Adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego  Ze świata

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rzekł dziennikarzom w Strasburgu, iż ma nadzieję, iż kraje Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie nazywanego pakietu drogowego. Ocenił, że szanse w to są większe niż w przypadku unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Adamczyk prowadzi w środę w Strasburgu rozmowy przy Parlamencie Europejskim na rzecz tzw. pakietu drogowego. Zdaniem ministra zaproponowane przez Komisję Europejską przepisy uderzają w polskie firmy transportowe.

Pakiet drogowy to sugestia Komisji Europejskiej, która posiada zmienić oblicze europejskiego transportu. Jedna z projektowanych zmian zakłada, że kierowca pracujący w transporcie międzynarodowym, który to spędzi w danym kraju większą ilość wiadomości niż trzy dni przy miesiącu, będzie musiał zdobyć wynagrodzenie odpowiadające lokalnej pensji minimalnej. A to określa wzrost kosztów dla spółek transportowych m. in. wraz z Polski.

"Ta sama praca za tego rodzaju samą płacę". Unijni negocjatorzy osiągnęli wstępne porozumienie

Szanse na kompromis

Adamczyk wyjaśnił, że polscy posiadacza auta są liderami w transporcie międzynarodowym na starym kontynencie. - Specjalizujemy się w poniższym. Polscy firmy osiągnęli w niniejszym sektorze sukces. Próba wprowadzenia tych przemian odbierana jest przez naszą firmę jako próba prowadzenia protekcjonistycznej polityki, która ma sprowadzić, że polski transport poniesie straty pozycję, a być być może w części ulegnie likwidacji. Nie możemy na to pozwolić - mówił minister.

Adamczyk powiedział, że Nasz kraj w tej sprawie poszukuje kompromisu - rozwiązań, które będą korzystne z punktu widzenia wnioskodawców, Francji i Niemiec, ale także z punktu widzenia firm transportowych z Lokalny i innych krajów.

Pytany, czy szanse dzięki kompromis w tej kwestii są większe niż w przypadku dyrektywy o pracownikach delegowanych, odpowiedział, że ma taką nadzieję. Zaznaczył, że z dotychczas prowadzonych rozmów z przedstawicielami m. in. Francji i Niemiec wynika, iż te szanse są wiele większe. Dodał, że państwa UE są otwarte w debatę w tej sprawie.

Od kiedy nowe przepisy

Szef resortu infrastruktury zauważył, że z punktu widzenia przedsiębiorców ważne jest wówczas, aby nowe prawo został przyjęte jeszcze w naszej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wybory mają odbyć się po 2019 roku.

- Pozostawianie tego na kolejne miesiące czy lata będzie jedynie komplikowało działalność przedsiębiorcom w transporcie międzynarodowym a mianowicie podkreślił. Jego zdaniem wątpliwość prawna powoduje, że wstrzymywane są decyzje inwestycyjne w firmach transportowych. - Tenże stan zawieszenia nigdy nikomu nie służył - ocenił Andrzej Adamczyk. Dodał, hdy Polska dysponuje opracowaniami "profesorów polskich, niemieckich, francuskich", spośród których wynika, że wprowadzenie części przepisów spowoduje wyczerpanie sektora transportu drogowego w całej Europie.

Międzynarodowa trasa połączy Litwę i Grecję. Polska zabiega o poparcie

Propozycje zmian

W maju 2017 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję przepisów, które zobligują firmy transportowe do stosowania płacy minimalnej wobec kierujących wykonujących przewozy międzynarodowe. Dzierży być ona stosowana, jeśli kierowca spędzi więcej aniżeli trzy dni w miesiącu w danym kraju. Wówczas część propozycji, określanej w charakterze pakiet drogowy.

To złe wiadomości dla naszych firm, które są niesłychanie poważnym graczem na tymże rynku w Europie. Jeśli propozycje KE wejdą po życie, pozycja naszych przedsiębiorstw wobec konkurentów z zachodniej Europy będzie dużo trudniejsza.

Popularny

500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM
500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM

- Moim pomysłem był program 500 plus, owszem - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński, zapytany w RMF FM, czy "piątka Kaczyńskiego" to jego projekty. Stwierdzenie to budzi kontrowersje - plan na taki program…...

3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski
3, 5 mld euro w dopłaty. Rolnicy mogą tworzyć wnioski

Od 16 marca Agencja Restrukturyzacji i Uaktualnieniu Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie papierów o dopłaty bezpośrednie. W tym roku jest na ten zamiar ponad 3, 5 mld euro - poinformował w piątek na konferencji…...

100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej
100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia: Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie a także postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej. W taki sposób skomentował decyzję Trybunału, który nakazał wstrzymanie…...

a1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę
A1 Kamieńsk-Radomsko do realizacji, GDDKiA podpisała umowę na budowę

Duży gest w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...