GDDKiA: powstanie dokumentacja drogi S16 z Mrągowa do Ełku

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie projektu 74-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S16 wraz z Mrągowa do Ełku. W przeszłości drogowcy pracowali nad różnymi wariantami przebiegu tej trasy, ale napotkali na sprzeciw, zwłaszcza środowisk ekologicznych. Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur biegnący na osi wschód-zachód.

Za 12, 9 mln zł zostanie wykonane studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowe i koncepcja programowa budowy odcinka S16 Mrągowo - Orzysz - Ełk. Na jego realizację wykonawca będzie miał 37 miesięcy. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, za optymalną uznano ofertę konsorcjum spółek: Europrojekt Gdańsk (lider) jak i również Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem (partner).

Uzyskanie decyzji

Wykonawca dokumentacji ma zaktualizować materiały do decyzji środowiskowej, obejmujące m. in. inwentaryzację przyrodniczą, ponowną analizę akustyczną i ocenę uwarunkowań chronienia ruchu drogowego. Jego zagadnieniem będzie też uzyskanie wyborów środowiskowej dla tej inwestycji oraz opracowanie rozwiązań na drodze i mostowych umożliwiających ogłoszenie przetargu na realizację lokaty w systemie "projektuj jak i również buduj".

Szybciej przez Mazowsze. Potężne pieniądze w ekspresówki S8 i S7

W przeszłości drogowcy pracowali już nad różnorodnymi wariantami przebiegu drogi krajowej nr 16 na tymże odcinku. Próby wyznaczania trasy wzbudzały wówczas wiele kontrowersji, zwłaszcza protestów środowisk naturalnych, bo ma ona funkcjonować przez tereny cenne przyrodniczo i krajobrazowo. Stworzona wówczas dokumentacja - ze powodu na upływ czasu i zmiany przepisów - postuluje obecnie analiz i aktualizacji.

Koncepcja trasy

To kolejny odcinek ekspresowej szesnastki w woj. warmińsko-mazurskim, na rzecz którego wykonywane będą czynności projektowe. Do kwietnia ewentualnego roku ma być gotowa koncepcja programowa drogi S16 na ponad 19-km danym odcinku Borki Wielkie - Mrągowo wraz z obwodnicą Mrągowa, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 59. Po zakończeniu prac zostanie ogłoszony przetarg na realizację tego odcinka w platformie "projektuj i buduj".

Źródło: GDDKiA S16 Mrągowo-Ełk

Ostatnie modyfikacje rozporządzenia ws. sieci autostrad i dróg ekspresowych gwoli tego województwa wprowadziły 2-ie nowe drogi ekspresowe: S5, która stanowi przedłużenie istniejącej drogi ekspresowej S5 od czasu węzła Nowe Marzy (A1) do Ostródy oraz S16 Olsztyn - Ełk a mianowicie Knyszyn.

Według rzecznika olsztyńskiej GDDKiA Karola Głębockiego, dzięki tym drogom północno-wschodnia część Polski uzyska powiązanie z siecią autostrad jak i również dróg ekspresowych w kraju jak i również Europie. Od granicy woj. kujawsko-pomorskiego do Ostródy będzie S5, następnie do Olsztynka - S7, z Olsztynka do Olsztyna - S51 i od Olsztyna do odwiedzenia Ełku - S16. Taki układ będzie łączyć drogi biegnące na linii północ - południe: autostradę A1, drogę ekspresową S7 i drogę ekspresową S61.

Popularny

costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech
Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi…...

cyberbezpieczeństwo - zastosowanie dronów
Cyberbezpieczeństwo - zastosowanie dronów

W dobie rewolucji cyfrowej okazuje się, że niebezpieczeństwo czai się przy chmurach. Mowa o dronach – dlatego to naturalnie w tej branży wychodzą przełomowe rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szczególnie w…...

co przysługuje pracownikom w okresie upałów?
Co przysługuje pracownikom w okresie upałów?

Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą robotę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...

cofanie liczników w autach będzie karane, Senat przyjął ustawę
Cofanie liczników w autach będzie karane, Senat przyjął ustawę

Duży ruch po autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Posiadali budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary zbyt cofanie…...