Ceny: Idą święta, a warzywa i owoce nadal tanie

Mimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, warzywa i cytrusy nie drożeją. Ale wigilijna grzybowa czy pierogi są trochę droższe, bo grzyby kosztują o kilka procent więcej niż przed rokiem - informuje rzeczniczka branży hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

W stosunku z 2013 rokiem ojczyste warzywa, owoce oraz pomarańcze są tańsze. Droższe istnieją grzyby i orzechy. Bardzo tanie są jabłka.

Taniej o 45 proc. niż przed rokiem

Czeska wojna z polską żywnością. "Niedopuszczalne działania"

Hurtowe ceny jabłek konsumpcyjnych z tradycyjnych przechowalni nie zaakceptować przekraczają 1 zł zbyt kilogram, ale już cytrusy przechowywane w chłodni spośród kontrolowaną atmosferą są droższe i kosztują 1 zł do 1, 30 zł za kilogram. Ale jak i również tak jest to trzydziestu pięciu - 45 proc. oszczędniej niż przed rokiem.

Znacznie tańsze są rodzime warzywa. W ofercie hurtowej (np. dla sklepów) koszta kapusty kiszonej wahają się od 1, 85 do 2, 20 zł zbytnio kilogram czyli o niemal 40 proc. mniej niźli w ubiegłym roku. Kapusta biała jest o połówkę tańsza, mniej trzeba również zapłacić za cebulę, ogórki kwaszone, marchew, buraki czerwone oraz za ziemniaki.

Ceny pieczarek są wciąż trochę niższe (4 proc. ) w porównaniu do ceny sprzed roku, lecz tuż przed świętami Bożego Narodzenia, prawdopodobnie grzyby owe podrożeją. Obecnie pieczarki wyprzedawane są w cenie od 4, 5 do 6, 00 zł za kilogram.

Tanie cytryny

Grzyby suszone są około 5 proc. droższe niż po grudniu 2013 r., zaś to dlatego, że było ich w tym r. mniej. Ceny grzybów przypalanych są zróżnicowane, od sześcdziesięciu zł za kilogram tak zwane. miału gastronomicznego do 600 zł za kilogram kapeluszy borowików.

Czeska sposób postępowania ws. polskiej żywności. Sawicki: jest niezgodna z prawem UE

Mak przy sprzedaży hurtowej kosztuje 8-12 zł za kilogram. Oliwa rzepakowy od 12 do odwiedzenia 16 zł za litr.

Rodzynki zwykłe (mniejsze) kosztują 10 zł/kg, wielkie - Jumbo 22 zł/kg. W tym roku orzechy laskowe kosztują dwa razy tyle co przed rokiem (11-16 zł/kg), włoskie istnieją droższe o 30 proc. (7, 5 do 18 zł/kg).

W analogicznej cenie co w przeszłym roku oferowane są cytrusy. Pomarańcze można kupić kilkanaście procent taniej tj. w cenie 2, 75 do 4, 5 zł/kg przy zależności od odmiany; mandarynki w cenie od 2, 5 zł (drobne) do 6, 5 zł zbytnio odmianę Klementynka. Cytryny są dość tanie, 4 do odwiedzenia 5 zł/kg (ale o 6 proc. droższe niźli w ub. r.. ).

Wśród nowości będą suszone owoce miechunki (egzotyczna roślina peruwiańska), która w postaci świeżej stosowana jest do dekoracji ciast i tortów, a suszona ma możliwość być stosowana w mieszance bakalii. Suszona - kosztuje 54 zł za kilogram.

Popularny

bIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych
BIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych

Pomimo zaostrzenia przepisów kodeksu karnego, wymierzonych w niepłacących na dzieci, w pierwszym półroczu 2018 roku tylko przy kwietniu odnotowano nieznaczny zmniejszenie liczby dłużników alimentacyjnych. Dodatkowo tendencja jest wzrostowa a mianowicie poinformował BIG…...

bitcoiny warte 4 mln funtów gdzieś na wysypisku  Informacje
Bitcoiny warte 4 mln funtów gdzieś na wysypisku Informacje

Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą uregulowania kryptowalut. "Mogą tworzyć znaczące ryzyko" Kryptowaluty nieoczekiwanie tracą na wartości Jaki będzie 2018 rok po gospodarce? Sprawdź prognozy Udany…...

black Friday - lista sklepów i promocji w 2017 roku
Black Friday - lista sklepów i promocji w 2017 roku

To już dziś - Black Friday, a więc ogromne święto zakupów. Wiele aukcji, które działają w Naszym narodzie, włączyło się w tegoroczną akcję. Atrakcyjne promocje odnajdziemy w znanych sieciówkach, jak…...

białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu  Informacje
Białoruś nie chce naszej wieprzowiny. Od dziś zakaz wwozu Informacje

Białoruś wprowadza od czwartku zakaz wwozu i tranzytu wieprzowiny z Polski w związku z wykryciem na terenie polski przypadku afrykańskiego pomoru świń – poinformował tegoż dnia przedstawiciel białoruskiego Ministerstwa Rolnictwa.…...