BIG: zaostrzony kodeks karny odrzucić działa na dłużników alimentacyjnych

Pomimo zaostrzenia przepisów kodeksu karnego, wymierzonych w niepłacących na dzieci, w pierwszym półroczu 2018 roku tylko przy kwietniu odnotowano nieznaczny zmniejszenie liczby dłużników alimentacyjnych. Dodatkowo tendencja jest wzrostowa a mianowicie poinformował BIG InfoMonitor. Suma zaległości wynosi już jedenaście, 9 miliardów złotych.

W połowie ubiegłego roku kalendarzowego weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, której celem była pomoc w efektywniejszym egzekwowaniu świadczeń alimentacyjnych jak i również zapobieganie uchylaniu się od momentu ich płacenia. Zniknął na przykład zapis o "uporczywym" uchylaniu się od płacenia alimentów, co pozwalało na unikanie odpowiedzialności karnej, jeśli trasat od czasu do periodu płacił nawet drobne sumy. Osobom, które zalegają z alimentami przez trzy miesiące, grozi obecnie do roku więzienia.

Według BIG InfoMonitor zmienione przepisy kodeksu karnego spowodowały, że przy pierwszym półroczu 2018 wszczęto ponad 90 tysięcy rzeczy przeciw dłużnikom alimentacyjnym, podczas gdy w takim samym okresie zeszłego roku, innymi słowy przed zmianą prawa, stało się to jedynie 10 tyś spraw. Wnioski o ściganie dłużników alimentacyjnych składają zarówno byli partnerzy, jak jak i również gminy, które wypłacają zbytnio dłużników świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Z danych empirycznych BIG InfoMonitor wynika, że najwięcej postępowań wszczęto po pierwszej połowie roku dzięki Śląsku - niemal dwunastu tys. Następne na ewidencji są: Pomorze - jedenastu, 75 tys. spraw, Wielkopolska - 8, 2 tys. i województwo kujawsko-pomorskie - 7, 3 tys. Największy, przynajmniej dziesięciokrotny wzrost ilości wszczętych postępowań dotyczy województw kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

"Bardzo łagodne" wyroki sądów

Pracodawcy odrzucić przebierają w słowach. "Propozycje ministerstwa skrajnie bezmyślne"

Jak zaznaczyła jednak cytowana po komunikacie Katarzyna Tatar wraz ze Stowarzyszenia Alimenty To Odrzucić Prezenty, choć liczba rzeczy rośnie, to wyroki sądów są "bardzo łagodne".

"Dłużnicy skazywani są na wzór na prace społeczne po wymiarze kilku godzin co miesiąc i nadal nie zwracają zaległości, ani nie becelują na bieżąco" - rzekła Tatar.

Zdaniem Iwony Janeczek ze Stowarzyszenia "Dla Naszych Dzieci" sądy nie orzekają kar pozbawienia wolności dla dłużników alimentacyjnych, wykonywanej przez dozór elektroniczny, jakie możliwości miało być głównym narzędziem w mobilizowaniu niepłacących.

"Zamiast ograniczenia wolności zapadają wyroki nakazujące zapłacenie długów, tak jakby osoba, jaka nie płaciła latami, miała to zrobić pod działaniem wyroku. Sądy orzekają też prace społeczne, z których niealimentowane dzieci nie mogą mieć nic. Często sprawy istnieją też umarzane, bo dłużnicy wpłacają niewielkie kwoty lub deklarują prokuratorom, że rozpoczną płacić, więc w interpretacji prokuratorów nie uchylają się od utrzymywania dzieci, bowiem art. 209 zaczyna się od stwierdzenia: Kto uchyla się od ciążącego dzięki nim…" - podkreśliła Janeczek.

Zaostrzenie przepisów

Zgodnie spośród nim zaostrzone miałyby pozostawać sankcje przeciwko firmom, które na czarno zatrudniają dłużników alimentacyjnych lub część pensji wypłacają im pod stołem. Efektem ma być naprawa skuteczności w ściągalności alimentów.

Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od zaczątku 2019 roku.

Liczba dłużników rośnie

W spisie BIG InfoMonitor przez na wstępie sześć miesięcy tego roku kalendarzowego tylko w kwietniu zauważano nieznaczny spadek liczby dłużników alimentacyjnych, poza tym tendencja jest wzrostowa.

Jak poinformował prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, w pierwotnym półroczu liczba dłużników wzrosła o 8385 osób, a kwota zaległości o więcej niż 728 mln zł do poziomu 11, 9 mld zł. Przez pierwszych szóstka miesięcy roku tylko przy województwie lubuskim odnotowano niewielki spadek liczby dłużników alimentacyjnych (o 52 osoby).

"To jest współudział w okradaniu dzieci". Wiceminister broni projektu nowej ustawy

W pozostałych województwach dane statystyczne poszły w górę. W najwyższym stopniu na Śląsku i w województwie mazowieckim - odpowiednio o 1600 i 1559 osób.

Jak podaje BIG InfoMonitor, jeśli chodzi o wiek i płeć dłużników alimentacyjnych, najwięcej niepłacących dzierży 35-44 lata i wówczas zarówno wśród mężczyzn, jak i również kobiet. Na 318 tys. osób z zaległościami, więcej niż 114, 1 tys. (czyli 28 proc. ) wydaje się być właśnie w tej grupie wiekowej. Problemy z płaceniem alimentów mają głównie chłopi - kobiet wśród dłużników alimentacyjnych jest niewiele, ok. 5 proc.

Najwięcej dłużników alimentacyjnych - według danych zgromadzonych w rejestrze BIG InfoMonitor - zamieszkuje Warszawę (9597 osób), Łódź (7533) i Wrocław (5318), najmniej zaś Opole (640 osób), Zieloną Górę (981) i Rzeszów (1049 osób). Najwyższą łączną wartość długu alimentacyjnego odnotowano w Stolicy polski - prawie 340 mln zł, następnie w Łódki – prawie 271 mln zł i w Krakowie - ponad 208 mln zł. Najwyższą wartość zadłużenia przypadająca na jednego dłużnika odnotowano w Lublinie - 48 521 zł, Bydgoszczy - 48 012 złotych i Kielcach - 47 688 zł.

Nie tylko BIG InfoMonitor

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG, działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, magazynuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu ludzi i firm.

Oprócz niego w dziedzinie funkcjonują wciąż Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Rodzime Biuro Informacji Gospodarczej a także Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Popularny

barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację  Ze świata
Barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację Ze świata

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

bCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej  Prawo
BCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej Prawo

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Business Centre Club chcą, żeby rząd wycofał się z projektu naprawdę zwanej ustawy tytoniowej. Katalogów zdaniem znowelizowane przepisy uderzą rykoszetem w plantatorów tytoniu i producentów papierosów, zaś na zmianach skorzystają…...

banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów
Banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów

Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Fundamentalne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden spośród największych…...

belka: w działalności gospodarczej potrzebna jest odpowiedzialność
Belka: w działalności gospodarczej potrzebna jest odpowiedzialność

Media: Volkswagen może mieć następujące problemy. Nowe ustalenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć następne problemy Zaskakujące wyniki germańskiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…...