Analityk: litr paliwa na wczasy będzie droższy o 30-40 groszy

  • "Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie opłat paliw
  • Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu po Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje następujące poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Jeżeli zadowoli się negatywny scenariusz i ceny ropy Brent w okresie wakacyjnym wzrosną do poziomu 90 dolarów za baryłkę, to niestety chcemy płacić za olej pociągowy i benzynę o blisko 30-40 groszy więcej w litrze – uważa analityk rynku paliw Rafał Zywert z BM Reflex.

Analityk podkreślił, że bieżący wzrost cen paliw w polsce wynika po części spośród czynników fundamentalnych, a na części z geopolityki. Przypomniał, że od grudnia 2016 r. producenci ropy naftowej z krajów OPEC, Rosji oraz 10 pozostałych wytwórców ograniczyli wydobycie. Skutkiem tegoż jest spadek nadwyżki światowych zapasów ropy naftowej.

Chcą wprowadzić bezpłatny transport publiczny po całym kraju

Droższa ropa

Według niego, jeżeli do odwiedzenia tego wszystkiego dołożyć składniki geopolityczne - zamieszanie dzięki Bliskim Wschodzie, wypowiedzenie poprzez prezydenta USA międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem i przywrócenie sankcji na irańską ropę, ogromne problemy Wenezueli, których odzwierciedleniem jest niesłychanie duży spadek produkcji ropy na tamtym rynku jak i również bierną postawę OPEC, to niestety mamy poziom wartości, który obecnie obserwujemy dzięki stacjach.

Analityk zaznaczył, że mijający tydzień przyniósł wyhamowanie podwyżek cen dzięki rynku hurtowym, natomiast odrzucić zostały one do ukończenia przełożone na rynek detaliczny.

- I na temat ile wzrosty ceny ropy Brent wyhamowały, sytuacja się stabilizuje, tak trudno przewidywać w krótkim okresie większego spadku cen. Poziom cen powinien być zbliżony a mianowicie dodał.

Negatywne informacje

Jednak – jak podkreślił - jeżeli chodzi o prognozy i perspektywy, to niestety informacje są poniekąd negatywne. Większość największych instytucji bankowych inwestycyjnych nie wyklucza niebezpieczeństwa dalszego wzrostu cen ropy naftowej – dodał Zywert.

Według niego, po tej chwili przy wartościach ropy Brent w granicach 80 dol. za baryłkę, średni poziom cen benzyny i diesla na grono stacjach powinien kształtować się w stopniu 5, 15-5, 20 zł za litr.

- Natomiast jeżeli faktycznie spełni się ten ujemny scenariusz i ceny ropy Brent w okresie wakacyjnym wzrosną do poziomu 80 dol. za baryłkę, to znaczy o ok. 12 proc., i nie będziemy po tym samym okresie obserwowali większego umocnienia złotówki, to niestety przyjdzie nam zbytnio olej napędowy i benzynę płacić około 30-40 groszy na litrze więcej – ocenił analityk BM Reflex.

Popularny

costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech
Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi…...

blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli  Wraz ze świata
Blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli Wraz ze świata

Tysiące rolników, głównie producentów wieprzowiny i mleka, protestowało w poniedziałek przy Brukseli, domagając się interwencji na rynku w celu podniesienia cen. Rolnicy blokowali główne instytucje europejskie ciągnikami. Policja użyła gazu łzawiącego.…...

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...