A1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę

  • Duży gest w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe sankcje za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do granicy z Państwem czeskim w pięć godzin. Wydaje się być umowa na ostatni odcinek A1

Ruszają przygotowywania do budowy prawie 17-kilometrowego odcinka autostrady A1 Kamieńsk-Radomsko w województwie łódzkim. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych jak i również Autostrad w piątek podpisała kontrakt z konsorcjum Strabag-Budimex. Inwestycja pochłonie 573, 1 miliona złotych.

Istniejąca dwujezdniowa droga zostanie całkowicie przebudowana, autostrada będzie trzypasmowa w obu kierunkach. Czas realizacji to 32 miesiące bez okresów zimowych.

Jak podkreślił na konferencji prasowej Łukasz Smółka spośród Ministerstwa Infrastruktury, to 4 z pięciu umowa w budowę A1 od Tuszyna do Częstochowy. Zaznaczył, iż podpisanie umowy na kolejny, najdłuższy odcinek Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk (około 24, 2 km) proponowane jest jeszcze we wrześniu, po zakończeniu kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Chińczycy wykluczeni spośród kolejnego przetargu. Mieli skonstruować ważne odcinki dróg

- Na terenie województwa śląskiego trwa też budowa pozostałych odcinków A1, od węzła Częstochowa Północ, wraz z obwodnicą, do Pyrzowic. Ukończenie autostrady, która połączy polskie porty z południem Europy wydaje się priorytetem obecnego rządu - mówił Smółka.

Pięć odcinków

A1 od Tuszyna do obwodnicy Częstochowy będzie miała około 81 km, łączny koszt realizacji to około 3, 7 mld zł. Trasa została rozdzielona na pięć odcinków realizacyjnych:

Odcinek A a mianowicie węzeł Tuszyn - supeł Piotrków Trybunalski Południe, długość około 15, 9 kilometrów.

Odcinek B a mianowicie węzeł Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, około dwudziestu czterech, 2 km.

Odcinek C - Kamieńsk - Radomsko, około 16, szóstej km.

Odcinek D - Radomsko - ściana województwa, około 7 km.

Odcinek E - granica województwa łódzkiego a mianowicie węzeł Częstochowa Północ, blisko 16, 9 km.

Na 2019 rok przewidziano oddanie do ruchu autostrady A1 w województwie śląskim. Trasa od obwodnicy Częstochowy do Pyrzowic, o długości około 57, 7 kilometrów i łącznej wartości blisko 2, 6 mld złotych.

Popularny

3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski
3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski

Od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Uaktualnieniu Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie papierów o dopłaty bezpośrednie. W tym roku jest na ten zamiar ponad 3, 5 mld euro - poinformował w piątek na konferencji…...

500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM
500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM

- Moim pomysłem był program 500 plus, owszem - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński, zapytany w RMF FM, czy "piątka Kaczyńskiego" to jego projekty. Stwierdzenie to budzi kontrowersje - plan na taki program…...

100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej
100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia: Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie a także postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej. W taki sposób skomentował decyzję Trybunału, który nakazał wstrzymanie…...