Bezrobocie. Minister Elżbieta Rafalska o najnowszych danych

  • 300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Rynek pracy w Polsce rozkwita - powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej Elżbieta Rafalska, komentując najnowsze dane dzięki temat bezrobocia. Zaznaczyła, hdy resort pracy nie zauważył, aby program 500 dodatkowo wypłynął na wzrost bezrobocia wśród kobiet.

W czwartek Ministerstwo Rodziny Roboty i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła jedenastu, 4 proc. To spadek o 0, 1 pkt. proc. w porównaniu do odwiedzenia sierpnia.

W końcu września w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1-wszą mln 325, 6 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do finiszu sierpnia 2016 r. o 21, 2 tys. osób (o 1, 6 proc. ). W analogicznym czasie ubiegłego roku (wrzesień 2015 – sierpień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych na temat 24, 1 tys. jednostek. (o 1, 5 proc. ).

Rafalska: Polacy z Wysp są cenni. Szykujemy dla tych propozycji zachętę do powrotu

Wpływ 500 plus

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej powiedziała w czwartek, że rynek pracy w Naszym kraju przeżywa rozkwit. - Jeżeli rynek nam rozkwita w sezonie jesiennym, to wydaje się być to bardzo dobra wiadomość - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że ministerstwo odrzucić zauważyło, aby program 500 plus wypłynął na wzrost bezrobocia wśród kobiet. - Jak analizujemy, z miesiąca na miesiąc wśród dziewczyn spada bezrobocie. Nie zauważamy w naszych danych postępu bezrobocia kobiet, co natychmiast można byłoby przypisać "pięćsetce" - mówiła Rafalska.

Według niej to, w jakim stopniu program 500 dodatkowo przełoży się na rozwój gospodarczy, będzie można dostrzec na koniec roku. - Urośnie konsumpcja. Skończą się wydatki, które kumulowały się dzięki wydatkach edukacyjnych, turystycznych, wakacyjnych. Ewentualnie na spłacaniu innych zobowiązań - wyjaśniała.

Najniższe od 25 lat

Zdaniem minister MRPiPS, rynek pracy w Polsce zmienia się od kilku miesięcy. - Spokojnie można powiadamiać, że to rynek pracowniczy, że jest presja płacowa, że rosną wynagrodzenia - stwierdziła. - Większość pracodawców mówi, że długotrwale szuka pracowników i gdyby nie zaakceptować pracownicy ze ściany wschodniej mieliby poważny problem a mianowicie dodała.

Pojawienie się na rynku większej ilości ofert - mówiła Rafalska - to dobra wieść także dla pracodawców. - Jeżeli jest taka wielka liczba ofert pracy innymi słowy, że rosną ich dochody z, mogą oferować usługi - powiedziała.

Szefowa resortu pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że spośród dobrej sytuacji na rynku pracy mogą skorzystać jednostki długotrwale bezrobotne. - Dla nich to jest możliwość, której nie mieli, kiedy była bardzo trudna sprawa na rynku pracy. Szansa dopracowania wymaganego stażu pracy, choć do minimalnej emerytury - zaznaczyła.

Wyraziła zaspokojenie na skutek wzrostu zatrudnienia wśród Polaków. - Jeżeli w końcu września stopa bezrobocia jest 8, 4, to jest najniższy wskaźnik od momentu 25 lat - zaznaczyła Rafalska.

Listy pracujących cudzoziemców. Kontrowersyjna propozycja brytyjskiej minister

Według szacunków ministerstwa stopa bezrobocia pod spodem koniec roku powinna wynieść 8, 4 proc. a mianowicie Jeżeli nie wzrośnie, to będzie bardzo dobry wynik - stwierdziła szefowa MRPiPS.

Aktywizacja

Wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed powiedział, hdy największym wyzwaniem jest aktualnie zaktywizowanie długotrwale bezrobotnych. - To są osoby, które najtrudniej w tej chwili zaktywizować. To jest ekipa osób, które wymagają specyficznej troski - stwierdził.

Według MRPiPS, spadek cyfry bezrobotnych we wrześniu 2016 roku miał miejsce we wszystkich województwach, przy czymże odnotowany został w województwach lubuskim, lubelskim, łódzkim jak i również podlaskim.

Liczba bezrobotnych w końcu września br. była o 213, szóstej tys. osób niższa niźli przed rokiem (spadek o 13, 9 proc. ).

Popularny

aRiMR wypłaciła ponad 97 proc. dopłat bezpośrednich za 2016 r.
ARiMR wypłaciła ponad 97 proc. dopłat bezpośrednich za 2016 r.

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii Unia szykuje rewolucję w…...

awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach  Ze świata
Awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach Ze świata

Microsoft potwierdził, że spośród powrotem można korzystać przy Chinach z ich wyszukiwarki Bing. "Potwierdzamy, że wyszukiwarka Bing nie był dostępna w Chinach, lecz już można z pani a korzystać" - napisał…...

auta z silnikiem Diesla. Zredukowania w Lombardii  Moto
Auta z silnikiem Diesla. Zredukowania w Lombardii Moto

W 214 miastach i miasteczkach w Lombardii wchodzi po życie zakaz ruchu samochodów z silnikami napędzanymi paliwem diesel Euro 3. Będzie obowiązywał 12 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Dotyczy kilkuset…...

baltic LNG - Gazprom zmiania koncepcję projektu. Co z Shellem?
Baltic LNG - Gazprom zmiania koncepcję projektu. Co z Shellem?

Rosyjski Gazprom zmienił koncepcję projektu terminalu do skraplania gazu ziemnego (LNG) po porcie Ust-Ługa nad Morzem bałtyckim. Firma planuje teraz powiązanie go z budową zakładów przetwarzania gazu. Rosyjskie publikatory podają, że…...