Hyperloopem z Warszawy do Budapesztu. Projekt Polski i Węgier

  • Paczki i listy z poślizgiem. Poczta Polska przeprasza
  • Inspektorzy chcą przeciwstawiać się. "Frustracja osiągnęła wysoki poziom"
  • Bankructwo świecącego pustkami lotniska. "Radom robi interes życia"
  • Autostrada A1 w odcinkach. Wybrano wykonawcę kolejnego fragmentu trasy
  • Autostradą z Gdańska do granicy z Czechami. Jest umowa na następny brakujący odcinek A1

Połączenie Polski z Węgrami koleją dużych prędkości (KDP) na linii Warszawa-Budapeszt może zmienić mapę transportową Starego kontynentu Europejskiej z korzyścią dla naszego regionu - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

O projekcie naszym Adamczyk rozmawiał w czwartek z ministrem spraw cudzoziemskich i handlu Węgier Petrem Szijjarto.

Duże premie dla członków rządu. Brejza: stworzyli sobie program dodatkowych pensji

"Zacieśnienie kooperacji między naszymi krajami w zakresie połączenia Warszawy i Budapesztu koleją dużych prędkości to z całą pewnością przedsięwzięcie o charakterze cywilizacyjnym, całkiem wpisujące się w aktualnie realizowaną przez Rząd RP politykę wspierania innowacji wzmacniających system transportowy RP. Być może się ono stać kołem zamachowym naszej gospodarki, dzięki któremu będziemy mogli w posiada wykorzystać nasze przewagi konkurencyjne" – powiedział cytowany w komunikacie Adamczyk.

"Jestem przekonany, że koncepcja połączenia własnych państw siecią kolei ogromnych prędkości to niewątpliwie plan, które może zmienić mapę transportową Unii Europejskiej z korzyścią dla naszego regionu" – dodał minister.

Nowe wyzwania

Adamczyk przypomniał, iż Ministerstwo Infrastruktury finalizuje aktualnie prace nad nową Strategią Rozwoju Transportu, która będzie odpowiedzią na wyzwania stojące poprzednio sektorem zdiagnozowane w Procedury na rzecz Odpowiedzialnego Progresu.

Podczas spotkania ministrów omawiano też kwestie tyczące rozwoju szlaku Via Carpatia oraz Bursztynowego Kolejowego Korytarza Transportowego.

"Kierowany przeze mnie resort nadał priorytet zaniedbywanym dotychczas połączeniom, wskazane jest głównym celem jest naprawa dostępności i spójności transportowej nie tylko Polski, lecz również Grupy Wyszehradzkiej. Jestem przekonany, że projekty takie jak nasze flagowe przedsięwzięcie, jakim jest korytarz Via Carpatia, który w dalszym ciągu pozostaje brakującym elementem na mapie korytarzy internecie bazowej TEN-T w Ue, czy Bursztynowy Kolejowy Korytarz Transportowy, który będziemy osiągać wspólnie z naszymi węgierskimi partnerami, zostaną wkrótce urzeczywistnione" – zapewnił minister Adamczyk.

Podczas spotkania ministrowie uzgodnili także dalszą strategię działań w zakresie negocjowanego obecnie w Brukseli Pakietu Mobilności.

Popularny

egzamin gimnazjalny można zdawać po innej szkole? Prawnik wyjaśnia
Egzamin gimnazjalny można zdawać po innej szkole? Prawnik wyjaśnia

W jakich sytuacjach ma możliwość się odbyć egzamin gimnazjalny? Czy szkoły mogą wspólnie organizować egzaminy? Czy student może samodzielnie zdecydować o podejściu do egzaminu przy innej szkole? Kto może być członkiem zespołu nadzorującego…...

dywidenda od PKN Orlen. Rozstrzygnięcie o jej wysokości w ciągu kilku miesięcy  Wraz ze świata
Dywidenda od PKN Orlen. Rozstrzygnięcie o jej wysokości w ciągu kilku miesięcy Wraz ze świata

PKN Orlen odrzucić wyklucza wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy za 2014 r. z kapitału zapasowego. Wiceprezes ds. finansowych spółki Sławomir Jędrzejczyk przyznał, że kwestia dywidendy dotyczy raczej do niej…...

dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?
Dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?

Wraca dyskusja nad dyrektywą o pracownikach delegowanych. W Luksemburgu odbyło się spotkanie ministrów UE ds. zatrudnienia w tej sprawie. Jednak jakim sposobem powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska, nie udało się uzyskać…...

e-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli
E-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli

Część e-dowodów została wyprodukowana z błędem i unieważniona. - W trakcie 1 z kontroli okazało się, że wyprodukowano niewielką partię dokumentów, w których nie każde funkcjonalności warstwy elektronicznej funkcjonowały tak…...