Adamczyk: liczymy w UE dzięki kompromis w sprawie pliku drogowego  Ze świata

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rzekł dziennikarzom w Strasburgu, iż ma nadzieję, iż kraje Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie nazywanego pakietu drogowego. Ocenił, że szanse w to są większe niż w przypadku unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Adamczyk prowadzi w środę w Strasburgu rozmowy przy Parlamencie Europejskim na rzecz tzw. pakietu drogowego. Zdaniem ministra zaproponowane przez Komisję Europejską przepisy uderzają w polskie firmy transportowe.

Pakiet drogowy to sugestia Komisji Europejskiej, która posiada zmienić oblicze europejskiego transportu. Jedna z projektowanych zmian zakłada, że kierowca pracujący w transporcie międzynarodowym, który to spędzi w danym kraju większą ilość wiadomości niż trzy dni przy miesiącu, będzie musiał zdobyć wynagrodzenie odpowiadające lokalnej pensji minimalnej. A to określa wzrost kosztów dla spółek transportowych m. in. wraz z Polski.

"Ta sama praca za tego rodzaju samą płacę". Unijni negocjatorzy osiągnęli wstępne porozumienie

Szanse na kompromis

Adamczyk wyjaśnił, że polscy posiadacza auta są liderami w transporcie międzynarodowym na starym kontynencie. - Specjalizujemy się w poniższym. Polscy firmy osiągnęli w niniejszym sektorze sukces. Próba wprowadzenia tych przemian odbierana jest przez naszą firmę jako próba prowadzenia protekcjonistycznej polityki, która ma sprowadzić, że polski transport poniesie straty pozycję, a być być może w części ulegnie likwidacji. Nie możemy na to pozwolić - mówił minister.

Adamczyk powiedział, że Nasz kraj w tej sprawie poszukuje kompromisu - rozwiązań, które będą korzystne z punktu widzenia wnioskodawców, Francji i Niemiec, ale także z punktu widzenia firm transportowych z Lokalny i innych krajów.

Pytany, czy szanse dzięki kompromis w tej kwestii są większe niż w przypadku dyrektywy o pracownikach delegowanych, odpowiedział, że ma taką nadzieję. Zaznaczył, że z dotychczas prowadzonych rozmów z przedstawicielami m. in. Francji i Niemiec wynika, iż te szanse są wiele większe. Dodał, że państwa UE są otwarte w debatę w tej sprawie.

Od kiedy nowe przepisy

Szef resortu infrastruktury zauważył, że z punktu widzenia przedsiębiorców ważne jest wówczas, aby nowe prawo został przyjęte jeszcze w naszej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wybory mają odbyć się po 2019 roku.

- Pozostawianie tego na kolejne miesiące czy lata będzie jedynie komplikowało działalność przedsiębiorcom w transporcie międzynarodowym a mianowicie podkreślił. Jego zdaniem wątpliwość prawna powoduje, że wstrzymywane są decyzje inwestycyjne w firmach transportowych. - Tenże stan zawieszenia nigdy nikomu nie służył - ocenił Andrzej Adamczyk. Dodał, hdy Polska dysponuje opracowaniami "profesorów polskich, niemieckich, francuskich", spośród których wynika, że wprowadzenie części przepisów spowoduje wyczerpanie sektora transportu drogowego w całej Europie.

Międzynarodowa trasa połączy Litwę i Grecję. Polska zabiega o poparcie

Propozycje zmian

W maju 2017 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję przepisów, które zobligują firmy transportowe do stosowania płacy minimalnej wobec kierujących wykonujących przewozy międzynarodowe. Dzierży być ona stosowana, jeśli kierowca spędzi więcej aniżeli trzy dni w miesiącu w danym kraju. Wówczas część propozycji, określanej w charakterze pakiet drogowy.

To złe wiadomości dla naszych firm, które są niesłychanie poważnym graczem na tymże rynku w Europie. Jeśli propozycje KE wejdą po życie, pozycja naszych przedsiębiorstw wobec konkurentów z zachodniej Europy będzie dużo trudniejsza.

Popularny

apple pokazał Smart Watch  Tech
Apple pokazał Smart Watch Tech

Inteligentny zegarek oraz zupełnie nowy model komputera MacBook zaprezentował w poniedziałek Apple na konferencji w San Francisco. Apple Watch pozwala odbierać rozmowy telefoniczne i czyta e-maile. Była to pierwsza premiera…...

afera gruntowa w Getin Noble Banku
Afera gruntowa w Getin Noble Banku

"We wszystkich interesie jest to, aby biznes gruntowy rozkręcić ASAP (z ang. tuz soon as posible a mianowicie red. ) i liczę tu w szczególności w Waszą pomoc. Na co nie…...

awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach  Ze świata
Awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach Ze świata

Microsoft potwierdził, że spośród powrotem można korzystać przy Chinach z ich wyszukiwarki Bing. "Potwierdzamy, że wyszukiwarka Bing nie był dostępna w Chinach, lecz już można z pani a korzystać" - napisał…...

altus i Trigon - u dołu lupą KNF
Altus i Trigon - u dołu lupą KNF

Na październikowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego być może zadecydować o odebraniu przedsiębiorstwie Altus TFI licencji w zarządzanie funduszami alternatywnymi (FIZ, FIZAN, NS FIZ) - dowiedział się nieoficjalnie Business Insider Polska. Podobny…...