Ekspert: 500 plus wyprowadzi poważną część rodzin ponad próg ubóstwa

Program 500 plus wyprowadzi znaczną frakcja domach, szczególnie wielodzietnych, ponad próg ubóstwa. Nie nie ulega wątpliwości jednak, czy poprawi dzietność, a jest kosztowny a mianowicie zauważa Dominik Owczarek spośród Instytutu Spraw Publicznych. Tej opinię podziela demografka prof. Irena Kotowska.

Zdaniem Dominika Owczarka,

4 miesiące programu Rodzina 500 plus. Szydło: są obecnie efekty

program 500 oraz wprowadza znaczącą zmianę w obszarze polityki społecznej. Wraz z jednej strony zwiększy znacząco i odczuwalnie budżety gospodarstw domowych, w których są dzieci. Z drugiej a mianowicie obciąża budżet państwa i nie daje pewnych wyników poprawy dzietności.

- Opierając się o dane Banku Światowego, można wnioskować, że ten program wyprowadzi znaczną część gospodarstw pokojowych, wielodzietnych ponad próg ubóstwa. Przynajmniej pod tym aspektem będzie widać pozytywne skutki tego instrumentu - powiedział Owczarek.

Rodzina pięć stów plus

Jednocześnie - jak zaznaczył - program wydaje się być kontrowersyjny, m. in. zatem, że obok pozytywnych wyników pociąga za sobą też niedobre.

- Negatywne rezultaty będzie można odczuć w obszarze stabilności finansów ogólnych. Stało się to tym po wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że część finansowania tego instrumentu będzie podtrzymywać się o dług publiczny. Tak więc z 1 strony jest to niesłychanie hojny instrument wprowadzający dosyć dużo pozytywnych zmian, ponadto jest to inwestycja, która to będzie obciążać budżety naszej firmy wszystkich, bo wszyscy płacimy podatki - ocenił Owczarek.

Przypomniał, że gdy wprowadzano program, tłumaczono jego koniecznością wyjścia na przeciw problemowi demograficznemu.

- Mam poważne wątpliwości, lub ten program zwiększy dzietność - podkreślił.

Przypomniał, że badania prowadzone w krajach OECD, do wskazane jest Polska się też zalicza, pokazały, że tego rodzaju instrumenty nie przekładają się na zwiększenie wskaźnika rozrodczości, natomiast jednocześnie bardzo dużo kosztują.

Trzy miesiące programu Rodzina 500 plus. Szydło: są już efekty

- Dużo efektywniejsze są takie instrumenty, które wiodą do włączania kobiet na rynek pracy, zapewniania stałości zatrudnienia kobiet, a również zapewnienia dostępu do przedszkoli i żłobków nie jedynie w wielkich miastach, jednak w całym kraju - powiedział Owczarek.

Koszty utrzymania dzieci

Zgadza się z nim prof. Irena Kotowska z warszawskiej Uczelni Głównej Handlowej. Jej w mniemaniu, efekty programu 500 oraz, jeżeli wystąpią, będą krótkotrwałe. Według niej program nie wpłynie na liczbę najmłodszych, lecz na tzw. kalendarz urodzeń. Dodaje, że długoterminowe efekty daje wspieranie rodzin całym zestawem rozwiązań. Toteż jej opinia o podejmowaniu przez rząd tego typu wydatków jak program Rodzina 500 plus jest negatywna.

- Uważam, że generalnie musimy dzielić koszta ponoszone przez rodziny w ich wysiłku rodzicielskim, ale to wspieranie rodzin odrzucić musi odbywać się przez transfery pieniężne, bo spora ilość kosztów jest związana na platformie edukacji, z opieką morzem dziećmi - powiedziała Kotowska.

Tymczasem, jak zauważyła, wstrzymanie pójścia sześciolatków do szkoły blokuje przyjmowanie trzylatków do przedszkoli, w jakich brakuje miejsca. Podkreśliła, iż z badań prowadzonych przy Polsce i za granicą wynika, że najlepszym sposobem wspierania rodzin jest zagwarantowanie dzieciom miejsc w przedszkolach, bo to z jakiejś strony zmniejsza to koszta ponoszone przez rodziny, natomiast z drugiej gwarantuje rodzicom, że mogą pracować.

Owczarek dodaje, że nie zaakceptować ma jeszcze danych, które by potwierdzały, że sprawa rodzin już się poprawiła. Wyniki badania sytuacji gospodarstw domowych są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny z niemałym opóźnieniem.

- Zapewne poznamy je dopiero po przyszłym roku, ale mamy możliwość z dużym prawdopodobieństwem komunikować, że tak będzie, bo stoi za tym niesłychanie prosty mechanizm: rodziny, które spełniają kryteria programu, dostają po 500 zł, albo wielokrotność tej kwoty. To w oczywisty sposób poprawia ich sytuację - wyjaśnił Owczarek.

Popularny

barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację  Ze świata
Barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację Ze świata

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów
Banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów

Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Fundamentalne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden spośród największych…...

belka: w działalności gospodarczej potrzebna jest odpowiedzialność
Belka: w działalności gospodarczej potrzebna jest odpowiedzialność

Media: Volkswagen może mieć następujące problemy. Nowe ustalenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć następne problemy Zaskakujące wyniki germańskiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…...

bCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej  Prawo
BCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej Prawo

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Business Centre Club chcą, żeby rząd wycofał się z projektu naprawdę zwanej ustawy tytoniowej. Katalogów zdaniem znowelizowane przepisy uderzą rykoszetem w plantatorów tytoniu i producentów papierosów, zaś na zmianach skorzystają…...