Gazprom będzie miał nowe wstąpienie do Europy  Wraz ze świata

  • Wielka lokata Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream dwa. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE jak i również Niemcy zyskują nowe sprzęt nacisku na Gazprom
  • "Sueddeutsche Zeitung": Francja zagłosuje przeciw Nord Stream 2
  • "Bez stanowczej reakcji nie zatrzymamy ofensywy Kremla"

Węgry, Serbia, Macedonia i Grecja planują budowę gazociągu Tesla z Turcji do Austrii, który będzie przedłużeniem projektowanej przez Rosję magistrali Turkish Stream, mającej przez Zatrzęsienie Czarne transportować gaz do Europy z ominięciem Ukrainy.

Poinformował o tymże w środę dziennik "Wiedomosti", powołując się na poszczególnego z uczestników projektu. Podłoże rosyjskiej gazety przekazało, iż ministrowie spraw zagranicznych tych czterech państw mogą jesienią podpisać stosowny list intencyjny.

Słaby rubel uderza w rosyjski przemysł samochodowy. Spada sprzedaż i eksport

Nowy projekt

"Wiedomosti" podały, że spotkanie szefów dyplomacji Węgier, Serbii, Macedonii i Grecji planowane wydaje się być na wrzesień. Według dziennika planowane jest podjęcie woli o przygotowaniu studium wykonalności projektu; pierwsze posiedzenie stajnie roboczej projektu odbyło się 25 czerwca.

Teslę planuje się uruchomić w 2019 roku. Długość tejże rury wyniesie 1300-1400 km, a moce przesyłowe - 27 mld metrów kubicznych surowca rocznie. Koszty konstrukcji szacuje się na 4-5 mld euro. Ostateczną rezolucję inwestycyjną planuje się powziąć w I kwartale 2016 roku, a rozpocząć konstrukcję - w I trymestrze 2017 roku.

Gazprom "przejechał się" na umowie z Chinami. Rosjanie mogą sporo zaprzepaścić

"Wiedomosti" poinformowały, że uczestnicy projektu zwrócili się już do Stowarzyszenia Europejskich Operatorów Programów Przesyłowych Gazu (European Network of Transmission System Operators for Gas; ENTSOG) o przyznanie tej inwestycji infrastrukturalnej statusu projektu o znaczeniu wspólnotowym (Project of Common Interest; PCI). Uzyskanie takiego statusu jest warunkiem uzyskania ewentualnego unijnego dofinansowania.

Do Włoch

Moskiewska czasopismo przekazała, że z terytorium Grecji może także pozostać zbudowane odgałęzienie Tesli służące do Włoch. Wówczas moce przesyłowe greckiego odcinka magistrali wyniosą 42 mld metrów sześc., z czego 15 mld metrów sześc. popłynie aż do Włoch. Grecki odcinek miałby kosztować 2 mld euro.

Projekt Tesli posiada być zgodny ze wszelkimi normami Trzeciego Pakietu Energetycznego Unii Europejskiej, który nakazuje oddzielenie własności infrastruktury przesyłowej od obrotu i sprzedaży gazu, a także wymaga dostępu stron trzecich służące do gazociągów na terytorium UE. Planuje się, że przez Teslę tłoczony będzie surowiec nie tylko z Tureckiego Potoku, ale również ze wspieranego przez Unię Europejską Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP), którym gaz z Azerbejdżanu przez Turcję popłynie do UE.

"Wiedomosti" odnotowały, że Tesla ma konkurenta - proponowany przez Bratysławę gazociąg Eastring, który miałby połączyć Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię z Tureckim Potokiem. Projekt Eastring też został w tej chwili przekazany do ENTSOG.

Zamiast South Stream

Forsowany przez Gazprom Turkish Stream przez Morze Czarne w celu Europy Południowej i Środkowej ma zastąpić omijającą Ukrainę magistralę South Stream (Gazociąg Południowy), od której układania koncern odstąpił po zablokowaniu budowy przez Komisję Europejską.

W grudniu 2014 roku Gazprom ogłosił, hdy zamiast South Streamu do Bułgarii zostanie ułożona przez Morze Czarne do Turcji, a następnie do do niej granicy z Grecją magistrala o takiej samej mocy przesyłowej, tj. 63 mld metrów sześciennych rocznie. Docelowo Turecki Potok ma się składać z czterech nitek o przepustowości po 15, 75 mld metrów kubicznych gazu rocznie. 47 mld metrów sześciennych surowca Gazprom chce dostarczać do projektowanego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji.

Bez umowy

Gazprom zapowiadał, że do budowy tejże magistrali przystąpi w czerwcu, a jej pierwszą nitkę uruchomi w grudniu 2016 roku. Gaz z tej nitki ma być po całości przeznaczony na sektor Turcji. Moskwa i Ankara nie podpisały jednak jeszcze porozumienia międzyrządowego o budowie tego gazociągu. Rosja nie ma też żadnych umów z Grecją o ułożeniu magistrali na jej terytorium.

Ministerstwo energetyki Rosji przesłało Turcji dwie wersje projektu umowy międzyrządowej o budowie Turkish Stream - na jedną nitkę i na cztery nitki. Witryna turecka - jak poinformował w środę resort energetyki Rosji - dotąd nie zaakceptować odpowiedziała.

Przez Turcję

Gazpromowi zależy na naszym, aby doprowadzić gaz aż do Turcji, a potem dalej do Europy Południowej i Środkowej, zanim Unia Europejska zrealizuje swoją strategię, przewidującą sprowadzanie surowca z Azerbejdżanu, Turkmenistanu i Iranu, bądź ograniczy zakup gazu w Rosji przez mechanizm przyszłej unii energetycznej.

Gazprom kilkakrotnie zapowiadał, że Rosja twardo zamierza zrezygnować po 2019 roku z propozycji Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu przeznaczonego dla odbiorców w Ue. Również rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak niejednokrotnie powiedział, że Rosja nie planuje przedłużenia wygasającego w 2019 roku kontraktu na tranzyt surowca przez terytorium Ukrainy.

Popularny

budowa biznesu online - porady Michała Sadowskiego
Budowa biznesu online - porady Michała Sadowskiego

– Budowanie własnego biznesu to maraton – mówił Michał Sadowski podczas swojego wystąpienia na infoShare 2017. Przypominał, że Brand24 to jego szósty projekt. Wcześniej współtworzył takie serwisy jak Patrz. pl…...

bZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi
BZWBK ostrzega klientów przed atakami phishingowymi

Bank Zachodni WBK już po raz trzeci w ciągu ostatnich tygodni ostrzega swoich klientów poprzednio atakami phishingowymi. Spółka apeluje o ostrożność przy sprawdzaniu podejrzanych wiadomości. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko kradzieży…...

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...

brytyjczycy krytycznie o uwagach Obamy ws. Brexitu  Wraz ze świata
Brytyjczycy krytycznie o uwagach Obamy ws. Brexitu Wraz ze świata

Publicznie mówił, że chce u wymienionych pracować. Teraz szukają "prezydenta playlisty" Wizyta u babci Baracka Obamy. "Uczy jak złowić rybę" Duda rozmawiał z Obamą. Jednym z tematów Trybunał Konstytucyjny?…...