Agencja Standard  Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja
  • Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze energii zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan dzięki dodatkowe miliardy
  • Zmiany po PIT, ale z warunkami

Agencja Standard & Poor's utrzymała rating Lokalny na poziomie BBB dodatkowo i podniosła perspektywę, do odwiedzenia stabilnej - poinformowała przy piątek agencja S&P. Ministerstwo Finansów w komentarzu do odwiedzenia decyzji agencji stwierdziło, że analitycy nie dostrzegają w tej chwili zagrożenia dla wiarygodności lub niezależności NBP.

Agencja Standard&Poor’s jako główny element przemawiający za podwyższeniem szanse wskazała słabnące obawy na temat kluczowe instytucje państwowe.

Jak przypomniał resort finansów, jednym z głównych dowodów za obniżeniem oceny ratingowej przez agencję w styczniu br. były obawy analityków S&P o niezależność Narodowego Banku Polskiego. "Ministerstwo Zasobów wielokrotnie wskazywało na absurdalność tego argumentu. Niezależność Narodowego Banku Centralnego jest faktem, co ostatecznie zostało dostrzeżone przez agencję S&P po dzisiejszym komunikacie. Agencja przyznała, że w bieżących działaniach rządu nie widzi zagrożenia dla wiarygodności lub niezależności NBP" - czytamy.

Wzrost PKB

Powiew optymizmu. Lepsza koniunktura w przemyśle

W komunikacie agencji zobrazowane zostały skorygowane szacunki odnoszące się do dynamiki PKB na najbliższe lata. Agencja obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski przy 2016 r. do 3, 0 proc. z 3, 5 proc. rok do odwiedzenia roku i jednocześnie podwyższyła prognozę na 2017 r. do 3, 3 wraz z 3, 2 proc.

W kolejnych latach analitycy filii oczekują stopniowego przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego wskutek wyższej aktywności inwestycyjnej związanej spośród przyspieszeniem wykorzystania środków unijnych oraz wyższej konsumpcji będącej pochodną pozytywnych zjawisk zachodzących na rynku pracy, po szczególności wzrostu wynagrodzeń.

Agencja obniżyła prognozę połączeniu deficytu sektora finansów ogólnych do PKB Polski po 2016 r. do dwa, 6 proc. z dwa, 9 proc., a przy 2017 r. do trzech, 1 proc. z trzech, 2 proc..

Agencja ratingowa przewiduje wzrost deficytu budżetowego w przyszłym roku do 3, 1 proc., który będzie sukcesywnie malał do poziomu 2, 12 proc. w 2019 r. Jednocześnie zaznacza, iż wzmożone prace nad poprawą ściągalności podatków przyniosły już przy tym roku zauważalne efekty - czytamy w piątkowym komunikacie MF.

Resort wskazał, że prognoza filii tylko nieznacznie odbiega od momentu zakładanego przez MF poziomu deficytu sektora finansów ogólnych w 2017 roku. Ceny długu publicznego w kolejnych latach, prognozowane przez S&P, są niższe niż projekcje MF zawarte w Procedury Zarządzania Długiem Sektora Finansów Publicznych na lata 2017-2020.

Jednocześnie Ministerstwo Zasobów poinformowało, że podniesienie marki ratingowej Polski według firm możliwe jest w przypadku szybszego obniżania deficytu budżetowego lub w wyniku znaczącego spadku poziomów długu i kosztów jego obsługi. Spośród drugiej strony obniżenie ratingu jest możliwe w sytuacji pogorszenia sytuacji finansów ogólnych lub w przypadku ponownych obaw o niezależność NBP.

Złoty stabilny

Podczas piątkowej sesji notowania złotego pozostawały dość stabilne. Według analityków w kolejnych dniach złoty może się jednakże się osłabić.

Ok. godz. 18. 00 po opublikowaniu ratingu S&P euro kosztowało 4, 48, dolar - 4, 20, funt brytyjski 5, 33, zaś frank szwajcarski - czterech, 16.

Notowanie € wobec złotego przez duża liczba dnia oscylowała w okolicach 4, 49, a dolara - 4, 21, dlatego blisko poziomów, które można było zobaczyć na zamknięciu czwartkowej sesji. Mijający tydzień był jednak wyjątkowo słaby dla polskiej waluty, gwoli porównania w poniedziałek euro kosztowało 4, 42, zaś dolar 4, 17 - zaznacza analityk DM mBanku Rafał Sadoch.

Notowania pary USD/PLN po piątek

Ostatnia aktualizacja:

Według niego piątkowe informacje z amerykańskiego rynku robocie za listopad okazały się raczej zgodne z wymaganiami rynkowymi, dzięki czemu nie miały większego wpływu na sytuację rynkową.

Notowania pary EUR/PLN w piątek

Ostatnia aktualizacja:

Po porannym wzroście o 0, dziesięciu proc. na parze CHF/PLN, popołudniu złoty odrabiał opłaty. Za franka ok. godz. 18: 10 trzeba stało się zapłacić 4, 16 złotych, co oznaczało spadek o 0, 19 proc.

Notowania pary CHF/PLN w piątek

Ostatnia odświeżenie:

W weekend odbędzie się referendum konstytucyjne we Włoszech oraz wybory prezydenckie w Austrii. W obydwu przypadkach wyniki mogą niepomyślnie wpłynąć na nastroje, a więc również i dzięki złotego. Istnieje więc duże ryzyko tego, że przy przyszłym tygodnia notowania EUR/PLN przebiją poziom 4, 50 - prognozuje Sadoch.

Zdaniem analityka DM BOŚ Konrada Ryczki polska waluta pozostaje relatywnie słaba m. in. z uwagi na weekendowe referendum we Włoszech, które może przynieść następujące zawirowania polityczne w strefie euro.

Obniżka ratingu

Przypomnijmy, że w kwietniu br. agencja S&P zdecydowała się na obniżenie ratingu Polski. Agencja obniżyła w takim przypadku długoterminową ocenę polskiego długu w obcej walucie do pułapu "BBB plus" z "A minus".

Perspektywa ratingu była negatywna, co znaczyło, że w ocenie agencji istnieje "prawdopodobieństwo co w żadnym wypadku jak jeden do trzech", iż w ciągu 24 miesięcy rating zostanie po raz kolejny obniżony, "jeśli podważona będzie wiarygodność polityki pieniężnej lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od naszych obecnych oczekiwań".

Obniżenie ratingu spowodowało wówczas intensywne osłabienie złotego.

O agencji

Standard & Poor's to obok Moody's i Fitch najważniejsza na globie firma oceniająca, komu jak i również za ile pożyczyć pieniążki. Opinie "wielkiej trójki" rozpala pod uwagę cały świat. Te opinie to właśnie rating, czyli ocena wiarygodności kredytowej. Ratingi przyznawane są spółkom, bankom, miastom, państwom. Weryfikacja państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Wielkie agencje potwierdzają rating Polsce od 1995 roku. Staliśmy się prymusem, który z roku dzięki rok robił postępy. Do 15 stycznia, bo w takim przypadku S&P po raz 1-wszy w historii obniżył naszej firmie rating. Agencja, wbrew rządowej linii obrony uznała, hdy niesprawny Trybunał Konstytucyjny to zagrożenie dla ładu prawnego w Polsce, a dlatego i dla stabilności gospodarczej.

Popularny

afera gruntowa w Getin Noble Banku
Afera gruntowa w Getin Noble Banku

"We wszystkich interesie jest to, aby biznes gruntowy rozkręcić ASAP (z ang. tuz soon as posible a mianowicie red. ) i liczę tu w szczególności w Waszą pomoc. Na co nie…...

adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego  Ze świata
Adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego Ze świata

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rzekł dziennikarzom w Strasburgu, iż ma nadzieję, iż kraje Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie nazywanego pakietu drogowego. Ocenił, że szanse w to są większe niż w przypadku…...

apple pokazał Smart Watch  Tech
Apple pokazał Smart Watch Tech

Inteligentny zegarek oraz zupełnie nowy model komputera MacBook zaprezentował w poniedziałek Apple na konferencji w San Francisco. Apple Watch pozwala odbierać rozmowy telefoniczne i czyta e-maile. Była to pierwsza premiera…...

altus i Trigon - u dołu lupą KNF
Altus i Trigon - u dołu lupą KNF

Na październikowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego być może zadecydować o odebraniu przedsiębiorstwie Altus TFI licencji w zarządzanie funduszami alternatywnymi (FIZ, FIZAN, NS FIZ) - dowiedział się nieoficjalnie Business Insider Polska. Podobny…...