Belka: w działalności gospodarczej potrzebna jest odpowiedzialność

  • Media: Volkswagen może mieć następujące problemy. Nowe ustalenia w sprawie afery spalinowej
  • Szef Audi aresztowany
  • Były szef Volkswagena może mieć następne problemy
  • Zaskakujące wyniki germańskiego giganta. Mimo afery dieslowej
  • Skandal w Volkswagenie. Inżynier skazany na więzienie

Firma Volkswagen okazała się zwykłym oszustem - ocenił w poniedziałek szef NBP prof. Marek Belka, nawiązując do skandalu związanego spośród silnikami tego koncernu. Jego zdaniem to przykład na to, że w działalności gospodarki kraju potrzebna jest odpowiedzialność.

Belka w poniedziałek wyżebrał udział w Narodowym Instytucji finansowej Polskim w debacie „Moralny kapitalizm? ”. Mówił metrów. in. o tym, że ekonomista - jeśli studiował ekonomię porządnie - powinien zacząć nie tylko od przeczytania "Bogactwa narodów" Adama Smitha, ale przeczytać także swoim drugą książkę, która zadedykowana jest wartościom moralnym. a mianowicie W tej książce Adam Smith podkreśla, że rynek bez wartości jest coś więcej niż dysfunkcjonalny, ale może naszą firmę wyprowadzić na manowce - podkreślił Belka.

Odpowiedzialność?

Hausner: dzisiejszy model gospodarki rynkowej staje się gospodarką rabunkową

Dlatego - jak dodał - obecnie rozmowa o zmianie paradygmatu ekonomii to rozmowa o tym, jako go podmienić myśleniem w kategoriach psychologicznych, socjologicznych, historycznych. - Rozumiemy wszyscy w ten sposób, że nie zaakceptować ma wolności bez odpowiedzialności, ale też nie miało być przedsiębiorczości bez odpowiedzialności - zaznaczył.

Podkreślił, że to doskonała chwila do odwiedzenia tego, żeby mówić na temat, iż w działalności gospodarki polski potrzebna jest odpowiedzialność. - Dlaczego ta chwila jest taka szczególna. Odpowiedź mieści się w jednym zdaniu. W nazwie własnej: Volkswagen. Jeżeli okazało się, iż firma, która była i jest w dalszym przeciągu symbolem doskonałości inżynierskiej, ale także była - i aż mnie serce boli, jeżeli mówię, że tylko była, a nie wydaje się dalej - symbolem społecznej odpowiedzialności biznesu, okazała się być zwyczajnym oszustem. Jak i również to oszustem świadomym (... ) i to za pośrednictwem lata - powiedział.

"Państwo musi bronić kupującego"

Jego zdaniem ten przypadek pozwala spojrzeć na przedsiębiorczość przez pryzmat różnych niezdrowych zjawisk gospodarczych, które aktualnie obserwujemy. Jako pierwsze opisał niewłaściwe traktowanie konsumentów. - Dzisiaj doskonale wiemy, iż asymetria informacyjna między nabywcą a kupującym jest tak olbrzymia, że państwo ma obowiązek bronić kupującego - zaznaczył.

Z beznadziei do sukcesu. "FT": Norwegia powinna być przykładem gwoli strefy euro

Drugie niedobre zjawisko to - jak na przykład je określił - "short-termizm", czyli krótkowzroczność. Wyjaśnił, hdy chodzi o obecne postępowanie do tzw. teorii Shareholder Value (ang. wartość gwoli akcjonariuszy), która mówi na temat podejściu biznesowym uzależniającym sukces przedsiębiorstwa od zmian zalety spółki dla akcjonariuszy. - W sumie nic tym złego, wygląda to niesłychanie rozsądnie, tylko w teraźniejszych strukturach organizacyjnych szczególnie wielkich korporacji przerodziło się to w dążenie do pokazywania albo naciągania (... ) wyników co kwartał. Zamiast tworzyć wartość, tworzyć kompanię, która będzie dostarczała towar, miejsca pracy i satysfakcję, dostarcza się wyniki finansowe co kwartał po to, żeby to ładnie wyglądało na giełdzie - zaznaczył. Jego zdaniem ostatnie okres pokazują, że ta myśl jest błędna.

Podatki

Trzecie negatywne zjawisko to a mianowicie zdaniem Belki - uchylanie się od płacenie datków (anf. tax evasion). - Ucieczka od płacenia podatków jest dzisiaj nie wyłącznie problemem moralnym albo deficytu moralności, ale także ekonomicznym. Powoduje, że ci, którzy przed podatkami nie uciekają, są w sytuacji bardziej zagmatwanej na rynku. Jest to dlatego dla wolnej konkurencji, dla sprawności rynku, szkodliwe a mianowicie powiedział.

Nasze państwo domaga się wyjaśnień ws. Volkswagena z Niemiec i USA. "Chcemy mieć dane z pierwszej ręki"

Belka wskazał, że "decyzje gospodarcze nigdy nie będą nieograniczone od wymiaru etycznego". Omówiony cytat znalazł się po opublikowanej właśnie książce pt. „Przewodnik po moralnym kapitalizmie”. Publikacja ta była punktem wyjścia do poniedziałkowej dyskusji. Wydarzenie było elementem tegorocznego Dziedzińca Dialogu, spotkania wierzących i niewierzących, organizowanego poprzez Archidiecezję Warszawską i Środku Myśli Jana Pawła II.

W debacie wziął również udział prof. Jens Lowitzsch z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jak mówił, kapitalizm nie jest ani zły, ani właściwy. - Jest instrumentem. Jakim sposobem nóż, którym można zabić człowieka, albo zoperować przedtem, ratując człowieka. Kapitalizm przede wszystkim powinien służyć społeczeństwu a mianowicie podkreślił. Jak dodał, kłopotem współczesnego świata jest spadek wartości pracy i akumulacja kapitału w ramej niedużej grupy osób.

Popularny

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...

costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech
Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi…...

dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?
Dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?

Wraca dyskusja nad dyrektywą o pracownikach delegowanych. W Luksemburgu odbyło się spotkanie ministrów UE ds. zatrudnienia w tej sprawie. Jednak jakim sposobem powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska, nie udało się uzyskać…...

czy Rosja zwróci Krym Ukrainie? MSZ: Krym należy do odwiedzenia Rosji
Czy Rosja zwróci Krym Ukrainie? MSZ: Krym należy do odwiedzenia Rosji

Rosja nie zamierza omawiać z USA i pozostałymi państwami kwestii zwrócenia okupowanego Krymu Ukrainie. - Nie oddamy naszego terytorium. Krym zalicza się do Federacji rosyjskiej a mianowicie powiedziała szefowa tamtejszego…...