Ekspert: 500 plus wyprowadzi poważną część rodzin ponad próg ubóstwa

Program 500 plus wyprowadzi znaczną frakcja domach, szczególnie wielodzietnych, ponad próg ubóstwa. Nie nie ulega wątpliwości jednak, czy poprawi dzietność, a jest kosztowny a mianowicie zauważa Dominik Owczarek spośród Instytutu Spraw Publicznych. Tej opinię podziela demografka prof. Irena Kotowska.

Zdaniem Dominika Owczarka,

4 miesiące programu Rodzina 500 plus. Szydło: są obecnie efekty

program 500 oraz wprowadza znaczącą zmianę w obszarze polityki społecznej. Wraz z jednej strony zwiększy znacząco i odczuwalnie budżety gospodarstw domowych, w których są dzieci. Z drugiej a mianowicie obciąża budżet państwa i nie daje pewnych wyników poprawy dzietności.

- Opierając się o dane Banku Światowego, można wnioskować, że ten program wyprowadzi znaczną część gospodarstw pokojowych, wielodzietnych ponad próg ubóstwa. Przynajmniej pod tym aspektem będzie widać pozytywne skutki tego instrumentu - powiedział Owczarek.

Rodzina pięć stów plus

Jednocześnie - jak zaznaczył - program wydaje się być kontrowersyjny, m. in. zatem, że obok pozytywnych wyników pociąga za sobą też niedobre.

- Negatywne rezultaty będzie można odczuć w obszarze stabilności finansów ogólnych. Stało się to tym po wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że część finansowania tego instrumentu będzie podtrzymywać się o dług publiczny. Tak więc z 1 strony jest to niesłychanie hojny instrument wprowadzający dosyć dużo pozytywnych zmian, ponadto jest to inwestycja, która to będzie obciążać budżety naszej firmy wszystkich, bo wszyscy płacimy podatki - ocenił Owczarek.

Przypomniał, że gdy wprowadzano program, tłumaczono jego koniecznością wyjścia na przeciw problemowi demograficznemu.

- Mam poważne wątpliwości, lub ten program zwiększy dzietność - podkreślił.

Przypomniał, że badania prowadzone w krajach OECD, do wskazane jest Polska się też zalicza, pokazały, że tego rodzaju instrumenty nie przekładają się na zwiększenie wskaźnika rozrodczości, natomiast jednocześnie bardzo dużo kosztują.

Trzy miesiące programu Rodzina 500 plus. Szydło: są już efekty

- Dużo efektywniejsze są takie instrumenty, które wiodą do włączania kobiet na rynek pracy, zapewniania stałości zatrudnienia kobiet, a również zapewnienia dostępu do przedszkoli i żłobków nie jedynie w wielkich miastach, jednak w całym kraju - powiedział Owczarek.

Koszty utrzymania dzieci

Zgadza się z nim prof. Irena Kotowska z warszawskiej Uczelni Głównej Handlowej. Jej w mniemaniu, efekty programu 500 oraz, jeżeli wystąpią, będą krótkotrwałe. Według niej program nie wpłynie na liczbę najmłodszych, lecz na tzw. kalendarz urodzeń. Dodaje, że długoterminowe efekty daje wspieranie rodzin całym zestawem rozwiązań. Toteż jej opinia o podejmowaniu przez rząd tego typu wydatków jak program Rodzina 500 plus jest negatywna.

- Uważam, że generalnie musimy dzielić koszta ponoszone przez rodziny w ich wysiłku rodzicielskim, ale to wspieranie rodzin odrzucić musi odbywać się przez transfery pieniężne, bo spora ilość kosztów jest związana na platformie edukacji, z opieką morzem dziećmi - powiedziała Kotowska.

Tymczasem, jak zauważyła, wstrzymanie pójścia sześciolatków do szkoły blokuje przyjmowanie trzylatków do przedszkoli, w jakich brakuje miejsca. Podkreśliła, iż z badań prowadzonych przy Polsce i za granicą wynika, że najlepszym sposobem wspierania rodzin jest zagwarantowanie dzieciom miejsc w przedszkolach, bo to z jakiejś strony zmniejsza to koszta ponoszone przez rodziny, natomiast z drugiej gwarantuje rodzicom, że mogą pracować.

Owczarek dodaje, że nie zaakceptować ma jeszcze danych, które by potwierdzały, że sprawa rodzin już się poprawiła. Wyniki badania sytuacji gospodarstw domowych są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny z niemałym opóźnieniem.

- Zapewne poznamy je dopiero po przyszłym roku, ale mamy możliwość z dużym prawdopodobieństwem komunikować, że tak będzie, bo stoi za tym niesłychanie prosty mechanizm: rodziny, które spełniają kryteria programu, dostają po 500 zł, albo wielokrotność tej kwoty. To w oczywisty sposób poprawia ich sytuację - wyjaśnił Owczarek.

Popularny

część kopalni Wieczorek przekazana do odwiedzenia spółki restrukturyzacyjnej  Surowce
Część kopalni Wieczorek przekazana do odwiedzenia spółki restrukturyzacyjnej Surowce

Dwa szyby katowickiej kopalni Wieczorek, wraz z gruntami jak i również częścią podziemnej infrastruktury, przekazano w piątek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wraz z majątkiem, SRK przejęła 597 pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego, którzy…...

czy Rosja zwróci Krym Ukrainie? MSZ: Krym należy do odwiedzenia Rosji
Czy Rosja zwróci Krym Ukrainie? MSZ: Krym należy do odwiedzenia Rosji

Rosja nie zamierza omawiać z USA i pozostałymi państwami kwestii zwrócenia okupowanego Krymu Ukrainie. - Nie oddamy naszego terytorium. Krym zalicza się do Federacji rosyjskiej a mianowicie powiedziała szefowa tamtejszego…...

dera: po podniesieniu kwoty pustej możliwa rekompensata dla samorządów
Dera: po podniesieniu kwoty pustej możliwa rekompensata dla samorządów

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

debata wiceprezydencka w USA - Tim Kaine, Mike Pence
Debata wiceprezydencka w USA - Tim Kaine, Mike Pence

Polityka zagraniczna była dominującym tematem debaty wiceprezydenckiej w AMERYCE. Tim Kaine, kandydat demokratów na urząd wiceprezydenta NA JUKATAN, pokonał swojego rywala krzepą argumentów. Ale to Mike Pence, kandydat republikanów, wyróżnił…...