E-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli

Część e-dowodów została wyprodukowana z błędem i unieważniona. - W trakcie 1 z kontroli okazało się, że wyprodukowano niewielką partię dokumentów, w których nie każde funkcjonalności warstwy elektronicznej funkcjonowały tak jak powinny - powiedział dla. pl rzecznik ministerstwa cyfryzacji Karol Manys.

Jako pierwsze na temat błędzie w e-dowodach poinformowało radio RMF FM. "Problem dotyczył wniosków składanych online. Centrum Personalizacji Dokumentów MSW potwierdza, że produkcja argumentów została wstrzymana" - mogliśmy przeczytać na stronie radia.

"Rekordowe" zainteresowanie nowymi dowodami. Wkrótce trafią do odwiedzenia pierwszych osób

Wykryto podczas kontroli

- Kłopot dotyczy 702 dokumentów. Nie zaakceptować wszystkie certyfikaty wgrały się tak jak powinny. 5 spośród 702 dokumentów obywatele odebrali. One są w pełni funkcjonalne, ale z brakiem osobistego podpisu elektronicznego. Obywatele zaznaczyli, że chcą posiadać ten podpis, ale certyfikat nie wgrał się poprawnie - wyjaśnił w rozmowie z. pl Manys.

Rzecznik ministerstwa podkreśla, że "wniosków o wydanie dowodu osobistego jest ponad 125 tysięcy, z czego już ponad 50 tys. zostało wyprodukowanych". Dodaje też, że produkcja dowodów z chipem przebiega zgodnie z planem, natomiast błąd wykryto w czasie jednej z rutynowych kontroli. Problem dotyczył certyfikatu, który nie wgrał się przy sposób zgodny z wypełnionym przez obywateli wnioskiem.

- Aby zapobiec wydaniu dokumentów niezgodnych z zamówieniem, zapadła decyzja o katalogów unieważnieniu. Co ważne, owe osoby nie muszą składać nowych wniosków i dostaną dokumenty zgodnie z terminem ustawowym - wyjaśnił Manys.

Tysiące wniosków o nowe dowody osobiste. "Bardzo duże zainteresowanie"

Nowe dowody

Czas oczekiwania w nowy dokument to maksymalnie 30 dni. To, bądź dokument jest już zrealizowany do odbioru, można zweryfikować online na portalu obywatel. gov. pl.

E-dowody to jeden z elementów systemu identyfikacji elektronicznej, który umożliwia obywatelom na załatwianie kwestii drogą elektroniczną. Do odwiedzenia tej pory Polacy potrafili używać do tego Opisie Zaufanego. W innych sytuacjach do potwierdzania swojej tożsamości mogą korzystać z aplikacji mObywatel. Teraz dochodzi do tego jeszcze e-Dowód.

Wizualnie e-dowody będą podobne do tych, z jakich korzystamy do tej okresy. Nową informacją na pierwszej stronie (awersie) będzie numer CAN, zapisany także po kodzie kreskowym na odwrocie. Numer ten będzie potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu i zabezpiecza zaświadczenie. Dodatkowym zabezpieczeniem są też numery PIN. E-dowód ma działać bezstykowo – jednakowo jak karty płatnicze, jakimi można płacić zbliżeniowo.

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Wolno jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i uczynić to później w dowolnym momencie. Jednak, aby być w stanie korzystać ze wszystkich opcji e-dowodu, takich jak na przykład korzystanie z podpisu elektronicznego, trzeba będzie ustawić tuż przy odbiorze swój własny kod PIN (cztery cyfry) oraz PIN do podpisu elektronicznego (sześć cyfr).

Podobnie jak obecna wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według planów dane z warstwą elektroniczną pozostaną zastępować dotychczasowo stosowane powoli – możliwie ich przyrodniczego procesu wymiany (na wzór z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy tej utraty). Nawet jeśli ktokolwiek ma ważny dowód prywatny, wymiana na nowy, który to będzie wyposażony w warstwę elektroniczną, jest bezpłatna. Pełny proces wymiany będzie aczkolwiek rozłożony na 10 latek i potrwa do 2029 roku.

Popularny

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...