Cofanie liczników w autach będzie karane, Senat przyjął ustawę

  • Duży ruch po autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Posiadali budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary zbyt cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do odwiedzenia granicy z Czechami po pięć godzin. Jest porozumienie na ostatni odcinek A1

Senat bez korekt przyjął nowelizację przepisów, które mają ukrócić proceder "przekręcania" liczników w używanych samochodach. Oszustom ma grozić poniekąd pięć lat więzienia. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Za nowelizacją Uprawnienia o ruchu drogowym a także Kodeksu karnego głosowało 84 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Sejm uchwalił te regulace 15 marca. Nowelizacja, przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, mniema między innymi wprowadzenie - co do zasady - zakazu wymiany drogomierza przy pojazdach. Jedynym wyjątkiem od tej reguły ma być uszkodzenie lub konieczność zamiany części pojazdu nierozerwalnie złączonej z licznikiem.

Kary za cofanie liczników w samochodach

Jak wskazywano, obiektem nowelizacji jest zniesienie patologicznego zjawiska nieuprawnionej ingerencji po przebieg drogomierza. Według resortu sprawiedliwości, "nowelizacja ma wypełnić istniejącą lukę, gwarantując pełne przekonanie obrotu i zapobiegając nieuczciwym, oszukańczym praktykom sprzedających pojazdy mechaniczne". "Jednocześnie nowelizacja dzierży za zadanie zlikwidować proceder polegający na oferowaniu usług zaniżania wskazań drogomierza po pojeździe mechanicznym, który wówczas proceder obecnie jest bezkarny, a w większości przykładów poprzedza zabiegi osób, chcących w oszukańczy sposób sprzedać pojazd" - dodawał resort sprawiedliwości.

Urok PRL-u w rejestrze wozów. Kilka milionów "martwych dusz"

Nowe przepisy przewidują, hdy za zmianę wskazań postaci licznika, ingerencję w prawidłowość pomiaru, dokonanie wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu mimo przepisom ustawy będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Zbyt oszustwo ma odpowiadać zarówno ten, kto je zleca, jak i wykonawca, w przykład mechanik w warsztacie.

Zgodnie z nowelą, właścicielowi samochodu, który odrzucić zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika w nowy, ma grozić kara do 3 tysięcy zł. Obecnie stacje kontroli wozów mają obowiązek przekazywania do odwiedzenia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stanu licznika wskazanego podczas obowiązkowego przeglądu fachowego pojazdu. Po wejściu przy życie uchwalonych przepisów stacje kontroli będą także przedstawiały informacje o wymianie licznika i jego przebiegu podczas odczytu przez diagnostę.

Inne zmiany

Nowe przepisy nakładają też dodatkowe obowiązki na podmioty uprawnione do odwiedzenia kontroli wskazań stanu licznika. Uprawniony diagnosta będzie zmuszony między innymi do sprawdzania wymienionych liczników, pobierania opłat, przekazywania wskazania nowo zamontowanego licznika do centralnej ewidencji pojazdów.

Diagnosta będzie też miał prawo zatrzymania dowodu rejestracyjnego, gdy prędkościomierz nie odmierza przebiegu przy jednostkach miary właściwych dla rodzaju pojazdu, odczyt wskazania licznika wraz z jednostką miary nie wydaje się być możliwy lub właściciel pojazdu nie złożył pisemnego oświadczenia o dacie wymiany licznika.

Projekt przewiduje również, że w czasie kontroli drogowej funkcjonariusze policji, straży granicznej, inspekcji przewozu drogowego, żandarmerii wojskowej i służby celnej będą mieli obowiązek zanotowania aktualnego postaci licznika sprawdzanego samochodu. Następnie informacje te mają dotrzeć do centralnej ewidencji wozów. Zdaniem projektodawcy umożliwi wówczas porównanie kolejnych odczytów licznika i łatwiejsze wykrycie kuglarzów.

Popularny

cBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu
CBA w siedzibach Alior Instytucji finansowej i Ruchu

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Okręgowej po Krakowie przeszukali siedziby Alior Banku i spółki Czyn oraz innych podmiotów po związku ze śledztwem dotyczącym m. in. nieprawidłowości z udzieleniem przez ten pula kredytów…...

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...

cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić  Wraz z świata
Cameron do Junckera: Unia powinien się zmienić Wraz z świata

May przejmuje kontrolę ponad negocjacjami co do brexitu Premier May do obywateli Unii europejskiej: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn przemieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa…...

bZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi
BZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi

Bank Zachodni WBK już po raz trzeci w ciągu ostatnich tygodni ostrzega swoich klientów poprzednio atakami phishingowymi. Spółka apeluje o ostrożność przy sprawdzaniu podejrzanych wiadomości. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko kradzieży…...