Duda sojusznikiem małych i przeciętnych firm. «Sól gospodarki rynkowej»

Sfera gospodarcza potrzebuje dobrych, transparentnych, jednoznacznych uregulowań prawnych – wskazał prezydent Andrzej Dudziarz w liście do parcypantów katowickiego kongresu małych i średnich firm. Zapewnił, hdy będzie ich sojusznikiem przy promowaniu korzystnych dla tegoż sektora rozwiązań prawnych.

Rozpoczęty w poniedziałek w stolicy Górnego Śląska VI Europejski Kongres Małych jak i również Średnich Przedsiębiorstw zgromadził kilka tysięcy gości – m. in. przedsiębiorców, ekspertów, samorządowców, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu i polityków. W ciągu trzech dni zaplanowano więcej niż 80 debat i eventów towarzyszących.

Pomoże projekt ustawy

Firma deleguje cię za granicę? Od dziś twa pensja może urosnąć

W liście do uczestników kongresu, odczytanym przez doradcę prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik, Andrzej Dudziarz ocenił, że małe jak i również średnie przedsiębiorstwa „to sól gospodarki rynkowej, jeden wraz z najważniejszych czynników wzrostu jak i również rozwoju”. Prezydent wyraził nadzieję, że firmy tego sektora skorzystają na rozwiązaniach znajdujących się w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie funkcjonowania gospodarczej.

„Korzystając z inicjatywy ustawodawczej niedawno skierowałem do marszałka Sejmu RP projekt nowelizacji ustawy na temat swobodzie działalności gospodarczej. Jeżeli zaproponowane przeze mnie modyfikacje zostaną zaaprobowane przez parlament, projektodawcy aktów normatywnych są później zobowiązani, aby brać pod uwagę, jaki efekt wywrą na sektor MŚP tworzone w nich regulacje” – napisał prezydent.

Przedstawiając swoją propozycję nowelizacji ustawy Duda wyszedł vis-a-vis postulatom, które w czerwcu tego roku złożyli w jego ręce w Dworu Prezydenckim uczestnicy Kongresu strukturze małych i średnich firm.

Większe koszty MŚP

„Strefa gospodarcza potrzebuje dobrych, transparentnych, jednoznacznych uregulowań prawnych. Powinno się zwrócić baczną uwagę w to, na ile prawo wspiera, a na jak dużo hamuje aktywność ekonomiczną mieszkańcówrezydentów, a zwłaszcza jak oddziałuje na koszty prowadzenia funkcjonowania gospodarczej” – wskazał Duda, zauważając, iż skutki oryginalnych regulacji sektor MŚP odczuwa dotkliwiej niż duży interes ze względu na nieporównywalnie mniejszą skalę działalności jak i również mniejsze możliwości finansowe.

W ocenie prezydenta „ciągle mamy jeszcze w Polsce poczucie niewystarczającej doskonałości strategii państwowej i wewnętrznych dostosowywania dotyczących tego sektora. Staramy się jednak te kłopoty diagnozować i rozwiązywać, przebywamy otwarci na doświadczenia odmiennych i chętnie z nich korzystamy” – czytamy po liście głowy państwa do uczestników katowickiego kongresu.

Dziesięć rzeczy, które Plan Morawieckiego ma zmienić w Polsce

„Zapewniam, hdy w kwestii promowania pożądanych dla sektora rozwiązań prawniczych znajdą państwo we mnie swojego sojusznika” – napisał Duda, wyrażając chęć reklamowania przedsiębiorczości, szczególnie wśród osób młodych. Według prezydenta, silne ośrodki akademickie oraz wybitni absolwenci polskich uczelni komponują szanse na rozwój innowacyjnych gałęzi gospodarki.

Duda przypomniał, że w Naszym kraju mikro, małe i średnie firmy stanowią 99, jedenastu proc. wszystkich przedsiębiorstw, natomiast sektor MŚP generuje dwukrotnie większy wkład w PKB niż duże przedsiębiorstwa.

„Rzeczpospolita powinna wysyłać bezsporne sygnały, że zależy jej na upowszechnianiu przedsiębiorczości, w rozwoju nawet niewielkich, lecz prężnych firm zakorzenionych po swoim społecznym otoczeniu, odwołujących się do wartości i tradycji kultywowanych w rodzimych rodzinach. Ważne jest postępowanie i styl działania ciebie w relacjach z takimi podmiotami gospodarczymi” – ocenił Duda.

Nagroda też dla mniejszych

Prezydent przypomniał, że za miesiąc wręczy w Rzeszowie Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. „Będę starał się, aby ten prestiżowy laur przyznawany był także firmom mniejszym i słabiej znanym opinii publicznej, które jednak mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami w swoim miejscowym otoczeniu lub na rynkach zagranicznych” – zadeklarował.

Nawiązując do negocjowanej porozumienia o transatlantyckim partnerstwie na rynku handlu i inwestycji pośród UE a Stanami Zjednoczonymi, Duda ocenił, że „temat ten musi być niesłychanie wnikliwie przeanalizowany - tak pod kątem szans, które wynikają z partnerstwa, jak i również związanych z nim zagrożeń”. Za istotne uznał tematy współpracy gospodarczej w polskiej części Europy, np. w ramach Grupy Wyszehradzkiej a także otwierania się na rynki wschodnie - od Ukrainy po Chiny.

„Kontekst międzynarodowy jest dzisiaj szczególnie istotny – świat zmaga się z problemami, które z punktu widzenia Polski mają olbrzymie znaczenie. 1 z najpoważniejszych jest sytuacja na Ukrainie; pokojowe sfinalizowanie tamtego konfliktu powinno przystawać do priorytetów polskiej polityki” – napisał prezydent.

Duże nadzieje Duda wiąże z rządową strategią odpowiedzialnego rozwoju. „Strategia ta posiada istotne znaczenie w kontekście rozważań o źródłach finansowania innowacyjności w działalności gospodarczej” – ocenił prezydent w liście. Przypomniał, że przy Kancelarii Prezydenta, w ramach Narodowej Rady Rozwoju, działa team ekspertów, którzy będą wskazywać nowe zagadnienia istotne z punktu widzenia strategii wzrostu kraju oraz zgłaszać oferty zmian.

Popularny

droga S1 z Mysłowic do Bielska-Białej coraz bliżej, zlecenie GDDKiA
Droga S1 z Mysłowic do Bielska-Białej coraz bliżej, zlecenie GDDKiA

Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nowatorską trasą Duży ruch po autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy…...

a1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę
A1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę

Duży gest w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski
3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski

Od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Uaktualnieniu Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie papierów o dopłaty bezpośrednie. W tym roku jest na ten zamiar ponad 3, 5 mld euro - poinformował w piątek na konferencji…...

100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej
100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia: Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie a także postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej. W taki sposób skomentował decyzję Trybunału, który nakazał wstrzymanie…...