Dera: po podniesieniu kwoty pustej możliwa rekompensata dla samorządów

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u wciąż w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Jeśli po podniesieniu kwoty wolnej od czasu podatku dochody gmin zostałyby uszczuplone, trzeba będzie wziąć pod namysł rekompensatę - mówi minister Andrzej Dera, który w Kancelarii Prezydenta odpowiada m. in. za sprawy samorządu.

Prezydencki projekt przewiduje zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 tys. zł do 8 tys. zł.

MF: członkostwo w strefie euro zdołałoby być źródłem zagrożeń gwoli produkcji

Bankructwo samorządów?

- Byłoby kuriozalne, gdyby zwiększenie kwoty wolnej od podatku na tymże w sumie niewielkim pułapie spowodowało bankructwo poszczególnych samorządów. Tym niemniej wystąpiłem do ministra finansów o całościowe przeanalizowanie tej ustawowej modyfikacje, jeśli ona nastąpi, jaki to ona będzie miała działanie na finanse samorządów - powiedział Dera.

- To wymaga analizy. Po sytuacji, gdyby rzeczywiście profity budżetu zostały w jakiejś mierze uszczuplone, to należy będzie rozważyć wtedy modyfikację ustawy o dochodach placówek samorządu terytorialnego, żeby wówczas zrekompensować - zapowiedział prezydencki minister.

Mniejsze wpływy?

Podkreślił, że profity samorządów trzeba rozpatrywać w sposób kompleksowy. - Spośród jednej strony może nastąpić uszczuplenie wpływów z datku PIT, ale z drugiej strony ponieważ ludzie są mieli więcej pieniędzy, będą wpływy zwiększające w innych działach - podkreślił. Zwrócił uwagę, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "zamrożenie" sumy wolnej od podatku wydaje się być niekonstytucyjne.

Irańczycy jak i również Saudowie prężą muskuły. Wówczas może wywindować ceny ropy

TK orzekł w październiku 2015 r., że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób cielesnych, ustalające kwotę wolną od momentu podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy będą niekonstytucyjne w zakresie, przy jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Projekt ustawy

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od momentu osób fizycznych odbyło się na początku grudnia w Sejmie. Według Kancelarii Prezydenta, podstawowym celem projektu jest zwiększenie kwoty wolnej od czasu opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł. Uzasadniała, że przy obowiązującym stanie prawnym suma wolna od podatku wydaje się niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił atencję Trybunał Konstytucyjny w osądu z dnia 28 października 2015 r.

Posłowie PO, w tym m. in. b. szef MAC Andrzej Halicki, uważają, że projekt będzie skutkować pokaźnym spadkiem dochodów samorządów, natomiast dla niektórych może symbolizować bankructwo.

Popularny

bezrobocie. Minister Elżbieta Rafalska o najnowszych danych
Bezrobocie. Minister Elżbieta Rafalska o najnowszych danych

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze…...

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...

bIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych
BIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych

Pomimo zaostrzenia przepisów kodeksu karnego, wymierzonych w niepłacących na dzieci, w pierwszym półroczu 2018 roku tylko przy kwietniu odnotowano nieznaczny zmniejszenie liczby dłużników alimentacyjnych. Dodatkowo tendencja jest wzrostowa a mianowicie poinformował BIG…...

białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu  Informacje
Białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu Informacje

Białoruś wprowadza od czwartku zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Polski w związku z wykryciem na terenie polski przypadku afrykańskiego pomoru świń – poinformował tegoż dnia przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa.…...