Banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów

  • Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Fundamentalne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia
  • Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Bank stworzył klona. Doradza klientom
  • Jeden spośród największych banków w Polsce zmieni nazwę
  • ING ma zgodę na nowy pula w naszym kraju. Raiffeisen dostał odmowę

Banki i SKOK-i będą zobowiązane do szukania spadkobierców osób zmarłych, które zostawiły pieniądze na prowadzonych przez nie kontach - zakłada projekt ustawy na temat "uśpionych rachunkach", który trafił właśnie do Senatu. Tej autorzy chcieliby, by Sejm zajął się nim w tej chwili w lutym.

Chodzi o projekt nowelizacji Uprawnienia bankowego, ustawy o SKOK-ach oraz ustawy o ewidencji ludności, który został przygotowany przez senatorów PO a mianowicie Kazimierza Kleinę i Mieczysława Augustyna.

Tesco uprzedza: będziemy mieli mniejszy zarobek. Po aferze

Ważne zmiany

- Projekt dotyczy sytuacji, gdy klient banku lub SKOK-u umiera, a na jego rachunku przebywają środki, o których spadkobiercy nie wiedzą, a dlatego nie zgłaszają do nich swoich praw. Nasza oferta przewiduje nałożenie na organizacje finansowe obowiązku poszukiwania takich osób" - wyjaśnił przy rozmowie z PAP 1 z autorów projektu jak i również jednocześnie przewodniczący senackiej komisji finansów Kazimierz Kleina (PO). - Chcielibyśmy, aby po lutym projekt ten trafił do Sejmu - dodał Kleina.

Propozycja senatorów przewiduje, że bank lub SKOK widząc, iż przez 10 lat na konkretnym koncie nie są robione żadne operacje (nie ma wpływów, ani żadne nakłady nie są z niego wypłacane), byłyby zobowiązane, na co najmniej 6 miesięcy zanim upływem dziesięcioletniego okresu nieaktywności, poinformować posiadacza rachunku bankowego o skutkach upływu tego okresu.

OPEC przynosi rabaty w Azji. Ropa w Nowym Jorku tanieje

Poszukiwanie

Dodatkowo koordynacje finansowe już po pięć latach braku aktywności dzięki danym koncie musiałyby wystąpić do ministra właściwego do spraw wewnętrznych o udostępnienie danych z rejestru PESEL umożliwiających ustalenie, czy właściciel rachunku żyje.

"W projekcie proponuje się, aby środki pieniężne zgromadzone w rachunkach osób zmarłych a także +rachunkach uśpionych+ w zależności z brakiem aktywności na stronie posiadacza rachunku, zostały przekazywane przez banki do odwiedzenia podmiotu, który zarządzałby nimi do czasu wypłacenia katalogów spadkobiercom, zapisobiercom, posiadaczom weksli, czy też innym podmiotom mającym tytuł prawny do odwiedzenia tych środków" - wskazano w uzasadnieniu projektu. Dodano, że zadania związane z administrowaniem takimi środkami a także dbania o utrzymywanie pierwotnego "należytej wartości" powinien urzeczywistniać BGK.

Trzy miesiące

"Przekazanie środków (do BGK - PAP) będzie musiało nastąpić najpóźniej w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania umowy rachunku bankowego albo, gdy w porozumieniu rachunku bankowego dokonano władzy wkładem na wypadek śmierci – w terminie trzy miesięcy od dnia zawiadomienia" - czytamy w uzasadnieniu.

Gdy środki odszukają się już w BGK, corocznie miałyby być waloryzowane o prognozowany w ustawie budżetowej na dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Waloryzacja miałaby być dokonywana na ostatni dzień roku kalendarzowego.

Projektodawcy obawiając się, że niektóre banki mają możliwość niesumiennie wywiązywać się spośród obowiązku przekazywania "uśpionych środków" do BGK, chcą dać możliwość Komisji Nadzoru Finansowego diagnozowanie wykonywania przez banki świeżych obowiązków.

Co jeszcze?

To jednak niejedyne zmiany, jakie zaproponowali senatorowie PO. Projekt zakłada bowiem również utworzenie centralnej danych o rachunkach, jaka ma stanowić wspólnym dla banków i SKOK-ów mechanizmem generowania zbiorczej informacji. "Projektodawca uznaje za jedną z najistotniejszych przeszkód, na które natrafiają osoby uprawnione z tytułu spadku lub zapisu, chcące korzystać ze swego prawa do odwiedzenia środków finansowych zgromadzonych na rachunku zmarłego klienta – brak informacji na temat tegoż, jaki bank, czy SKOK, prowadził rachunek" - wskazano w uzasadnieniu.

W ocenie projektodawców - czytamy - umożliwienie uprawnionemu otrzymania zbiorczej informacji w przypadkowym banku albo SKOK konstytuować będzie rzeczywiste ułatwienie dostępu do informacji. "Uprawniony odrzucić będzie musiał zastanawiać się nad tym, gdzie musi się udać w celu uzyskania informacji i bądź informacja zostanie mu udzielona. Dodatkowo, rozwiązanie takie stanie się minimalizowało koszty uprawnionego. Nie zaakceptować tylko oszczędzi on pieniądze, ale również czas. Rolą ustawodawcy jest tworzenie upoważnienia przyjaznego dla obywatela, zabierając także pod uwagę, zagwarantowanie ochrony interesów uprawnionego przy relacjach z profesjonalnym podmiotem rynku finansowego" - podkreślono.

W projekcie zapisano, że nowe rozwiązania miałyby wejść w życie jednej stycznia 2016 r.

Popularny

apple pokazał Smart Watch  Tech
Apple pokazał Smart Watch Tech

Inteligentny zegarek oraz zupełnie nowy model komputera MacBook zaprezentował w poniedziałek Apple na konferencji w San Francisco. Apple Watch pozwala odbierać rozmowy telefoniczne i czyta e-maile. Była to pierwsza premiera…...

aRiMR wypłaciła ponad 97 proc. dopłat bezpośrednich za 2016 r.
ARiMR wypłaciła ponad 97 proc. dopłat bezpośrednich za 2016 r.

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty robocie w Unii Unia szykuje rewolucję w…...

awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach  Ze świata
Awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach Ze świata

Microsoft potwierdził, że spośród powrotem można korzystać przy Chinach z ich wyszukiwarki Bing. "Potwierdzamy, że wyszukiwarka Bing nie był dostępna w Chinach, lecz już można z pani a korzystać" - napisał…...

auta z silnikiem Diesla. Zredukowania w Lombardii  Moto
Auta z silnikiem Diesla. Zredukowania w Lombardii Moto

W 214 miastach i miasteczkach w Lombardii wchodzi po życie zakaz ruchu samochodów z silnikami napędzanymi paliwem diesel Euro 3. Będzie obowiązywał 12 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Dotyczy kilkuset…...