Dera: po podniesieniu kwoty pustej możliwa rekompensata dla samorządów

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u wciąż w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Jeśli po podniesieniu kwoty wolnej od czasu podatku dochody gmin zostałyby uszczuplone, trzeba będzie wziąć pod namysł rekompensatę - mówi minister Andrzej Dera, który w Kancelarii Prezydenta odpowiada m. in. za sprawy samorządu.

Prezydencki projekt przewiduje zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 tys. zł do 8 tys. zł.

MF: członkostwo w strefie euro zdołałoby być źródłem zagrożeń gwoli produkcji

Bankructwo samorządów?

- Byłoby kuriozalne, gdyby zwiększenie kwoty wolnej od podatku na tymże w sumie niewielkim pułapie spowodowało bankructwo poszczególnych samorządów. Tym niemniej wystąpiłem do ministra finansów o całościowe przeanalizowanie tej ustawowej modyfikacje, jeśli ona nastąpi, jaki to ona będzie miała działanie na finanse samorządów - powiedział Dera.

- To wymaga analizy. Po sytuacji, gdyby rzeczywiście profity budżetu zostały w jakiejś mierze uszczuplone, to należy będzie rozważyć wtedy modyfikację ustawy o dochodach placówek samorządu terytorialnego, żeby wówczas zrekompensować - zapowiedział prezydencki minister.

Mniejsze wpływy?

Podkreślił, że profity samorządów trzeba rozpatrywać w sposób kompleksowy. - Spośród jednej strony może nastąpić uszczuplenie wpływów z datku PIT, ale z drugiej strony ponieważ ludzie są mieli więcej pieniędzy, będą wpływy zwiększające w innych działach - podkreślił. Zwrócił uwagę, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "zamrożenie" sumy wolnej od podatku wydaje się być niekonstytucyjne.

Irańczycy jak i również Saudowie prężą muskuły. Wówczas może wywindować ceny ropy

TK orzekł w październiku 2015 r., że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób cielesnych, ustalające kwotę wolną od momentu podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy będą niekonstytucyjne w zakresie, przy jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Projekt ustawy

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od momentu osób fizycznych odbyło się na początku grudnia w Sejmie. Według Kancelarii Prezydenta, podstawowym celem projektu jest zwiększenie kwoty wolnej od czasu opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł. Uzasadniała, że przy obowiązującym stanie prawnym suma wolna od podatku wydaje się niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił atencję Trybunał Konstytucyjny w osądu z dnia 28 października 2015 r.

Posłowie PO, w tym m. in. b. szef MAC Andrzej Halicki, uważają, że projekt będzie skutkować pokaźnym spadkiem dochodów samorządów, natomiast dla niektórych może symbolizować bankructwo.

Popularny

bitcoiny warte 4 mln funtów gdzieś na wysypisku  Informacje
Bitcoiny warte 4 mln funtów gdzieś na wysypisku Informacje

Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą uregulowania kryptowalut. "Mogą tworzyć znaczące ryzyko" Kryptowaluty nieoczekiwanie tracą na wartości Jaki będzie 2018 rok po gospodarce? Sprawdź prognozy Udany…...

białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu  Informacje
Białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu Informacje

Białoruś wprowadza od czwartku zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Polski w związku z wykryciem na terenie polski przypadku afrykańskiego pomoru świń – poinformował tegoż dnia przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa.…...

bIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych
BIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych

Pomimo zaostrzenia przepisów kodeksu karnego, wymierzonych w niepłacących na dzieci, w pierwszym półroczu 2018 roku tylko przy kwietniu odnotowano nieznaczny zmniejszenie liczby dłużników alimentacyjnych. Dodatkowo tendencja jest wzrostowa a mianowicie poinformował BIG…...

black Friday - lista sklepów i promocji w 2017 roku
Black Friday - lista sklepów i promocji w 2017 roku

To już dziś - Black Friday, a więc ogromne święto zakupów. Wiele aukcji, które działają w Naszym narodzie, włączyło się w tegoroczną akcję. Atrakcyjne promocje odnajdziemy w znanych sieciówkach, jak…...