Analityk: litr paliwa na wczasy będzie droższy o 30-40 groszy

  • "Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie opłat paliw
  • Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu po Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje następujące poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Jeżeli zadowoli się negatywny scenariusz i ceny ropy Brent w okresie wakacyjnym wzrosną do poziomu 90 dolarów za baryłkę, to niestety chcemy płacić za olej pociągowy i benzynę o blisko 30-40 groszy więcej w litrze – uważa analityk rynku paliw Rafał Zywert z BM Reflex.

Analityk podkreślił, że bieżący wzrost cen paliw w polsce wynika po części spośród czynników fundamentalnych, a na części z geopolityki. Przypomniał, że od grudnia 2016 r. producenci ropy naftowej z krajów OPEC, Rosji oraz 10 pozostałych wytwórców ograniczyli wydobycie. Skutkiem tegoż jest spadek nadwyżki światowych zapasów ropy naftowej.

Chcą wprowadzić bezpłatny transport publiczny po całym kraju

Droższa ropa

Według niego, jeżeli do odwiedzenia tego wszystkiego dołożyć składniki geopolityczne - zamieszanie dzięki Bliskim Wschodzie, wypowiedzenie poprzez prezydenta USA międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem i przywrócenie sankcji na irańską ropę, ogromne problemy Wenezueli, których odzwierciedleniem jest niesłychanie duży spadek produkcji ropy na tamtym rynku jak i również bierną postawę OPEC, to niestety mamy poziom wartości, który obecnie obserwujemy dzięki stacjach.

Analityk zaznaczył, że mijający tydzień przyniósł wyhamowanie podwyżek cen dzięki rynku hurtowym, natomiast odrzucić zostały one do ukończenia przełożone na rynek detaliczny.

- I na temat ile wzrosty ceny ropy Brent wyhamowały, sytuacja się stabilizuje, tak trudno przewidywać w krótkim okresie większego spadku cen. Poziom cen powinien być zbliżony a mianowicie dodał.

Negatywne informacje

Jednak – jak podkreślił - jeżeli chodzi o prognozy i perspektywy, to niestety informacje są poniekąd negatywne. Większość największych instytucji bankowych inwestycyjnych nie wyklucza niebezpieczeństwa dalszego wzrostu cen ropy naftowej – dodał Zywert.

Według niego, po tej chwili przy wartościach ropy Brent w granicach 80 dol. za baryłkę, średni poziom cen benzyny i diesla na grono stacjach powinien kształtować się w stopniu 5, 15-5, 20 zł za litr.

- Natomiast jeżeli faktycznie spełni się ten ujemny scenariusz i ceny ropy Brent w okresie wakacyjnym wzrosną do poziomu 80 dol. za baryłkę, to znaczy o ok. 12 proc., i nie będziemy po tym samym okresie obserwowali większego umocnienia złotówki, to niestety przyjdzie nam zbytnio olej napędowy i benzynę płacić około 30-40 groszy na litrze więcej – ocenił analityk BM Reflex.

Popularny

akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA
Akcje Ciechu i GPW gubią po interwencji CBA

W reakcji na działania Centralnego Biura podróży Antykorupcyjnego dotyczące nieprawidłowości obok prywatyzacji Ciechu, akcje tej spółki straciły w środę ponad 5 proc.. Chwilowo zanurkował również indeks WIG20 (grupujące największe spółki).…...

adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego  Ze świata
Adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego Ze świata

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rzekł dziennikarzom w Strasburgu, iż ma nadzieję, iż kraje Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie nazywanego pakietu drogowego. Ocenił, że szanse w to są większe niż w przypadku…...

agencja Standard  Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus
Agencja Standard Poor’s utrzymała rating Polski na szczeblu BBB plus

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odmienna propozycja Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

afera gruntowa w Getin Noble Banku
Afera gruntowa w Getin Noble Banku

"We wszystkich interesie jest to, aby biznes gruntowy rozkręcić ASAP (z ang. tuz soon as posible a mianowicie red. ) i liczę tu w szczególności w Waszą pomoc. Na co nie…...