Frankowicze nie zapłacą więcej. Gabinet Prezydenta wyjaśnia

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Prezydencki projekt ustawy frankowej ucieszył tysiące Polaków zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Pojawiły się jednak wątpliwości tyczące wyliczania tzw. kursu sprawiedliwego, które mogły oznaczać lepsze koszty dla frankowiczów, ale mniejsze dla banków. Wszystko przez nieścisłość, która jeszcze we wtorek widniała po przepisach.

Najważniejszym założeniem zaprezentowanego w piątek prezydenckiego projektu jest możliwość przeliczenia walutowego kredytu hipotecznego na złociste po "sprawiedliwym" kursie. Na potrzeby tej propozycji Kancelaria Prezydenta opublikowała specjalny arytmometr, w którym stosunkowo łatwo można wyliczyć wysokość świeżej raty.

Nieznany podatek i pomoc dla frankowiczów. Belka: to wzór na kryzys bankowy

Okazało się jednak, że takie obliczenia wcale nie musiały mieć potwierdzenia w rzeczywistości.

Poprawa załącznika

- To jest kwestia nieścisłości w zapisach. Inaczej widzimy, to co jest zapisane w papierze, an inaczej jest skonstruowany arkusz - zwrócił uwagę w rozmowie wraz z. pl Ernest Pytlarczyk, naczelny ekonomista mBanku.

W arkuszu Excel, do którego skonstruowany jest kalkulator, w kolumnie L mamy wyliczenia odnoszące się do raty odsetkowej, jaką nabywca miałby zapłacić od hipotetycznego kredytu złotowego. Tymczasem, w projekcie ustawy L widniało jako "wartość raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotetycznego". Widniało, gdyż Kancelaria Prezydencka poprawiła treść załącznika do projektu kontroli.

"Kancelaria Prezydenta RP skierowała wczoraj (wtorek a mianowicie red. ) do Komisji Nadzoru Finansowego poprawną tekst załącznika do projektu regulacji o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki. Przy poprawnej treści załącznika w miejscu pierwotnego brzemienia protokołu w literze L: "Wartość raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)", widnieje zapis: "Wartość raty odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)”, co definiuje tą wartość także w innych miejscach dokumentu" - czytamy w przesłanym nam komunikacie przez biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Jak dodano, "kalkulator elektroniczny (plik MS Excel) opublikowany na stronie www.prezydent.pl działa prawidłowo i faktycznie oddaje intencje autorów projektu".

Banki nie zapłacą mniej

To dobra informacja dla frankowiczów, bowiem według wyliczeń mBanku, gdyby defekt był w algorytmie kalkulatora oznaczałoby to różnicę dochodzącą do nawet 50 groszowej między pierwotnie wyliczanym kursem "sprawiedliwym", a tym, który to widnieje po uwzględnieniu raty kapitałowo-odsetkowej.

"Kurs sprawiedliwy" może być szkodliwy. Prezydencka ustawa w trzech etapach

Kurs "sprawiedliwy" stałby się zatem wyższy, a równocześnie korzystniejszy z punktu widzenia sektora bankowego, który poniósłby przez to potencjalnie mniejsze straty. I to o połowę.

Po piątkowej prezentacji projektu w Biurze prawnym Prezydenta swoje wyliczenia przedstawił mBank. "Łączne straty sektora bankowego przy założeniu stuprocentowego zainteresowania kredytobiorców CHF: 32 mld zł" - napisano na twitterowym koncie instytucji finansowej.

Po pojawieniu się nieścisłości ekonomiści banku przedstawili nowe wyliczenia. Przy założeniu, że w prezydenckim kalkulatorze powinna mieć zastosowanie tempo kapitałowo-odsetkowa sektor bankowy miałby zapłacić za nowe prawo 16 mld zł, a nie 32 mld złotych, jak sugerowano jeszcze przy piątek.

Popularny

cETA - Tusk zapewnia, że rozmowy trwają
CETA - Tusk zapewnia, że rozmowy trwają

Ze względu na stanowisko Belgii Unia europejska Europejska wciąż nie jest gotowa do podpisania dokumenty urzędowe handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy w Belgii trwają - poinformował przy środę w Strasburgu szef…...

chiny chcą znieść limity wartości na leki  Wraz ze świata
Chiny chcą znieść limity wartości na leki Wraz ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium Rozmowy USA-Chiny. Trump podał…...

chiny - system ocen obywateli
Chiny - system ocen obywateli

Chiński rząd wdraża system oceniający wiarygodność swoich mieszkańcówrezydentów. Na ocenę składają się czynniki finansowe, społeczne, polityczne i prawne. Jeśli ktoś na czas nie opłaci grzywny lub spóźni się z ratą kredytu, ma możliwość…...

chiński juan staje się coraz to popularniejszy
Chiński juan staje się coraz to popularniejszy

Chińskie media informują o wtorkowej decyzji Europejskiego Agencji bankowej Centralnego, który pierwszy przy jednym spotkaniu w historii ulokował cząstka rezerw walutowych w juanie. Krok nazywany jest "postawieniem pieczęci aprobaty" dla…...