Expose premier Beaty Szydło

  • 300 plus po nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco używane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, należności, akcyza. Rząd ma zamiar na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale wraz z warunkami

Nasz program doprowadzi do tego, hdy małe firmy będą wydawać się się średnimi, średnie dużymi, a duże będą konkurowały na rynku globalnym a mianowicie mówiła premier Beata Szydło w Sejmie. Planowane zmiany to m. in. redukcja CIT dla drobnych firm i podwójny odpis inwestycyjny.

Szydło podkreśliła po swoim wystąpieniu w środę przed Sejmem, że jej rząd dążyć będzie do sytuacji, w której istotą rozwoju będą "inwestycje jak i również innowacje, a nie niedroga siła robocza".

- Musimy wyrwać się z pułapki średniego rozwoju. (... ) W tym zamysle musimy wykorzystać wszystkie rezerwy, jakimi dysponujemy, a są one niemałe - oceniła.

Remedium - przedsiębiorczość Polaków

Pierwszym składnikiem recepty na rozwój przedstawionym przez premier jest przedsiębiorczość Polaków. Szydło mówiła w niniejszym aspekcie o barierach, jakie napotykają przed sobą "zarówno przedsiębiorcy, jak i kandydaci dzięki przedsiębiorców".

- Deficyt kapitału własnego, brak zdolności kredytowych (... ), przeszkody biurokratyczne, wreszcie zaburzenia czystych zasad gry rynkowej - wszystkie te przeszkody wolno przynajmniej w bardzo znacznym stopniu przełamać - opowiadała.

Szydło: chcemy realnej ochrony polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem

Według Szydło podstawowym środkiem służącym do ograniczenia utrudnień biurokratycznych dla przedsiębiorców istnieją "zmiany procedur" i "rozwiązania obniżające ryzyko rozpoczynania działalności gospodarczej".

- Wówczas szczególnie ważne dla jednostek młodych, aby chcieli jak i również mogli znaleźć swoje życiowe szanse w naszym kraju, aby nie musieli emigrować za chlebem do pozostałych krajów europejskich - podkreśliła.

CIT w dół

Jak dodała Szydło, detalem programu jej rządu skierowanego do przedsiębiorców będzie również wprowadzenie czytelnych reguł odnoszących się do zamówień publicznych oraz obniżenie podatków na rzecz małych przedsiębiorstw.

- Podatek CIT dla niewielkich firm obniżymy do kolejny proc. - zapowiedziała.

Premier zaznaczyła, że jej rządowi będzie zależało przede wszystkim na wsparciu delikatnej i średniej przedsiębiorczości.

- Te wielkie na ogół znacznie lepiej sobie zostawiają radę, choć i trudności stojące przed nimi pozostaniemy usuwać - dodała.

Skuteczniejsza ściągalność podatków

Premier Beata Szydło zapowiedziała po expose zmiany w administracji podatkowej, które mają ograniczyć zakres wyłudzeń podatku VAT i zapewnić skuteczniejszy pobór akcyzy oraz podatku CIT.

Szydło obiecuje rozwój razy trzy. Najważniejsze ustawy w pierwsze sto dni rządów

- Ministerstwo finansów zajmie się odmianami w administracji podatkowej, zaopatrzeniem jej w nowoczesne narzędzia informatyczne, pozwalające na obniżenie zakresu wyłudzeń podatku VAT, skuteczniejszy pobór akcyzy i podatku CIT od dużych korporacji - zapowiedziała Szydło w swoim środowym wystąpieniu w Sejmie.

Jak podkreśliła, "nie jest możliwe solidne zrównoważenie finansów publicznych i zmniejszenie relacji długu do PKB bez odbudowania profitów podatkowych".

- Własne krajowe wpływy podatkowe po odpowiedniej skali pozwalają dzięki inwestycje wspierające wzrost ekonomiczny i wzrost płac - mówiła.

Mariaż edukacji z biznesem

Szydło mówiła też, że jej rząd postawi na młodych Polaków, aby dzięki ich pomysłowego myślenia rozwinąć "gospodarkę opartą dzięki wiedzy i na innowacji".

- Mamy system, który doprowadzi do owego, że małe firmy są stawać się średnimi, zaś średnie dużymi, a wielkie będą konkurowały w dziedzinie globalnym. Ten program to pośród innymi podwójny odpis inwestycyjny dla przedsiębiorców, którzy pozostaną reinwestowali zarobione pieniądze po rozwój swoich firm. Będzie to oznaczało aktywizację obszernej rezerwy dla naszego rozwoju - mówiła Szydło.

Nowa premier mówiła także o planach rządu Uprawnienia i Sprawiedliwości, które mogą mieć doprowadzić do lepszego wykorzystywania "potencjału intelektualnego Polaków".

- Nauka musi ściśle współpracować z biznesem. Pomoże w niniejszym Narodowe Forum Kontrahentów, które powołamy przy prezesie Rady Ministrów. Musimy skonstruować także zaplecze naukowo-badawcze gwoli małych i średnich firm. Szkolnictwo zawodowe musi okazać się dostosowane do rzeczywistych potrzeb rynku pracy - powiedziała. a mianowicie Mamy w tych sprawach konkretne plany - zapewniła Szydło.

Popularny

europa zaostrza sankcje wobec Rosji. USA też o naszym myślą  Informacje
Europa zaostrza sankcje wobec Rosji. USA też o naszym myślą Informacje

UE opublikuje w piątek po Dzienniku Urzędowym decyzję na temat zaostrzeniu sankcji gospodarczych względem Rosji za destabilizowanie Ukrainy, w związku z tym sankcje wejdą w życie. Nowe sankcje potrzebują nałożyć USA.…...

foxconn i automatyzacja fabryk
Foxconn i automatyzacja fabryk

Foxconn Electronics, tajwańska firma to jeden z największych producentów sprzętów elektronicznych. Jego fabryki opuszczają takie sprzęty jak iPhone, iPad, czytniki Kindle, a także konsole PlayStation czterech czy Xbox One. Spółka wyjawiła plany automatyzacji…...

euro możliwe na Węgrzech do oporu dekady  Ze świata
Euro możliwe na Węgrzech do oporu dekady Ze świata

Minister gospodarki narodowej Węgier Mihaly Varga nie wykluczył przystąpienia tej kraju do strefy € do końca dekady przy spełnieniu szeregu warunków. Powiedział o tym w wywiadzie gwoli wtorkowego wydania dziennika…...

energa - wyniki finansowe, zarobek 2016 rok
Energa - wyniki finansowe, zarobek 2016 rok

Grupa Energa w 2016 r. zarobiła 151 mln zł. To pięciokrotnie mniej niźli rok wcześniej. Zysk sprawny grupy wyniósł w 2016 r. 487 mln złotych wobec 1, 280 mld zł…...