Amerykanie chcą zaostrzyć sankcje wobec Rosji, KE ma trwogi  Ze świata

  • Ponad miliard euro kar. "To szokujące, jak spółki wykorzystują zależność ludzi od momentu leków"
  • Wiceszef Komisji Europejskiej: oskarżenia są poważne, śledzimy sytuację w sprawie KNF
  • Komisja Europejska sprawdzi dystrybucję biletów lotniczych
  • Bruksela "wstawia zęby" konsumentom. Komisja przedstawiła propozycje nowych przepisów
  • Dodatkowa pozycja w rachunkach za prąd. Zielone światło od Komisji Europejskiej

Komisja Europejska opracowała listę europejsko-rosyjskich projektów energetycznych, które mogą zostać dotknięte nowymi sankcjami, które USA planują dodać na Rosję - melduje portal Euractiv. Wśród tych propozycji jest między innymi planowana budowa gazociągu Nord Stream 2.

O tymże, że nałożenie nowych sankcji na Rosję może uderzyć w europejskie projekty energetyczne, poinformował już w poniedziałek rzecznik KE Margaritis Schinas. Jak mówił, Komisja dzierży obawy co do planów USA i uruchomiła wszelkie kanały dyplomatyczne, żeby przedstawić gryzie stronie amerykańskiej. Plan nałożenia sankcji ma być głosowany we wtorek w Kongresie USA.

We wtorek Euractiv opublikował sporządzoną, jakim sposobem twierdzi, przez KE listę projektów, które mogą być dotknięte nowymi sankcjami.

Uderzenie w Nord Stream 2

USA zaostrzą sankcje wobec Rosji. "Trump poprze ustawę"

Wśród nich wydaje się między innymi wybudowany kilka lat temu gazociąg Nord Stream, w którym udziały mają rosyjski Gazprom (51 proc. ), niemiecki Wintershall (15, 5 proc. ), niemiecki E. ON (15, 5 proc. ) język francuski Engie (9 proc. ) i holenderski Gasunie (9 proc. ). Tą nitką przez Morze Bałtyckie przesyłany jest gaz z Rosji bezpośrednio do Niemiec, wraz z pominięciem Polski i Ukrainy. Jego przepustowość to 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Sankcje posiadają uderzyć także w projekt - Nord Stream dwa.

To plan budowy oryginalnej dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec za pośrednictwem Morze Bałtyckie o energii 55 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do finiszu 2019 roku. Po naszym roku Rosja zamierza porzucić przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi. Jego ewentualne opóźnienie mogłoby zmusić Rosję do podpisania kolejnego kontraktu na tranzyt z Ukrainą. Na wypadku jednak nie ma znaków, że Gazprom wstrzymuje skład.

W projekt budowy Nord Streamu 2 zaangażowane są Gazprom, brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell, niemiecki Uniper, austriacki OMV, Engie (dawne GDF Suez) i Wintershall.

Inne projekty

Wśród innych projektów, wymienionych na liście, są między pozostałymi pole gazowe Zohr w Egipcie (30 proc. udziałów ma tam Rosnieft, sześcdziesięciu proc. włoski ENI, a 10 proc. brytyjski BP), rozbudowa terminalu gazu skroplonego na Sachalinie (udziały Gazpromu i Shell), gazociąg biegnący po dnie Morza Czarnego, którym surowiec jest dostarczany z Rosji do Turcji, tzw. Błękitny Potok (udziały ENI i Gazpromu) i plan budowy terminalu LNG na morzu bałtyckim w Zatoce Fińskiej, w który zaangażowane istnieją Gazprom i Shell.

Nowe sankcje mogą także dotknąć projekt importu do UE gazu z azerskiego złoża Shah Deniz. Zaangażowane są w nim metrów. in. Łukoil i BP. Gaz z tego złoża ma być źródłem dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa do Europy. Błękitne paliwo spośród Azerbejdżanu ma być wysyłane do Unii Europejskiej przez Gruzję i Turcję, do Tunezji, Albanii, a dalej przez Morze Adriatyckie do Włoch. To tak zwany Południowy Hall Gazowy, za sprawą którego nowy gaz może trafić do UE w 2020 roku.

Rosja: konflikt spośród Siemensem nie stanowi trudności

Komisja Europejska nie potrzebuje komentować listy. - Potrafię powiedzieć tylko, że działanie sankcji wychodzi poza plan budowy Nord Streamu 2 - powiedziała anonimowo przedstawicielka KE.

Zaostrzenie sankcji

W niedzielę amerykańscy kongresmeni osiągnęli porozumienie w kwestii zaostrzenia sankcji wobec Moskwy w odpowiedzi na ingerencję Rosji w wybory prezydenckie w USA oraz zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

W poniedziałek "Financial Times" napisał, że UE przygotowuje odpowiedź na incydent nałożenia przez Waszyngton oryginalnych sankcji na Rosję, które uderzyłyby w europejskie przedsiębiorstwa. Jak informował brytyjski gazeta, "przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zarządził pilny przegląd rozwiązań, jakimi Bruksela musi reagować, gdyby amerykańskie sankcje uderzyły w europejskie przedsiębiorstwa".

Zgodnie z opisywaną przez "FT" notatką skomponowaną na zaplanowane na środę posiedzenie Komisji, "Bruksela > > powinna stać po gotowości, by zareagować po ciągu paru dni < <, gdyby amerykańskie środki zostały > > przyjęte bez zdobycia pod uwagę obaw UE < <". W notatce Junckera oceniono, że "Bruksela > > w krytycznej kolejności < < powinna skupić się na staraniach, by uzyskać > > globalne lub pisemne zapewnienie < < od administracji Trumpa, iż (USA) nie będą stosować nowych sankcji w sposób szkodzący interesom UE" - pisze brytyjski dziennik.

"FT" dodaje, że "wśród innych opcji, o jakich napisano w notatce, Bruksela mogłaby wykorzystać europejskie prawo, by sankcje wprowadzone przez USA nie były > > uznawane czy egzekwowalne < < w Europie i > > w riposty przygotować środki, które obowiązywałyby w ramach Światowej Struktury Handlu < <".

Popularny

foxconn i automatyzacja fabryk
Foxconn i automatyzacja fabryk

Foxconn Electronics, tajwańska firma to jeden z największych producentów sprzętów elektronicznych. Jego fabryki opuszczają takie sprzęty jak iPhone, iPad, czytniki Kindle, a także konsole PlayStation czterech czy Xbox One. Spółka wyjawiła plany automatyzacji…...

100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej
100 tys. zł kary na rzecz Polski za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia: Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie a także postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej. W taki sposób skomentował decyzję Trybunału, który nakazał wstrzymanie…...

eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2  Surowce
Eksperci kwestionują prawo KE do negocjacji ws. Nord Stream 2 Surowce

Eksperci Rady Unii Europejskiej uważają, że Komisja Europejska nie istnieje kompetencji do przewodzenia rozmów z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał po piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel".…...

500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM
500 plus - kto hałasuje stworzył? Jarosław Kaczyński w RMF FM

- Moim pomysłem był program 500 plus, owszem - stwierdził szef PiS Jarosław Kaczyński, zapytany w RMF FM, czy "piątka Kaczyńskiego" to jego projekty. Stwierdzenie to budzi kontrowersje - plan na taki program…...