Ceny: Idą święta, a warzywa i owoce nadal tanie

Mimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, warzywa i cytrusy nie drożeją. Ale wigilijna grzybowa czy pierogi są trochę droższe, bo grzyby kosztują o kilka procent więcej niż przed rokiem - informuje rzeczniczka branży hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

W stosunku z 2013 rokiem ojczyste warzywa, owoce oraz pomarańcze są tańsze. Droższe istnieją grzyby i orzechy. Bardzo tanie są jabłka.

Taniej o 45 proc. niż przed rokiem

Czeska wojna z polską żywnością. "Niedopuszczalne działania"

Hurtowe ceny jabłek konsumpcyjnych z tradycyjnych przechowalni nie zaakceptować przekraczają 1 zł zbyt kilogram, ale już cytrusy przechowywane w chłodni spośród kontrolowaną atmosferą są droższe i kosztują 1 zł do 1, 30 zł za kilogram. Ale jak i również tak jest to trzydziestu pięciu - 45 proc. oszczędniej niż przed rokiem.

Znacznie tańsze są rodzime warzywa. W ofercie hurtowej (np. dla sklepów) koszta kapusty kiszonej wahają się od 1, 85 do 2, 20 zł zbytnio kilogram czyli o niemal 40 proc. mniej niźli w ubiegłym roku. Kapusta biała jest o połówkę tańsza, mniej trzeba również zapłacić za cebulę, ogórki kwaszone, marchew, buraki czerwone oraz za ziemniaki.

Ceny pieczarek są wciąż trochę niższe (4 proc. ) w porównaniu do ceny sprzed roku, lecz tuż przed świętami Bożego Narodzenia, prawdopodobnie grzyby owe podrożeją. Obecnie pieczarki wyprzedawane są w cenie od 4, 5 do 6, 00 zł za kilogram.

Tanie cytryny

Grzyby suszone są około 5 proc. droższe niż po grudniu 2013 r., zaś to dlatego, że było ich w tym r. mniej. Ceny grzybów przypalanych są zróżnicowane, od sześcdziesięciu zł za kilogram tak zwane. miału gastronomicznego do 600 zł za kilogram kapeluszy borowików.

Czeska sposób postępowania ws. polskiej żywności. Sawicki: jest niezgodna z prawem UE

Mak przy sprzedaży hurtowej kosztuje 8-12 zł za kilogram. Oliwa rzepakowy od 12 do odwiedzenia 16 zł za litr.

Rodzynki zwykłe (mniejsze) kosztują 10 zł/kg, wielkie - Jumbo 22 zł/kg. W tym roku orzechy laskowe kosztują dwa razy tyle co przed rokiem (11-16 zł/kg), włoskie istnieją droższe o 30 proc. (7, 5 do 18 zł/kg).

W analogicznej cenie co w przeszłym roku oferowane są cytrusy. Pomarańcze można kupić kilkanaście procent taniej tj. w cenie 2, 75 do 4, 5 zł/kg przy zależności od odmiany; mandarynki w cenie od 2, 5 zł (drobne) do 6, 5 zł zbytnio odmianę Klementynka. Cytryny są dość tanie, 4 do odwiedzenia 5 zł/kg (ale o 6 proc. droższe niźli w ub. r.. ).

Wśród nowości będą suszone owoce miechunki (egzotyczna roślina peruwiańska), która w postaci świeżej stosowana jest do dekoracji ciast i tortów, a suszona ma możliwość być stosowana w mieszance bakalii. Suszona - kosztuje 54 zł za kilogram.

Popularny

brexit Paryż nowym centrum finansowym zamiast Londynu
Brexit Paryż nowym centrum finansowym zamiast Londynu

Paryż mógłby pochwycić miejsce Londynu jako znaczącego centrum finansowego. W reakcji na wynik referendum popierający Brexit, stolica Francji posiada zadziałać na instytucje świata finansów jak magnes. Zapowiedział to prezydent Francois…...

bochniarz komentuje zakaz handlu po niedzielę
Bochniarz komentuje zakaz handlu po niedzielę

Henryka Bochniarz, przewodnicząca Wskazówki Dialogu Społecznego uważa zakaz handlujących niedziel za złe rozwiązanie. Może ono zaburzać logistykę firm i bóg wie do końca, jak odbije się na całej gospodarce. Dlatego, według niej…...

boże Narodzenie 2017: wydatki przedsiębiorstw, bonusy świąteczne
Boże Narodzenie 2017: wydatki przedsiębiorstw, bonusy świąteczne

Pracownicy otrzymają z okazji świąt Bożego Narodzenia przeważnie od momentu 100 do 300 złotych. Natomiast 8 na 10 pracodawców planuje dla zatrudnionych różne niespodzianki świąteczne. Takie wnioski płyną spośród raportu…...

braster rozpoczyna przegląd opcji strategicznych
Braster rozpoczyna przegląd opcji strategicznych

Zarząd spółki Braster poinformował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych. Notowana na warszawskiej giełdzie korporacja oferuje urządzenie do samodzielnego badania piersi, które odrzucić okazało się sukcesem rynkowym. Akcje spółki kosztują obecnie…...