3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski

Od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Uaktualnieniu Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie papierów o dopłaty bezpośrednie. W tym roku jest na ten zamiar ponad 3, 5 mld euro - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Po 10 latach doświadczeń w obszarze realizacji Wspólnej Polityki Rolnej w naszym kraju, odważnie zmieniłem reguły wsparcia finansowego. Chcę w tej perspektywie bardzo równo postawić na finansowanie rodzinnych gospodarstw małych i przeciętnych, na dodatkowe wsparcie gospodarstw młodych rolników, a także na promocję rolników energicznych i produkcyjnych - rzekł minister.

Konieczne wnioski w marcu

Podkreślił, hdy tym celom są podporządkowane oba filary WPR (dopłaty bezpośrednie i program rozwoju obszarów wiejskich - PROW).

Sawicki: od maja możliwa sprzedaż wyrobów mlecznych wprost z gospodarstw

Sawicki zaapelował do rolników, że jeżeli chcą odbierać dopłaty w grudniu powinni składać wnioski już w marcu.

Obecny na rady prezes ARiMR Andrzej Gross przypomniał, że Agencja stanie się przyjmowała - jak jak roku - wnioski do odwiedzenia 15 maja, a wnioski dostarczone po 9 czerwca nie będą rozpatrywane a mianowicie podkreślił prezes ARiMR. Rolnik może składać wnioski do odwiedzenia 9 czerwca, ale zbyt każdy dzień opóźnienia (po 15 maja) dopłaty pomniejszane są o 1 proc.

Na jednym formularzu wniosku można jednocześnie ubiegać się o: płatności proste, dopłaty z PROW 2007-2013 (zobowiązania z poprzednich lat) oraz PROW 2014-2020 (nowe zobowiązania) dla działań: płatności ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne a także o pomoc na zalesianie - wyliczał szef Firm.

240 euro dzięki hektar

Sawicki: rolnicy mogą mieć zarabiać tyle, co miastowi

Jak mówił, dopłaty proste mają przede wszystkim dopomagać aktywnych rolników, małe i średnie gospodarstwa, które mogą mieć szansę na rozwój w warunkach globalizacji rynków, jak na przykład również pomagać w produkowaniu zdrowej, wysokiej jakości żywności. Nowy system dopłat bezpośrednich ma także wspierać restrukturyzację i modernizację sektora rolno-spożywczego.

Gross zaznaczył, że każdemu rolnikowi przysługuje dopłata istotna w oraz za tak zwanym. Zazielenienie w wysokości 180 euro na hektar. Umiarkowana płatność wyniesie ok. 240 euro na ha. Jednak tzw. aktywny rolnik może uzyskać nawet 500 euro dopłat na hektar.

Aby otrzymać dopłatę za zazielenienie trzeba spełnić wymóg dywersyfikacji (zróżnicowania) upraw. Wiąże ona od 10 hektarów gruntów rolnych. Natomiast obowiązek utrzymywania obszarów proekologicznych odnosi się do gospodarstw powyżej 15 gruntów ornych. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie spełniają wymóg zazielenienia a mianowicie wyjaśnił Gross.

Nowym elementem jest dopłata na rzecz młodych rolników (do 40 roku życia). Na ten cel przeznaczone jest dwóch proc. z całej puli dopłat. Dostaną ją osoby, które po raz główny rozpoczynają działalność rolniczą. Dopłata przysługuje do powierzchni pięćdziesiąt hektarów i wynosi 60 euro/ha.

15 proc. puli na dopłaty

Także nowym rodzajem płatności są dopłaty dodatkowe, które będą przysługiwały od 3. 01 do 30 hektarów gruntów, będą one dodatkowo wspierały małe i średnie gospodarstwa rolne. Ich wysokości - to 40 euro/ha.

Inne niż w poprzedniej perspektywie będą dopłaty produkcyjne. Na ten rodzaj płatności przeznaczone jest 15 proc. puli. Dopłaty przysługują producentom: bydła, krów, owiec kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, zmienników skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu jak i również konopi. Stawki tych dopłat są zróżnicowane.

Na dopłaty bezpośrednie na okres 2014-2020 Polski ma 23 mln 700 mln €.

Popularny

blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli  Wraz ze świata
Blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli Wraz ze świata

Tysiące rolników, głównie producentów wieprzowiny i mleka, protestowało w poniedziałek przy Brukseli, domagając się interwencji na rynku w celu podniesienia cen. Rolnicy blokowali główne instytucje europejskie ciągnikami. Policja użyła gazu łzawiącego.…...

awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach  Ze świata
Awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach Ze świata

Microsoft potwierdził, że spośród powrotem można korzystać przy Chinach z ich wyszukiwarki Bing. "Potwierdzamy, że wyszukiwarka Bing nie był dostępna w Chinach, lecz już można z pani a korzystać" - napisał…...

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...

barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację  Ze świata
Barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację Ze świata

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...