Blokady, jajka, petardy. Rolnicy protestowali w Brukseli  Wraz ze świata

Tysiące rolników, głównie producentów wieprzowiny i mleka, protestowało w poniedziałek przy Brukseli, domagając się interwencji na rynku w celu podniesienia cen. Rolnicy blokowali główne instytucje europejskie ciągnikami. Policja użyła gazu łzawiącego.

Według belgijskiej policji w proteście wzięło udział ok. 7 tys. ludzi i ponad 1, czterech tys. traktorów. Demonstranci zbierali się od rana w ulicach wokół ronda Schumana w Brukseli. Poza transparentami i traktorami przywieźli również pod instytucje UE siano i naturalnej wielkości blaszane krowy.

Nie faktycznie łatwo

Rano psy uniemożliwiała dojście do siedziby Komisji Europejskiej osobom wyjąwszy specjalnych przepustek. Kolumny traktorów zmierzały do stolicy spośród innych miast Belgii, ale też z Francji czy Niemiec, i spowalniały czyn na arteriach. W mieście zamknięto część tuneli udrożniających ruch.

Chłopi blokują Brukselę. Domagają się podniesienia wartości

Przez parę godzin belgijscy policjanci, wspierani przez holenderskich kolegów, byli obrzucani butelkami, petardami, jajkami i kostką brukową. Według telewizji rannych zostało czterech funkcjonariuszy, z których 1 trafił do szpitala. U dołu koniec protestu policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Ziemia nasiąknięta wodą z armatek wodnych, spalone barierki, przynajmniej 1-a przewrócona latarnia, wyrwane drzewa, zniszczone znaki drogowe - tak wieczorem prezentowało się centrum dzielnicy europejskiej przy Belgii. Dziennik "Le Soir" pisze wręcz o "zdewastowanym rondzie Schumana".

Presja rolników

Rolnicy chcieli wywrzeć presję na ministrów rolnictwa państw UE, którzy po południu zebrali się na nadzwyczajnym spotkaniu, aby rozmawiać o pomocy na rzecz producentów w związku z trudną sytuacją na sektorze mleka i wieprzowiny w wielu krajach Unii.

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że Komisja Europejska proponuje 300 mln euro wsparcia dla producentów mleka. W jego opinii to niewystarczająca suma na ratunek dla rolników, w szczególności biorąc pod uwagę suszę w Naszym kraju.

Sawicki: Bruksela proponuje 300 mln € dla producentów mleka. Wówczas za niewiele

Zdaniem prezydencji luksemburskiej najmocniej dotknięte kryzysem w skali UE będą sektor mleczny, mięsa wieprzowego oraz owoców i warzyw. Według analiz ekonomicznych jedną z głównych przyczyn nędznej sytuacji na unijnych rynkach rolnych jest susza, która wyrządziła znaczne szkody przy niektórych regionach Europy. Odrzucić bez znaczenia są też przedłużające się rosyjskie embargo na import unijnych punktów rolnych oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach

Spadek cen

Kombinacja ludzi czynników doprowadziła zdaniem ekspertów do spadku cen towarów rolnych oraz obniżenia zysków z produkcji, co po konsekwencji w wielu przypadkach spowodowało utratę płynności finansowej przez rolników a poniekąd zupełne bankructwo.

Producenci trzody chlewnej żądają metrów. in. przyspieszenia rozmów fachowych z Rosją co do zniesienia zakazu importu mięsa wieprzowego, który został wprowadzony po 2014 roku w odniesieniu do zdiagnozowanie afrykańskiego pomoru świń obok kilku dzików na terenie Litwy, Łotwy i Polski. Unia europejska Europejskich Hodowców Bydła i Trzody Chlewnej mówi poza tym o konieczności uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania mięsiwa wieprzowego.

Europejska Wskazówka Mleka (EMB) żąda „konkretnych działań, które doprowadzą aż do ograniczenia produkcji mleka”, jak w ocenie ekspertów oznaczałoby powrót do zniesionych po kwietniu tego roku kwot mlecznych. Organizacja opowiada się za stworzeniem mechanizmu kryzysowego, który m. in. wręczać będzie producentom finansowe wsparcie w zamian za ograniczenie produkcji.

Popularny

costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca  Tech
Costcutter, sklep gdzie można płacić odciskiem palca Tech

Brytyjski Costcutter to pierwszy supermarket, w którym wolno zapłacić używając do tegoż celu odcisku palca. System działa na podstawie łączenia skanu linii papilarnych z danymi o tożsamości klienta i danymi…...

apple pokazał Smart Watch  Tech
Apple pokazał Smart Watch Tech

Inteligentny zegarek oraz zupełnie nowy model komputera MacBook zaprezentował w poniedziałek Apple na konferencji w San Francisco. Apple Watch pozwala odbierać rozmowy telefoniczne i czyta e-maile. Była to pierwsza premiera…...

altus i Trigon - u dołu lupą KNF
Altus i Trigon - u dołu lupą KNF

Na październikowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego być może zadecydować o odebraniu przedsiębiorstwie Altus TFI licencji w zarządzanie funduszami alternatywnymi (FIZ, FIZAN, NS FIZ) - dowiedział się nieoficjalnie Business Insider Polska. Podobny…...

bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.
Bezrobocie w Polsce w kwietniu 2017 r.

7, 5 proc. - tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w maju. To na temat 0, 2 pkt. proc. mniej niż miesiąc…...