Gazprom będzie miał nowe wstąpienie do Europy  Wraz ze świata

  • Wielka lokata Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream dwa. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE jak i również Niemcy zyskują nowe sprzęt nacisku na Gazprom
  • "Sueddeutsche Zeitung": Francja zagłosuje przeciw Nord Stream 2
  • "Bez stanowczej reakcji nie zatrzymamy ofensywy Kremla"

Węgry, Serbia, Macedonia i Grecja planują budowę gazociągu Tesla z Turcji do Austrii, który będzie przedłużeniem projektowanej przez Rosję magistrali Turkish Stream, mającej przez Zatrzęsienie Czarne transportować gaz do Europy z ominięciem Ukrainy.

Poinformował o tymże w środę dziennik "Wiedomosti", powołując się na poszczególnego z uczestników projektu. Podłoże rosyjskiej gazety przekazało, iż ministrowie spraw zagranicznych tych czterech państw mogą jesienią podpisać stosowny list intencyjny.

Słaby rubel uderza w rosyjski przemysł samochodowy. Spada sprzedaż i eksport

Nowy projekt

"Wiedomosti" podały, że spotkanie szefów dyplomacji Węgier, Serbii, Macedonii i Grecji planowane wydaje się być na wrzesień. Według dziennika planowane jest podjęcie woli o przygotowaniu studium wykonalności projektu; pierwsze posiedzenie stajnie roboczej projektu odbyło się 25 czerwca.

Teslę planuje się uruchomić w 2019 roku. Długość tejże rury wyniesie 1300-1400 km, a moce przesyłowe - 27 mld metrów kubicznych surowca rocznie. Koszty konstrukcji szacuje się na 4-5 mld euro. Ostateczną rezolucję inwestycyjną planuje się powziąć w I kwartale 2016 roku, a rozpocząć konstrukcję - w I trymestrze 2017 roku.

Gazprom "przejechał się" na umowie z Chinami. Rosjanie mogą sporo zaprzepaścić

"Wiedomosti" poinformowały, że uczestnicy projektu zwrócili się już do Stowarzyszenia Europejskich Operatorów Programów Przesyłowych Gazu (European Network of Transmission System Operators for Gas; ENTSOG) o przyznanie tej inwestycji infrastrukturalnej statusu projektu o znaczeniu wspólnotowym (Project of Common Interest; PCI). Uzyskanie takiego statusu jest warunkiem uzyskania ewentualnego unijnego dofinansowania.

Do Włoch

Moskiewska czasopismo przekazała, że z terytorium Grecji może także pozostać zbudowane odgałęzienie Tesli służące do Włoch. Wówczas moce przesyłowe greckiego odcinka magistrali wyniosą 42 mld metrów sześc., z czego 15 mld metrów sześc. popłynie aż do Włoch. Grecki odcinek miałby kosztować 2 mld euro.

Projekt Tesli posiada być zgodny ze wszelkimi normami Trzeciego Pakietu Energetycznego Unii Europejskiej, który nakazuje oddzielenie własności infrastruktury przesyłowej od obrotu i sprzedaży gazu, a także wymaga dostępu stron trzecich służące do gazociągów na terytorium UE. Planuje się, że przez Teslę tłoczony będzie surowiec nie tylko z Tureckiego Potoku, ale również ze wspieranego przez Unię Europejską Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP), którym gaz z Azerbejdżanu przez Turcję popłynie do UE.

"Wiedomosti" odnotowały, że Tesla ma konkurenta - proponowany przez Bratysławę gazociąg Eastring, który miałby połączyć Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię z Tureckim Potokiem. Projekt Eastring też został w tej chwili przekazany do ENTSOG.

Zamiast South Stream

Forsowany przez Gazprom Turkish Stream przez Morze Czarne w celu Europy Południowej i Środkowej ma zastąpić omijającą Ukrainę magistralę South Stream (Gazociąg Południowy), od której układania koncern odstąpił po zablokowaniu budowy przez Komisję Europejską.

W grudniu 2014 roku Gazprom ogłosił, hdy zamiast South Streamu do Bułgarii zostanie ułożona przez Morze Czarne do Turcji, a następnie do do niej granicy z Grecją magistrala o takiej samej mocy przesyłowej, tj. 63 mld metrów sześciennych rocznie. Docelowo Turecki Potok ma się składać z czterech nitek o przepustowości po 15, 75 mld metrów kubicznych gazu rocznie. 47 mld metrów sześciennych surowca Gazprom chce dostarczać do projektowanego hubu gazowego na granicy Turcji i Grecji.

Bez umowy

Gazprom zapowiadał, że do budowy tejże magistrali przystąpi w czerwcu, a jej pierwszą nitkę uruchomi w grudniu 2016 roku. Gaz z tej nitki ma być po całości przeznaczony na sektor Turcji. Moskwa i Ankara nie podpisały jednak jeszcze porozumienia międzyrządowego o budowie tego gazociągu. Rosja nie ma też żadnych umów z Grecją o ułożeniu magistrali na jej terytorium.

Ministerstwo energetyki Rosji przesłało Turcji dwie wersje projektu umowy międzyrządowej o budowie Turkish Stream - na jedną nitkę i na cztery nitki. Witryna turecka - jak poinformował w środę resort energetyki Rosji - dotąd nie zaakceptować odpowiedziała.

Przez Turcję

Gazpromowi zależy na naszym, aby doprowadzić gaz aż do Turcji, a potem dalej do Europy Południowej i Środkowej, zanim Unia Europejska zrealizuje swoją strategię, przewidującą sprowadzanie surowca z Azerbejdżanu, Turkmenistanu i Iranu, bądź ograniczy zakup gazu w Rosji przez mechanizm przyszłej unii energetycznej.

Gazprom kilkakrotnie zapowiadał, że Rosja twardo zamierza zrezygnować po 2019 roku z propozycji Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego gazu przeznaczonego dla odbiorców w Ue. Również rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak niejednokrotnie powiedział, że Rosja nie planuje przedłużenia wygasającego w 2019 roku kontraktu na tranzyt surowca przez terytorium Ukrainy.

Popularny

duda sojusznikiem małych i przeciętnych firm. «Sól gospodarki rynkowej»
Duda sojusznikiem małych i przeciętnych firm. «Sól gospodarki rynkowej»

Sfera gospodarcza potrzebuje dobrych, transparentnych, jednoznacznych uregulowań prawnych – wskazał prezydent Andrzej Dudziarz w liście do parcypantów katowickiego kongresu małych i średnich firm. Zapewnił, hdy będzie ich sojusznikiem przy promowaniu korzystnych dla…...

droga S1 z Mysłowic do Bielska-Białej coraz bliżej, zlecenie GDDKiA
Droga S1 z Mysłowic do Bielska-Białej coraz bliżej, zlecenie GDDKiA

Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nowatorską trasą Duży ruch po autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy…...

dywidenda od PKN Orlen. Rozstrzygnięcie o jej wysokości w ciągu kilku miesięcy  Wraz ze świata
Dywidenda od PKN Orlen. Rozstrzygnięcie o jej wysokości w ciągu kilku miesięcy Wraz ze świata

PKN Orlen odrzucić wyklucza wypłaty dywidendy na rzecz akcjonariuszy za 2014 r. z kapitału zapasowego. Wiceprezes ds. finansowych spółki Sławomir Jędrzejczyk przyznał, że kwestia dywidendy dotyczy raczej do niej…...

dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?
Dyrektywa o pracownikach delegowanych w UE. Polska przegra?

Wraca dyskusja nad dyrektywą o pracownikach delegowanych. W Luksemburgu odbyło się spotkanie ministrów UE ds. zatrudnienia w tej sprawie. Jednak jakim sposobem powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska, nie udało się uzyskać…...