Gowin przed komisją ds. VAT. «Państwo było teoretyczne»

Państwo okazało się nieskuteczne, ale nie mam zasadach, by zarzucać ministrom i urzędnikom nieuczciwości - ocenił przed komisją śledczą do odwiedzenia spraw VAT były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, obecnie wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Poczuwam się do współodpowiedzialności za to, że w tak istotnym obszarze stało się to państwo teoretyczne a mianowicie oświadczył przed komisją Gowin, który był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska od jesieni 2011 roku do wiosny 2013 r.. Państwo okazało się niesprawne, ale nie mam zasadach, by zarzucać ministrom jak i również urzędnikom nieuczciwość - podkreślił.

Rostowski do Horały: Komisja jest instrumentem propagandy PiS. Dziękuję, że mężczyzna się przyznał

"Instytucje nie funkcjonowały sprawnie"

- Problem ze skalą wyłudzeń VAT polegał na tymże, że instytucje kontrolne, mające zwalczać przestępczości, zwłaszcza prokuratura, nie funkcjonowały sprawnie, dlatego wynikała moja inicjatywa stworzenia od nowa Prawa na temat prokuraturze - mówił.

Zaznaczył, że jako ministrowi sprawiedliwości nie podlegała jemu ani prokuratura, ani policja czy tajne służby, a sprawą przestępstw w VAT jako minister wcale się nie zajmował.

Dodał, że nie przypomina sobie, aby brał udział w dyskusjach na temat spadku wpływów z VAT przy 2012 i 2013 r., a kwestia uszczelnienia programu podatkowego nie był tematem, "który byłby przedmiotem jakichś szerszych dysput w obrębie kierownictwa Platformy Obywatelskiej".

Gowin zastrzegł jednocześnie, iż nie należał do kręgu najbardziej zaufanych osób ówczesnego premiera. - Nie mogę zatem wykluczyć, że w kręgach węższych, w których skład wchodziły osoby obdarzone przez pana premiera Tuska zaufaniem taka tematyka była poruszana - podkreślił.

W ocenie Gowina rozwiązania ustrojowe nie były dostosowane do walki ze zorganizowanym światem przestępczym. Według jego, postawienie na czele niezależnej prokuratury sędziego (Andrzeja Seremeta - red. ) zdołało dać dobry efekt, ale - jego zdaniem - błędem było postawienie w czele Krajowej Rady Prokuratury rywala Seremeta do posady prokuratora generalnego, co spowodowało "napięcie na szczytach prokuratury" i "stan personalnego klinczu".

Gowin zaznaczył, hdy podejmowane przez niego jak ministra sprawiedliwości próby poprawienia tego stanu naruszały a mianowicie według Seremeta - autonomię prokuratury.

Hayder przed komisją: nie posiadałam gabinetu przy Ministerstwie Zasobów

"Charakter teoretyczny"

- Z perspektywy czasu uważam, że dysfunkcjonalność tego modelu została potwierdzona - stwierdził Gowin.

Jak dodał, z dzisiejszej perspektywy widać, że państwo miało "charakter teoretyczny", a prokurator generalny i ministerstwo sprawiedliwości w wielu sprawach mieli związane ręce.

Wicepremier stwierdził także, iż "wydaje się", iż pierwsze obiecujące próby uszczelnienia układu podatkowego zostały zapoczątkowane po czasach, gdy ministrem zasobów był Mateusz Szczurek. - Ale zostały zrealizowane dopiero, gdy ministrami finansów zostali Paweł Szałamacha i Mateusz Morawiecki - oświadczył.

Wicepremier potwierdził również zeznania b. ministra finansów Jacka Rostowskiego, że MF stało przeciwne projektowi ministerstwa sprawiedliwości, zakładającego przyznawanie NIP podczas jednego dnia.

- Projekt wzbudził wątpliwości w MF jako niosący możliwe zagrożenie, że tak błyskawiczne nadawanie NIP mogłoby posłużyć do powstawania firm-wydmuszek - mówił Gowin.

Jak dodał, wypracowano więc kompromis zakładający termin trzydniowy. "Rozwiązanie to funkcjonuje do obecnie i chyba jest niekontrowersyjne. Ani nie powoduje utrudnień dla przedsiębiorców, ani nie zaakceptować ułatwia działalności przestępczej polegającej na wyłudzeniu VAT a mianowicie stwierdził Gowin.

Ocena Rostowskiego

Pytany o weryfikację Rostowskiego jako ministra finansów Gowin powiedział, że w jego działalności widzi dwa okresy. Pierwszy to termin ostrego kryzysu, czyli czasy 2008-2012.

- Wówczas jego działania były nakierowane na uchronienie Polski poprzednio zapaścią finansową, która spustoszyła gospodarki Europy - ocenił. Jak jednak dodał, wydaje mu się, że potem, zamiast podjąć reformy sanujące system podatkowy, Rostowski wraz z premierem Tuskiem zdecydowali się na nacjonalizację oszczędności emerytalnych z OFE.

- Ten okres oceniam zdecydowanie negatywnie - podkreślił.

Popularny

euro możliwe na Węgrzech do oporu dekady  Ze świata
Euro możliwe na Węgrzech do oporu dekady Ze świata

Minister gospodarki narodowej Węgier Mihaly Varga nie wykluczył przystąpienia tej kraju do strefy € do końca dekady przy spełnieniu szeregu warunków. Powiedział o tym w wywiadzie gwoli wtorkowego wydania dziennika…...

emerytura plus - prezydent podpisał ustawę
Emerytura plus - prezydent podpisał ustawę

Emerytura plus stała się faktem. We wtorek, 23 kwietnia, prezydent Andrzej Dudarz podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. W ramach programu "Emerytura plus" jakikolwiek emeryt otrzyma dodatkowo…...

europa zaostrza sankcje wobec Rosji. USA też o naszym myślą  Informacje
Europa zaostrza sankcje wobec Rosji. USA też o naszym myślą Informacje

UE opublikuje w piątek po Dzienniku Urzędowym decyzję na temat zaostrzeniu sankcji gospodarczych względem Rosji za destabilizowanie Ukrainy, w związku z tym sankcje wejdą w życie. Nowe sankcje potrzebują nałożyć USA.…...

energa - wyniki finansowe, zarobek 2016 rok
Energa - wyniki finansowe, zarobek 2016 rok

Grupa Energa w 2016 r. zarobiła 151 mln zł. To pięciokrotnie mniej niźli rok wcześniej. Zysk sprawny grupy wyniósł w 2016 r. 487 mln złotych wobec 1, 280 mld zł…...