Cofanie liczników w autach będzie karane, Senat przyjął ustawę

  • Duży ruch po autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Posiadali budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary zbyt cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do odwiedzenia granicy z Czechami po pięć godzin. Jest porozumienie na ostatni odcinek A1

Senat bez korekt przyjął nowelizację przepisów, które mają ukrócić proceder "przekręcania" liczników w używanych samochodach. Oszustom ma grozić poniekąd pięć lat więzienia. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Za nowelizacją Uprawnienia o ruchu drogowym a także Kodeksu karnego głosowało 84 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Sejm uchwalił te regulace 15 marca. Nowelizacja, przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, mniema między innymi wprowadzenie - co do zasady - zakazu wymiany drogomierza przy pojazdach. Jedynym wyjątkiem od tej reguły ma być uszkodzenie lub konieczność zamiany części pojazdu nierozerwalnie złączonej z licznikiem.

Kary za cofanie liczników w samochodach

Jak wskazywano, obiektem nowelizacji jest zniesienie patologicznego zjawiska nieuprawnionej ingerencji po przebieg drogomierza. Według resortu sprawiedliwości, "nowelizacja ma wypełnić istniejącą lukę, gwarantując pełne przekonanie obrotu i zapobiegając nieuczciwym, oszukańczym praktykom sprzedających pojazdy mechaniczne". "Jednocześnie nowelizacja dzierży za zadanie zlikwidować proceder polegający na oferowaniu usług zaniżania wskazań drogomierza po pojeździe mechanicznym, który wówczas proceder obecnie jest bezkarny, a w większości przykładów poprzedza zabiegi osób, chcących w oszukańczy sposób sprzedać pojazd" - dodawał resort sprawiedliwości.

Urok PRL-u w rejestrze wozów. Kilka milionów "martwych dusz"

Nowe przepisy przewidują, hdy za zmianę wskazań postaci licznika, ingerencję w prawidłowość pomiaru, dokonanie wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu mimo przepisom ustawy będzie groziło od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Zbyt oszustwo ma odpowiadać zarówno ten, kto je zleca, jak i wykonawca, w przykład mechanik w warsztacie.

Zgodnie z nowelą, właścicielowi samochodu, który odrzucić zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany licznika w nowy, ma grozić kara do 3 tysięcy zł. Obecnie stacje kontroli wozów mają obowiązek przekazywania do odwiedzenia Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stanu licznika wskazanego podczas obowiązkowego przeglądu fachowego pojazdu. Po wejściu przy życie uchwalonych przepisów stacje kontroli będą także przedstawiały informacje o wymianie licznika i jego przebiegu podczas odczytu przez diagnostę.

Inne zmiany

Nowe przepisy nakładają też dodatkowe obowiązki na podmioty uprawnione do odwiedzenia kontroli wskazań stanu licznika. Uprawniony diagnosta będzie zmuszony między innymi do sprawdzania wymienionych liczników, pobierania opłat, przekazywania wskazania nowo zamontowanego licznika do centralnej ewidencji pojazdów.

Diagnosta będzie też miał prawo zatrzymania dowodu rejestracyjnego, gdy prędkościomierz nie odmierza przebiegu przy jednostkach miary właściwych dla rodzaju pojazdu, odczyt wskazania licznika wraz z jednostką miary nie wydaje się być możliwy lub właściciel pojazdu nie złożył pisemnego oświadczenia o dacie wymiany licznika.

Projekt przewiduje również, że w czasie kontroli drogowej funkcjonariusze policji, straży granicznej, inspekcji przewozu drogowego, żandarmerii wojskowej i służby celnej będą mieli obowiązek zanotowania aktualnego postaci licznika sprawdzanego samochodu. Następnie informacje te mają dotrzeć do centralnej ewidencji wozów. Zdaniem projektodawcy umożliwi wówczas porównanie kolejnych odczytów licznika i łatwiejsze wykrycie kuglarzów.

Popularny

bCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej  Prawo
BCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej Prawo

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Business Centre Club chcą, żeby rząd wycofał się z projektu naprawdę zwanej ustawy tytoniowej. Katalogów zdaniem znowelizowane przepisy uderzą rykoszetem w plantatorów tytoniu i producentów papierosów, zaś na zmianach skorzystają…...

barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację  Ze świata
Barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację Ze świata

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

bank Handlowy - wyniki finansowe w I kwartale 2017 roku
Bank Handlowy - wyniki finansowe w I kwartale 2017 roku

Wynik finansowy Banku Handlowego rozczarował. W pierwszym kwartał 2017 roku jego zysk netto wyniesie 60 mln zł. To o 44 mln zł mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podała spółka…...

banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów
Banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów

Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Fundamentalne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden spośród największych…...