GUS: 14 proc. gospodarstw w naszym kraju z dochodami poniżej granicy ubóstwa

14 proc. gospodarstw domowych posiada dochody poniżej przyjętej granicy ubóstwa - wynika wraz z danych GUS za 2015 roku. W najgorszej kwestii dochodowej, najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej. Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju w czterech województwach.

Jak podał GUS w publikacji "Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce" 9 proc. gospodarstw domowych doświadczało złych warunków życia, czyli występowania co najmniej 10 spośród 30 symptomów złych względów życia. W 2015 r. próg ubóstwa dla osoby prywatne jednoosobowego odpowiadał kwocie 1043 zł.

Ubóstwo po Polsce

Ten raport klarownie pokazuje, dlaczego Polacy chcą zmieniać pracę

W związku od województwa, zasięg ubóstwa dochodowego wahał się od 11 proc. do 27 proc., natomiast ubóstwa warunków życia - od pięć proc. do 12 proc.

W najgorszej sytuacji dochodowej, czyli z najwyższą stopa ubóstwa dochodowego, relatywnie najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej: w woj. lubelskim ubóstwem dochodowym zagrożonych było 27 proc gospodarstw domowych, w woj. świętokrzyskim - 24 proc., a w woj. podkarpackim - 21 proc.

Złe warunki życia (najwyższa stopa ubóstwa kryteriów życia) najczęściej obserwowane były wśród gospodarstw domowych zamieszkujących woj. zachodniopomorskie i woj. warmińsko-mazurskie (po 12 proc. gospodarstw), oraz woj. świętokrzyskie i woj. łódzkie (po 11 proc. ).

Źródło: GUS Gospodarstwa domowe w najgorszej kwestii materialnej

Jak przekazuje GUS duży zasięg ubóstwa dochodowego w danym województwie niekoniecznie wiązał się spośród częstym występowaniem ubóstwa warunków życia. Na ogół jednak w województwach, w wskazane jest odnotowano wysokie wskaźniki ubóstwa dochodowego, obserwowano również lepsze od średniej wskaźniki ubóstwa warunków życia.

Wysokie dochody

Z badania GUS wynika, że w 2015 roku 17 proc. gospodarstw domowych osiągnęło relatywnie duże dochody (w 2015 r. próg ten dla gospodarstwa jednoosobowego wyniósł 2897 zł). Dobrymi warunkami życia określało się 23 proc. gospodarstw domowych w Polsce, to znaczy brakiem występowania jakiegokolwiek wraz z 30 branych pod uwagę symptomów złych warunków życia.

Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju jedynie przy czterech województwach, tj. w woj. mazowieckim (26 proc. ), woj. pomorskim, woj. dolnośląskim (po 21 proc. ) oraz w woj. śląskim (19 proc. ).

Płaca minimalna pod lupą. Kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

W dobrych warunkach najczęściej żyły osoby w gospodarstwach domowych w woj. wielkopolskim (31 proc. ), kujawsko-pomorskim (27 proc. ) oraz podlaskim (26 proc. ).

Jak zauważa GUS regionu o wysokim odsetku gospodarstw domowych żyjących w rzetelnych warunkach nie zawsze pokrywały się z tymi, w wskazane jest odnotowano najwyższe wartości wskaźnika wysokich dochodów.

Przedstawione we wtorek dane pochodzą z II edycji Doświadczenia Spójności Społecznej, zrealizowanego po 2015 r. Na wymierzone wówczas przez ankieterów GUS pytania odpowiedziało ok. 14 tys. respondentów.

Zadowolenie z życia

W 2015 r. zdecydowana większość mieszkańców Naszego kraju w wieku co najmniej szesnascie lat - około 78 proc. - była pogodna ze swojego życia "ogólnie rzecz biorąc". Poziom powszechnej satysfakcji z życia różnił się od poziomu radości z poszczególnych dziedzin życia.

Najmniej zadowoleni ze swojego życia byli w 2015 r. mieszkańcy woj. łódzkiego i woj. lubelskiego (73-74 proc. ) oraz woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego (po 76 proc. ). Najczęściej zadowolenie z życia wyrażali mieszkańcy woj. śląskiego a mianowicie 83 proc. oraz województw: podlaskiego, opolskiego, pomorskiego jak i również wielkopolskiego, gdzie wskaźnik uciecha osiągnął wartość 80 proc.

Źródło: GUS Wskaźnik zadowolenia z istnienia

Popularny

dywidenda od PKN Orlen. Rozstrzygnięcie o jej wysokości w ciągu kilku miesięcy  Wraz ze świata
Dywidenda od PKN Orlen. Rozstrzygnięcie o jej wysokości w ciągu kilku miesięcy Wraz ze świata

PKN Orlen odrzucić wyklucza wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy za 2014 r. z kapitału zapasowego. Wiceprezes ds. finansowych spółki Sławomir Jędrzejczyk przyznał, że kwestia dywidendy dotyczy raczej do niej…...

duda sojusznikiem małych i przeciętnych firm. «Sól gospodarki rynkowej»
Duda sojusznikiem małych i przeciętnych firm. «Sól gospodarki rynkowej»

Sfera gospodarcza potrzebuje dobrych, transparentnych, jednoznacznych uregulowań prawnych – wskazał prezydent Andrzej Dudziarz w liście do parcypantów katowickiego kongresu małych i średnich firm. Zapewnił, hdy będzie ich sojusznikiem przy promowaniu korzystnych dla…...

dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?
Dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?

Wraca dyskusja nad dyrektywą o pracownikach delegowanych. W Luksemburgu odbyło się spotkanie ministrów UE ds. zatrudnienia w tej sprawie. Jednak jakim sposobem powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska, nie udało się uzyskać…...

droga S1 z Mysłowic do Bielska-Białej coraz bliżej, zlecenie GDDKiA
Droga S1 z Mysłowic do Bielska-Białej coraz bliżej, zlecenie GDDKiA

Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nowatorską trasą Duży ruch po autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy…...