Blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli  Wraz ze świata

Tysiące rolników, głównie producentów wieprzowiny i mleka, protestowało w poniedziałek przy Brukseli, domagając się interwencji na rynku w celu podniesienia cen. Rolnicy blokowali główne instytucje europejskie ciągnikami. Policja użyła gazu łzawiącego.

Według belgijskiej policji w proteście wzięło udział ok. 7 tys. ludzi i ponad 1, czterech tys. traktorów. Demonstranci zbierali się od rana w ulicach wokół ronda Schumana w Brukseli. Poza transparentami i traktorami przywieźli również pod instytucje UE siano i naturalnej wielkości blaszane krowy.

Nie faktycznie łatwo

Rano psy uniemożliwiała dojście do siedziby Komisji Europejskiej osobom wyjąwszy specjalnych przepustek. Kolumny traktorów zmierzały do stolicy spośród innych miast Belgii, ale też z Francji czy Niemiec, i spowalniały czyn na arteriach. W mieście zamknięto część tuneli udrożniających ruch.

Chłopi blokują Brukselę. Domagają się podniesienia wartości

Przez parę godzin belgijscy policjanci, wspierani przez holenderskich kolegów, byli obrzucani butelkami, petardami, jajkami i kostką brukową. Według telewizji rannych zostało czterech funkcjonariuszy, z których 1 trafił do szpitala. U dołu koniec protestu policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Ziemia nasiąknięta wodą z armatek wodnych, spalone barierki, przynajmniej 1-a przewrócona latarnia, wyrwane drzewa, zniszczone znaki drogowe - tak wieczorem prezentowało się centrum dzielnicy europejskiej przy Belgii. Dziennik "Le Soir" pisze wręcz o "zdewastowanym rondzie Schumana".

Presja rolników

Rolnicy chcieli wywrzeć presję na ministrów rolnictwa państw UE, którzy po południu zebrali się na nadzwyczajnym spotkaniu, aby rozmawiać o pomocy na rzecz producentów w związku z trudną sytuacją na sektorze mleka i wieprzowiny w wielu krajach Unii.

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że Komisja Europejska proponuje 300 mln euro wsparcia dla producentów mleka. W jego opinii to niewystarczająca suma na ratunek dla rolników, w szczególności biorąc pod uwagę suszę w Naszym kraju.

Sawicki: Bruksela proponuje 300 mln € dla producentów mleka. Wówczas za niewiele

Zdaniem prezydencji luksemburskiej najmocniej dotknięte kryzysem w skali UE będą sektor mleczny, mięsa wieprzowego oraz owoców i warzyw. Według analiz ekonomicznych jedną z głównych przyczyn nędznej sytuacji na unijnych rynkach rolnych jest susza, która wyrządziła znaczne szkody przy niektórych regionach Europy. Odrzucić bez znaczenia są też przedłużające się rosyjskie embargo na import unijnych punktów rolnych oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach

Spadek cen

Kombinacja ludzi czynników doprowadziła zdaniem ekspertów do spadku cen towarów rolnych oraz obniżenia zysków z produkcji, co po konsekwencji w wielu przypadkach spowodowało utratę płynności finansowej przez rolników a poniekąd zupełne bankructwo.

Producenci trzody chlewnej żądają metrów. in. przyspieszenia rozmów fachowych z Rosją co do zniesienia zakazu importu mięsa wieprzowego, który został wprowadzony po 2014 roku w odniesieniu do zdiagnozowanie afrykańskiego pomoru świń obok kilku dzików na terenie Litwy, Łotwy i Polski. Unia europejska Europejskich Hodowców Bydła i Trzody Chlewnej mówi poza tym o konieczności uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania mięsiwa wieprzowego.

Europejska Wskazówka Mleka (EMB) żąda „konkretnych działań, które doprowadzą aż do ograniczenia produkcji mleka”, jak w ocenie ekspertów oznaczałoby powrót do zniesionych po kwietniu tego roku kwot mlecznych. Organizacja opowiada się za stworzeniem mechanizmu kryzysowego, który m. in. wręczać będzie producentom finansowe wsparcie w zamian za ograniczenie produkcji.

Popularny

barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację  Ze świata
Barclays Capital: eurostrefa wejdzie po grudniu w deflację Ze świata

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić" Mazowsze zostało podzielone. Rząd liczy w dodatkowe środki z Unii Europejskiej Wydarzenia w Sejmie…...

bank Handlowy - wyniki finansowe w I kwartale 2017 roku
Bank Handlowy - wyniki finansowe w I kwartale 2017 roku

Wynik finansowy Banku Handlowego rozczarował. W pierwszym kwartał 2017 roku jego zysk netto wyniesie 60 mln zł. To o 44 mln zł mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - podała spółka…...

bCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej  Prawo
BCC chce, żeby rząd wycofał się z projektu ustawy tytoniowej Prawo

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Business Centre Club chcą, żeby rząd wycofał się z projektu naprawdę zwanej ustawy tytoniowej. Katalogów zdaniem znowelizowane przepisy uderzą rykoszetem w plantatorów tytoniu i producentów papierosów, zaś na zmianach skorzystają…...

banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów
Banki będą szukać spadkobierców zmarłych klientów

Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Fundamentalne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden spośród największych…...