Gowin przed komisją ds. VAT. «Państwo było teoretyczne»

Państwo okazało się nieskuteczne, ale nie mam zasadach, by zarzucać ministrom i urzędnikom nieuczciwości - ocenił przed komisją śledczą do odwiedzenia spraw VAT były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, obecnie wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Poczuwam się do współodpowiedzialności za to, że w tak istotnym obszarze stało się to państwo teoretyczne a mianowicie oświadczył przed komisją Gowin, który był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska od jesieni 2011 roku do wiosny 2013 r.. Państwo okazało się niesprawne, ale nie mam zasadach, by zarzucać ministrom jak i również urzędnikom nieuczciwość - podkreślił.

Rostowski do Horały: Komisja jest instrumentem propagandy PiS. Dziękuję, że mężczyzna się przyznał

"Instytucje nie funkcjonowały sprawnie"

- Problem ze skalą wyłudzeń VAT polegał na tymże, że instytucje kontrolne, mające zwalczać przestępczości, zwłaszcza prokuratura, nie funkcjonowały sprawnie, dlatego wynikała moja inicjatywa stworzenia od nowa Prawa na temat prokuraturze - mówił.

Zaznaczył, że jako ministrowi sprawiedliwości nie podlegała jemu ani prokuratura, ani policja czy tajne służby, a sprawą przestępstw w VAT jako minister wcale się nie zajmował.

Dodał, że nie przypomina sobie, aby brał udział w dyskusjach na temat spadku wpływów z VAT przy 2012 i 2013 r., a kwestia uszczelnienia programu podatkowego nie był tematem, "który byłby przedmiotem jakichś szerszych dysput w obrębie kierownictwa Platformy Obywatelskiej".

Gowin zastrzegł jednocześnie, iż nie należał do kręgu najbardziej zaufanych osób ówczesnego premiera. - Nie mogę zatem wykluczyć, że w kręgach węższych, w których skład wchodziły osoby obdarzone przez pana premiera Tuska zaufaniem taka tematyka była poruszana - podkreślił.

W ocenie Gowina rozwiązania ustrojowe nie były dostosowane do walki ze zorganizowanym światem przestępczym. Według jego, postawienie na czele niezależnej prokuratury sędziego (Andrzeja Seremeta - red. ) zdołało dać dobry efekt, ale - jego zdaniem - błędem było postawienie w czele Krajowej Rady Prokuratury rywala Seremeta do posady prokuratora generalnego, co spowodowało "napięcie na szczytach prokuratury" i "stan personalnego klinczu".

Gowin zaznaczył, hdy podejmowane przez niego jak ministra sprawiedliwości próby poprawienia tego stanu naruszały a mianowicie według Seremeta - autonomię prokuratury.

Hayder przed komisją: nie posiadałam gabinetu przy Ministerstwie Zasobów

"Charakter teoretyczny"

- Z perspektywy czasu uważam, że dysfunkcjonalność tego modelu została potwierdzona - stwierdził Gowin.

Jak dodał, z dzisiejszej perspektywy widać, że państwo miało "charakter teoretyczny", a prokurator generalny i ministerstwo sprawiedliwości w wielu sprawach mieli związane ręce.

Wicepremier stwierdził także, iż "wydaje się", iż pierwsze obiecujące próby uszczelnienia układu podatkowego zostały zapoczątkowane po czasach, gdy ministrem zasobów był Mateusz Szczurek. - Ale zostały zrealizowane dopiero, gdy ministrami finansów zostali Paweł Szałamacha i Mateusz Morawiecki - oświadczył.

Wicepremier potwierdził również zeznania b. ministra finansów Jacka Rostowskiego, że MF stało przeciwne projektowi ministerstwa sprawiedliwości, zakładającego przyznawanie NIP podczas jednego dnia.

- Projekt wzbudził wątpliwości w MF jako niosący możliwe zagrożenie, że tak błyskawiczne nadawanie NIP mogłoby posłużyć do powstawania firm-wydmuszek - mówił Gowin.

Jak dodał, wypracowano więc kompromis zakładający termin trzydniowy. "Rozwiązanie to funkcjonuje do obecnie i chyba jest niekontrowersyjne. Ani nie powoduje utrudnień dla przedsiębiorców, ani nie zaakceptować ułatwia działalności przestępczej polegającej na wyłudzeniu VAT a mianowicie stwierdził Gowin.

Ocena Rostowskiego

Pytany o weryfikację Rostowskiego jako ministra finansów Gowin powiedział, że w jego działalności widzi dwa okresy. Pierwszy to termin ostrego kryzysu, czyli czasy 2008-2012.

- Wówczas jego działania były nakierowane na uchronienie Polski poprzednio zapaścią finansową, która spustoszyła gospodarki Europy - ocenił. Jak jednak dodał, wydaje mu się, że potem, zamiast podjąć reformy sanujące system podatkowy, Rostowski wraz z premierem Tuskiem zdecydowali się na nacjonalizację oszczędności emerytalnych z OFE.

- Ten okres oceniam zdecydowanie negatywnie - podkreślił.

Popularny

dino Polska - debiut giełdowy
Dino Polska - debiut giełdowy

Spółka Dino Polska, posiadająca 589 supermarketów, złożyła prospekt emisyjny po Komisji Nadzoru Finansowego. Debiut planuje w pierwszej połowie 2017 roku - podała spółka w komunikacie. Jak zapowiada prezes firmy, będzie to prawdopodobnie…...

dobre wyniki TVN w głównym kwartale. Większy przychód i zysk  Informacje
Dobre wyniki TVN w głównym kwartale. Większy przychód i zysk Informacje

352 mln złotych wyniosły przychody TVN w pierwszym kwartale 2014 roku. To o dwa, 5 proc. więcej aniżeli w tym samym okresie w ubiegłym roku. "Lepsze wyniki to efekt m. in.…...

dlaczego wybuchały Samsungi Galaxy Note 7 - kolejne doniesienia
Dlaczego wybuchały Samsungi Galaxy Note 7 - kolejne doniesienia

Samsung w przełomie września i października był w nie lada tarapatach. Galaxy Note siedmiu, jeden z flagowych smartfonów firmy, stawał w płomieniach. 11 października wstrzymano wytwórczość urządzenia, a sprzedane egzemplarze miały…...

dokończenie autostrad i ekspresówek, następne kilometry. Sprawdź, co obiecała premier Kopacz  Informacje
Dokończenie autostrad i ekspresówek, następne kilometry. Sprawdź, co obiecała premier Kopacz Informacje

12 zł za godzinę pracy czy kontrakty likwidujące umowy śmieciowe? Starcie Kopacz - Szydło Powstanie Polska Grupa Promowa. "Szansa na wspólny zwycięstwo branży" Kopacz otwiera gazoport. "Będziemy w 100…...