkowej prezentacji projektu w Biurze prawnym Prezydenta swoje wyliczenia przedstawił mBank. "Łączne straty sektora bankowego przy założeniu stuprocentowego zainteresowania kredytobiorców CHF: 32 mld zł" - napisano na twitterowym koncie instytucji finansowej.

Po pojawieniu się nieścisłości ekonomiści banku przedstawili nowe wyliczenia. Przy założeniu, że w prezydenckim kalkulatorze powinna mieć zastosowanie tempo kapitałowo-odsetkowa sektor bankowy miałby zapłacić za nowe prawo 16 mld zł, a nie 32 mld złotych, jak sugerowano jeszcze przy piątek.

Popularny

energa - wyniki finansowe, zarobek 2016 rok
Energa - wyniki finansowe, zarobek 2016 rok

Grupa Energa w 2016 r. zarobiła 151 mln zł. To pięciokrotnie mniej niźli rok wcześniej. Zysk sprawny grupy wyniósł w 2016 r. 487 mln złotych wobec 1, 280 mld zł…...

elektroniczny pobór opłat na bramkach autostrady Katowice-Kraków
Elektroniczny pobór opłat na bramkach autostrady Katowice-Kraków

Od 20 lipca za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem będzie można zapłacić wykorzystując zainstalowane po samochodzie urządzenie elektroniczne. Od momentu czwartku urządzenia można obecnie wypożyczać za kaucją…...

ekspert: 500 plus wyprowadzi poważną część rodzin ponad próg ubóstwa
Ekspert: 500 plus wyprowadzi poważną część rodzin ponad próg ubóstwa

Program 500 plus wyprowadzi znaczną frakcja domach, szczególnie wielodzietnych, ponad próg ubóstwa. Nie nie ulega wątpliwości jednak, czy poprawi dzietność, a jest kosztowny a mianowicie zauważa Dominik Owczarek spośród Instytutu Spraw Publicznych.…...

emerytura plus - prezydent podpisał ustawę
Emerytura plus - prezydent podpisał ustawę

Emerytura plus stała się faktem. We wtorek, 23 kwietnia, prezydent Andrzej Dudarz podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W ramach programu "Emerytura plus" jakikolwiek emeryt otrzyma dodatkowo…...