E-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli

Część e-dowodów została wyprodukowana z błędem i unieważniona. - W trakcie 1 z kontroli okazało się, że wyprodukowano niewielką partię dokumentów, w których nie każde funkcjonalności warstwy elektronicznej funkcjonowały tak jak powinny - powiedział dla. pl rzecznik ministerstwa cyfryzacji Karol Manys.

Jako pierwsze na temat błędzie w e-dowodach poinformowało radio RMF FM. "Problem dotyczył wniosków składanych online. Centrum Personalizacji Dokumentów MSW potwierdza, że produkcja argumentów została wstrzymana" - mogliśmy przeczytać na stronie radia.

"Rekordowe" zainteresowanie nowymi dowodami. Wkrótce trafią do odwiedzenia pierwszych osób

Wykryto podczas kontroli

- Kłopot dotyczy 702 dokumentów. Nie zaakceptować wszystkie certyfikaty wgrały się tak jak powinny. 5 spośród 702 dokumentów obywatele odebrali. One są w pełni funkcjonalne, ale z brakiem osobistego podpisu elektronicznego. Obywatele zaznaczyli, że chcą posiadać ten podpis, ale certyfikat nie wgrał się poprawnie - wyjaśnił w rozmowie z. pl Manys.

Rzecznik ministerstwa podkreśla, że "wniosków o wydanie dowodu osobistego jest ponad 125 tysięcy, z czego już ponad 50 tys. zostało wyprodukowanych". Dodaje też, że produkcja dowodów z chipem przebiega zgodnie z planem, natomiast błąd wykryto w czasie jednej z rutynowych kontroli. Problem dotyczył certyfikatu, który nie wgrał się przy sposób zgodny z wypełnionym przez obywateli wnioskiem.

- Aby zapobiec wydaniu dokumentów niezgodnych z zamówieniem, zapadła decyzja o katalogów unieważnieniu. Co ważne, owe osoby nie muszą składać nowych wniosków i dostaną dokumenty zgodnie z terminem ustawowym - wyjaśnił Manys.

Tysiące wniosków o nowe dowody osobiste. "Bardzo duże zainteresowanie"

Nowe dowody

Czas oczekiwania w nowy dokument to maksymalnie 30 dni. To, bądź dokument jest już zrealizowany do odbioru, można zweryfikować online na portalu obywatel. gov. pl.

E-dowody to jeden z elementów systemu identyfikacji elektronicznej, który umożliwia obywatelom na załatwianie kwestii drogą elektroniczną. Do odwiedzenia tej pory Polacy potrafili używać do tego Opisie Zaufanego. W innych sytuacjach do potwierdzania swojej tożsamości mogą korzystać z aplikacji mObywatel. Teraz dochodzi do tego jeszcze e-Dowód.

Wizualnie e-dowody będą podobne do tych, z jakich korzystamy do tej okresy. Nową informacją na pierwszej stronie (awersie) będzie numer CAN, zapisany także po kodzie kreskowym na odwrocie. Numer ten będzie potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu i zabezpiecza zaświadczenie. Dodatkowym zabezpieczeniem są też numery PIN. E-dowód ma działać bezstykowo – jednakowo jak karty płatnicze, jakimi można płacić zbliżeniowo.

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Wolno jej nie aktywować przy odbieraniu dowodu i uczynić to później w dowolnym momencie. Jednak, aby być w stanie korzystać ze wszystkich opcji e-dowodu, takich jak na przykład korzystanie z podpisu elektronicznego, trzeba będzie ustawić tuż przy odbiorze swój własny kod PIN (cztery cyfry) oraz PIN do podpisu elektronicznego (sześć cyfr).

Podobnie jak obecna wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat. Według planów dane z warstwą elektroniczną pozostaną zastępować dotychczasowo stosowane powoli – możliwie ich przyrodniczego procesu wymiany (na wzór z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy tej utraty). Nawet jeśli ktokolwiek ma ważny dowód prywatny, wymiana na nowy, który to będzie wyposażony w warstwę elektroniczną, jest bezpłatna. Pełny proces wymiany będzie aczkolwiek rozłożony na 10 latek i potrwa do 2029 roku.

Popularny

apple pokazał Smart Watch  Tech
Apple pokazał Smart Watch Tech

Inteligentny zegarek oraz zupełnie nowy model komputera MacBook zaprezentował w poniedziałek Apple na konferencji w San Francisco. Apple Watch pozwala odbierać rozmowy telefoniczne i czyta e-maile. Była to pierwsza premiera…...

aRiMR wypłaciła ponad 97 proc. dopłat bezpośrednich za 2016 r.
ARiMR wypłaciła ponad 97 proc. dopłat bezpośrednich za 2016 r.

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii Unia szykuje rewolucję w…...

awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach  Ze świata
Awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach Ze świata

Microsoft potwierdził, że spośród powrotem można korzystać przy Chinach z ich wyszukiwarki Bing. "Potwierdzamy, że wyszukiwarka Bing nie był dostępna w Chinach, lecz już można z pani a korzystać" - napisał…...

auta z silnikiem Diesla. Zredukowania w Lombardii  Moto
Auta z silnikiem Diesla. Zredukowania w Lombardii Moto

W 214 miastach i miasteczkach w Lombardii wchodzi po życie zakaz ruchu samochodów z silnikami napędzanymi paliwem diesel Euro 3. Będzie obowiązywał 12 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Dotyczy kilkuset…...