Elektroniczny pobór opłat na bramkach autostrady Katowice-Kraków

Od 20 lipca za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem będzie można zapłacić wykorzystując zainstalowane po samochodzie urządzenie elektroniczne. Od momentu czwartku urządzenia można obecnie wypożyczać za kaucją i doładowywać.

Jak przekazali w czwartek przedstawiciele kierującej autostradą spółki Stalexport Highway Małopolska (SAM) – to kolejne rozwiązanie mające usprawnić ruch na bramkach poboru opłat i kierowane do kierowców regularnie podróżującym naszym odcinkiem. Elektroniczny pobór strat to najnowocześniejszy i najlepszy sposób wnoszenia opłaty za przejazd autostradą – zaakcentowali.

Dziś otwarcie nowego odcinka A1. Zobacz, jak wygląda betonowa autostrada

Kilkadziesiąt pojazdów na minutę

Ruch na autostradzie A4 Katowice-Kraków stale rośnie – co minutę przez bramki przejeżdża kilkadziesiąt pojazdów. Przy okresach wzmożonego ruchu tworzą się korki, mimo realizowanego od kilku lat za pośrednictwem zarządcę drogi projektu powiększania przepustowości placów poboru strat.

W ostatnich czasach place te zostały poszerzone, an od początku tego roku zarządca uruchomił płatności kartą zbliżeniową pod kategorią KartA4 (poza gotówką realne jest również płacenie kartami bankowymi, flotowymi i paliwowymi, jak i również poprzez abonamenty).

Zapłata impulsami

Kolejne prywatne rozwiązanie SAM, pod kategorią A4Go, wykorzystuje elektroniczne urządzenia komunikujące się z antenami przy autostradowych bramkach. Każdorazowo, przy przejeździe przez bramkę w Balicach lub Brzęczkowicach z przedpłaconego konta konsumenta ściągany będzie jeden bodziec.

Od czwartku za pośrednictwem indywidualne konta w wortalu karta4go. pl (obsługującym także karty zbliżeniowe), a też w Punktach Obsługi Konsumenta przy placach poboru strat w Balicach i Brzęczkowicach można wypożyczać urządzenia (płacąc 50 zł kaucji) i kupować pakiety impulsów – z rabatem 15 proc. za przejazd.

Ministerstwo szuka pieniędzy na konstrukcję dróg. Przetargi według oryginalnej filozofii

Stop&go jak i również slow&go

Jak poinformowała Marta Dobrzańska z biura prasowego SAM, urządzenia A4Go będą działały przy wszystkich bramkach na placach poboru strat – początkowo w metodzie stop&go, a docelowo: slow&go. Oznacza to, że początkowo trzeba będzie zatrzymywać się przed szlabanem, zanim ściągnięty zostanie impuls i bramka się otworzy, a później ma wystarczać zwalnianie do odwiedzenia niewielkiej prędkości.

System A4Go jest rozwiązaniem osobistym wdrażanym przez spółkę OSOBIŚCIE. Nie będzie zatem zgodny z podobnie działającym układem viaToll (w przypadku aut osobowych obsługiwanym przez wyposażenia viaAuto), z którego dzięki własnych odcinkach płatnych autostrad korzysta Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Popularny

cytaty znanych miliarderów o pieniądzach, biznesie, sukcesie
Cytaty znanych miliarderów o pieniądzach, biznesie, sukcesie

To, jak myślimy o pieniądzach i które to mamy w związku z tym nawyki finansowe, dzierży ogromne znaczenie na drodze do sukcesu. Dlatego zebraliśmy dla was wypowiedzi miliarderów, które zmieniają sposób…...

część kopalni Wieczorek przekazana do odwiedzenia spółki restrukturyzacyjnej  Surowce
Część kopalni Wieczorek przekazana do odwiedzenia spółki restrukturyzacyjnej Surowce

Dwa szyby katowickiej kopalni Wieczorek, wraz z gruntami jak i również częścią podziemnej infrastruktury, przekazano w piątek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wraz z majątkiem, SRK przejęła 597 pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego, którzy…...

debata wiceprezydencka w USA - Tim Kaine, Mike Pence
Debata wiceprezydencka w USA - Tim Kaine, Mike Pence

Polityka zagraniczna była dominującym tematem debaty wiceprezydenckiej w AMERYCE. Tim Kaine, kandydat demokratów na urząd wiceprezydenta NA JUKATAN, pokonał swojego rywala krzepą argumentów. Ale to Mike Pence, kandydat republikanów, wyróżnił…...

czy Rosja zwróci Krym Ukrainie? MSZ: Krym należy do odwiedzenia Rosji
Czy Rosja zwróci Krym Ukrainie? MSZ: Krym należy do odwiedzenia Rosji

Rosja nie zamierza omawiać z USA i pozostałymi państwami kwestii zwrócenia okupowanego Krymu Ukrainie. - Nie oddamy naszego terytorium. Krym zalicza się do Federacji rosyjskiej a mianowicie powiedziała szefowa tamtejszego…...