Barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację  Ze świata

  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Unii Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mogą wpłynąć na planowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela obawia się "słabego partnera"
  • Z zagranicy jakim sposobem w kraju. Po fali opinii duży operator zmienia taryfy

Eurostrefa wejdzie przy grudniu w deflację, która to wyniesie -0, 1 proc. rok do roku – twierdzi we wtorkowym komentarzu bank Barclays Capital w podstawie wstępnych danych na temat inflacji za grudzień ogłoszonych w Hiszpanii. Stan ten może utrzymać się za pośrednictwem kilka miesięcy.

Wstępne dane o inflacji po ujęciu HICP dla 18. członków eurostrefy zostaną ogłoszone 7. stycznia. HICP (ang. Harmonised Index of Consumer Proces) to zharmonizowany zestawienie cen konsumpcyjnych wprowadzony za pośrednictwem Komisję Europejską.

Zgodnie z traktatem z Maastricht, wskaźnik ten jest istotą do oceny wzrostu opłat w krajach Unii,

Morgan Stanley: średnia wartość ropy w przyszłym roku wyniesie 70 dolarów

obliczany jednakowo we wszystkich krajach. Według banku, źródłem oddolnej presji inflacyjnej jest zmniejszenie cen paliw.

Przez ceny energii

Hiszpański urząd statystyczny INE ogłosił, iż stopa inflacji HICP rdr wyniosła w grudniu -1, 1 proc. rdr względem -0, 5 proc. rdr w listopadzie. Za podstawowy powód uznano niskie koszty energii. Przed ogłoszeniem danych empirycznych Barclays przewidywał -0, 12 proc. rdr wobec konsensusu -0, 7 proc. rdr.

W komentarzu wraz z 3 grudnia Barclays Capital zakładał inflację HICP zbyt grudzień dla Osiemnastki dzięki 0, 0 proc. rdr. Od tego czasu ropa naftowa staniała o w porządku. 15 proc.

Stopa inflacji eurostrefy za listopad br. wyniosła 0, trzy proc. rdr wobec 0, 4 proc. rdr w październiku. Inflacja systematycznie obniża się od końca 2011 r., gdy wynosiła trzech proc. rdr. EBC pragnie namierzyć stopę inflacji "blisko lub poniżej poziomu dwa proc. rdr". Stopa inflacji w Niemczech jest najniższa od blisko 5. czasów.

Popularny

budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian
Budżet UE na rolnictwo - propozycje zmian

Komisja Europejska tworzy mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE w lata 2021-2027. Jednocześnie pragnie równiej dzielić środki, aby w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - dowiedziała się…...

blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli  Wraz ze świata
Blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli Wraz ze świata

Tysiące rolników, głównie producentów wieprzowiny i mleka, protestowało w poniedziałek przy Brukseli, domagając się interwencji na rynku w celu podniesienia cen. Rolnicy blokowali główne instytucje europejskie ciągnikami. Policja użyła gazu łzawiącego.…...

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...

costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech
Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi…...