Awaria wyszukiwarki Bing Microsoftu w Chinach  Ze świata

Microsoft potwierdził, że spośród powrotem można korzystać przy Chinach z ich wyszukiwarki Bing.

"Potwierdzamy, że wyszukiwarka Bing nie był dostępna w Chinach, lecz już można z pani a korzystać" - napisał przy oświadczeniu Microsoft.

Pierwsze informacje o awarii rozpoczęły napływać od użytkowników po środę wieczorem. Internauci pisali o tym, że wyszukiwarka internetowa nie działa m. in. na Twitterze i na Reddicie.

Na początku wydawało się, że to chiński rząd jest poważny za blokadę. Grupa GreatFire, która zajmuje się monitorowaniem cenzury internetowej w Chinach, oświadczyła, że awaria prawdopodobnie nie była dziełem rządu w Pekinie. Dodała też, że serwery wyszukiwarki działają w Chinach, więc choćby spośród tego powodu Bing nie może uciec od lokalnej cenzury. Niezależne źródła Bloomberga potwierdziły tę hipotezę i zaznaczyły, że awaria była spowodowana usterką techniczną.

Meldunek: nadciąga zmiana w wariancie korzystania z sieci

Władze nie wydały oświadczenia

Władze w Pekinie odrzucić wydały w związku wraz z tym żadnego oficjalnego oświadczenia. Wcześniej dziennik "Financial Times" powoływał się na pochodzenia zbliżone do sprawy, które informowały, że jeden z chińskich telekomów - spółka China Unicom - dostała bezpośredni nakaz od rządu blokady usługi wyszukiwania Bing.

Serwis The Next Web podkreślał natomiast, że wyłączenie wyszukiwarki Microsoftu w Krajach dziwiło, gdyż usługa spełniała wszystkie normy narzucane przez chiński rząd - m. in. dotyczące ograniczania widzialności niektórych treści.

W przeszłości Pekin wielokrotnie wydawał decyzję o uniemożliwieniu dotarcia do usług jednego wraz z amerykańskich koncernów technologicznych w obrębie kraju. W 2017 roku kalendarzowego Chiny wyłączyły należący do Facebooka komunikator WhatsApp. Kilkanaście miesięcy temu odebrano też możliwość korzystania z serwisu transmitującego rozgrywki gier internetowe online Twitch. Od latek w Chinach niedostępne są także usługi takie jak na przykład Twitter czy portal społecznościowy Facebooka oraz aplikacje i serwisy Google'a, w poniższym - wyszukiwarka internetowa. Bing jest ostatnią zachodnią wyszukiwarką dostępną w Chinach.

Potężna kara dla płatniczego giganta

Chińska cenzura

Chiński urząd ds. cyberprzestrzeni dzięki początku stycznia rozpoczął system, którego celem jest likwidowanie z internetu treści uznawanych przez chińską cenzurę zbytnio niewłaściwe.

To m. in. pornografia, hazard, poniektóre rodzaje treści satyrycznych a także mowa nienawiści. W środę organ poinformował o usunięciu z sieci około 773 stron internetowych oraz zablokowaniu 9382 aplikacji, które są ocenione jako niewłaściwe. The Next Web ocenia, hdy również z tego powodu mogła zostać wyłączona wyszukiwarka Bing.

Według statystyk strony StatCounter Bing w Chinach obsługiwał jedynie około 2 proc. branży usług internetowego wyszukiwania.

Popularny

e-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli
E-dowody wyprodukowane z błędem zostały unieważnione. 5 trafiło do odwiedzenia obywateli

Część e-dowodów została wyprodukowana z błędem i unieważniona. - W trakcie 1 z kontroli okazało się, że wyprodukowano niewielką partię dokumentów, w których nie każde funkcjonalności warstwy elektronicznej funkcjonowały tak…...

costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech
Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi…...

eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2  Surowce
Eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2 Surowce

Eksperci Rady Unii Europejskiej uważają, że Komisja Europejska nie istnieje kompetencji do przewodzenia rozmów z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał po piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel".…...

foxconn i automatyzacja fabryk
Foxconn i automatyzacja fabryk

Foxconn Electronics, tajwańska firma to jeden z największych producentów sprzętów elektronicznych. Jego fabryki opuszczają takie sprzęty jak iPhone, iPad, czytniki Kindle, a także konsole PlayStation czterech czy Xbox One. Spółka wyjawiła plany automatyzacji…...