Banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów

  • Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Fundamentalne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia
  • Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Bank stworzył klona. Doradza klientom
  • Jeden spośród największych banków w Polsce zmieni nazwę
  • ING ma zgodę na nowy pula w naszym kraju. Raiffeisen dostał odmowę

Banki i SKOK-i będą zobowiązane do szukania spadkobierców osób zmarłych, które zostawiły pieniądze na prowadzonych przez nie kontach - zakłada projekt ustawy na temat "uśpionych rachunkach", który trafił właśnie do Senatu. Tej autorzy chcieliby, by Sejm zajął się nim w tej chwili w lutym.

Chodzi o projekt nowelizacji Uprawnienia bankowego, ustawy o SKOK-ach oraz ustawy o ewidencji ludności, który został przygotowany przez senatorów PO a mianowicie Kazimierza Kleinę i Mieczysława Augustyna.

Tesco uprzedza: będziemy mieli mniejszy zarobek. Po aferze

Ważne zmiany

- Projekt dotyczy sytuacji, gdy klient banku lub SKOK-u umiera, a na jego rachunku przebywają środki, o których spadkobiercy nie wiedzą, a dlatego nie zgłaszają do nich swoich praw. Nasza oferta przewiduje nałożenie na organizacje finansowe obowiązku poszukiwania takich osób" - wyjaśnił przy rozmowie z PAP 1 z autorów projektu jak i również jednocześnie przewodniczący senackiej komisji finansów Kazimierz Kleina (PO). - Chcielibyśmy, aby po lutym projekt ten trafił do Sejmu - dodał Kleina.

Propozycja senatorów przewiduje, że bank lub SKOK widząc, iż przez 10 lat na konkretnym koncie nie są robione żadne operacje (nie ma wpływów, ani żadne nakłady nie są z niego wypłacane), byłyby zobowiązane, na co najmniej 6 miesięcy zanim upływem dziesięcioletniego okresu nieaktywności, poinformować posiadacza rachunku bankowego o skutkach upływu tego okresu.

OPEC przynosi rabaty w Azji. Ropa w Nowym Jorku tanieje

Poszukiwanie

Dodatkowo koordynacje finansowe już po pięć latach braku aktywności dzięki danym koncie musiałyby wystąpić do ministra właściwego do spraw wewnętrznych o udostępnienie danych z rejestru PESEL umożliwiających ustalenie, czy właściciel rachunku żyje.

"W projekcie proponuje się, aby środki pieniężne zgromadzone w rachunkach osób zmarłych a także +rachunkach uśpionych+ w zależności z brakiem aktywności na stronie posiadacza rachunku, zostały przekazywane przez banki do odwiedzenia podmiotu, który zarządzałby nimi do czasu wypłacenia katalogów spadkobiercom, zapisobiercom, posiadaczom weksli, czy też innym podmiotom mającym tytuł prawny do odwiedzenia tych środków" - wskazano w uzasadnieniu projektu. Dodano, że zadania związane z administrowaniem takimi środkami a także dbania o utrzymywanie pierwotnego "należytej wartości" powinien urzeczywistniać BGK.

Trzy miesiące

"Przekazanie środków (do BGK - PAP) będzie musiało nastąpić najpóźniej w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania umowy rachunku bankowego albo, gdy w porozumieniu rachunku bankowego dokonano władzy wkładem na wypadek śmierci – w terminie trzy miesięcy od dnia zawiadomienia" - czytamy w uzasadnieniu.

Gdy środki odszukają się już w BGK, corocznie miałyby być waloryzowane o prognozowany w ustawie budżetowej na dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Waloryzacja miałaby być dokonywana na ostatni dzień roku kalendarzowego.

Projektodawcy obawiając się, że niektóre banki mają możliwość niesumiennie wywiązywać się spośród obowiązku przekazywania "uśpionych środków" do BGK, chcą dać możliwość Komisji Nadzoru Finansowego diagnozowanie wykonywania przez banki świeżych obowiązków.

Co jeszcze?

To jednak niejedyne zmiany, jakie zaproponowali senatorowie PO. Projekt zakłada bowiem również utworzenie centralnej danych o rachunkach, jaka ma stanowić wspólnym dla banków i SKOK-ów mechanizmem generowania zbiorczej informacji. "Projektodawca uznaje za jedną z najistotniejszych przeszkód, na które natrafiają osoby uprawnione z tytułu spadku lub zapisu, chcące korzystać ze swego prawa do odwiedzenia środków finansowych zgromadzonych na rachunku zmarłego klienta – brak informacji na temat tegoż, jaki bank, czy SKOK, prowadził rachunek" - wskazano w uzasadnieniu.

W ocenie projektodawców - czytamy - umożliwienie uprawnionemu otrzymania zbiorczej informacji w przypadkowym banku albo SKOK konstytuować będzie rzeczywiste ułatwienie dostępu do informacji. "Uprawniony odrzucić będzie musiał zastanawiać się nad tym, gdzie musi się udać w celu uzyskania informacji i bądź informacja zostanie mu udzielona. Dodatkowo, rozwiązanie takie stanie się minimalizowało koszty uprawnionego. Nie zaakceptować tylko oszczędzi on pieniądze, ale również czas. Rolą ustawodawcy jest tworzenie upoważnienia przyjaznego dla obywatela, zabierając także pod uwagę, zagwarantowanie ochrony interesów uprawnionego przy relacjach z profesjonalnym podmiotem rynku finansowego" - podkreślono.

W projekcie zapisano, że nowe rozwiązania miałyby wejść w życie jednej stycznia 2016 r.

Popularny

foxconn i automatyzacja fabryk
Foxconn i automatyzacja fabryk

Foxconn Electronics, tajwańska firma to jeden z największych producentów sprzętów elektronicznych. Jego fabryki opuszczają takie sprzęty jak iPhone, iPad, czytniki Kindle, a także konsole PlayStation czterech czy Xbox One. Spółka wyjawiła plany automatyzacji…...

100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej
100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia: Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie a także postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej. W taki sposób skomentował decyzję Trybunału, który nakazał wstrzymanie…...

3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski
3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski

Od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Uaktualnieniu Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie papierów o dopłaty bezpośrednie. W tym roku jest na ten zamiar ponad 3, 5 mld euro - poinformował w piątek na konferencji…...

a1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę
A1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę

Duży gest w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...